
Na testu se našla i najbrža Radeon R9 280X kartica. Radi se o Sapphire verziji u Toxic izdanju, sa sjajnim hlađenjem i fabričkim overklokom. Postiže sjajne rezultate i svakako je da će biti jedan od traženijih modela na tržištu.
Već smo imali priliku da ispratimo predstavljanje novih grafika najnovije AMD R9 serije, i sada već polako pristižu custom modeli koje je većina malo zahtevnijih korisnika i čekala. Kao kompanija koja veoma dobro sarađuje sa AMD-om, Sapphire je u startu ponudio čak četiri verzije modela R9 280X, a pred nama je sigurno i najzanimljiviji. Toxic je oznaka koju Sapphire koristi za seriju grafika koje dolaze sa posebnim Tri-X sistemom hlađenja i fabričkim overklokom, i sigurno je da se radi o karticama koje su uvek u samom vrhu po performansama u svojim kategorijama. Nije drugačije ni ovoga puta i uz malu razliku u ceni u odnosu na regularnu verziju, dobija se vrhunska grafika poslednje generacije.
Ključne karakteristike
- Sjajne performanse
- Fabrički overklok
- Odličan sistem hlađenja, Tri-X
Utisak kvare
- Izostala je podrška za TrueAudio
Specifikacija
- Procesor: 1100/Boost:1150 MHz Core Clock
- Memorija: 3GB GDDR5 na 6400MHz (384-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle
Sapphire Toxic R9 280X
Prvo što primećujemo jeste impresivan sistem hlađenja koji je i jedan od većih koje smo mogli da vidimo, dužine celih 12.25". Kartica je dual slot dizajna, ali zauzima i malo više od ta dva slota u širini, tako da će i onaj treći po redu biti verovatno neupotrebljiv, što nije loše znati unapred. Tri-X sistem hlađenja koristi tri ventilatora, dva 90mm i jedan 80mm u sredini, kao i dva spojena masivna aluminijumska hladnjaka i ukupno pet bakarnih heat-pipe cevi. Dve cevi se nalaze samo u hladnjaku koji stoji iznad GPU-a dok tri preostale cevi prolaze kroz oba hladnjaka. Koliko je ovo ozbiljno hlađenje možda najbolje govori i to da je srednja cev prečnika čak 10mm! Ono što se ne vidi na prvi pogled jeste to da postoje i dodatni manji hladnjaci koji naležu na memorijske čipove i elemente napajanja.
Kartica ima sve ono što smo videli i na ostalim 280X modelima, dva CrossFire konektora sa gornje strane, prekidač za BIOS stim što rezervna verzija BIOS-a nema veze sa overklokom (pošto kartica u startu stiže overklokovana), već se radi o biranju UEFI i regularnog BIOS-a, što će biti interesantno vlasnicima novijih konfiguracija, a rezultat je brže podizanje sistema. Možda malo zavučeno, imamo i 6 LED-ova koji će se paliti u zavisnosti od temperature kartice, što je zgodan trik, ali će i raditi samo ako je providna bočna stranica kućišta ili ako se konfiguracija nalazi van kućišta. Kartica koristi veoma kvalitetne komponente kao što su Solid kondenzatori i Diamond prigušnice, uz 8+2 fazni dizajn napajanja za GPU i memoriju. Dovoljno je reći da u startu radi na malo većem naponu, pa je adekvatno hlađenje i stabilno napajanje itekako bitna stvar. Za napajanje su obezeđena dva dodatna 8-pinska konektora, što je i neophodno pošto kartica može dosta da povuče struje pod punim opterećenjem, čak osetno više od regularnog R9 280X modela. Sa zadnje strane vidimo HDMI i po dva dva DVI i Mini DisplayPort konektora za konfiguraciju sa više monitora.
Na testu se našla i najbrža Radeon R9 280X kartica. Radi se o Sapphire verziji u Toxic izdanju, sa sjajnim hlađenjem i fabričkim overklokom. Postiže sjajne rezultate i svakako je da će biti jedan od traženijih modela na tržištu.