Sapphire Toxic R9 270X

Ovo svakako jeste flagship model R9 270X kompanije Sapphire, Toxic verzija dolazi sa podignutim taktom memorije i procesora, ali i sa fantastičnim Tri-X sistemom hlađenja koji pravi veliku razliku u odnosu na konkurenciju.

Sada kada smo već mogli da se upoznamo sa novom Radeon R9 270X serijom grafike, do nas dolazi i Toxic verzija kompanije Sapphire, što znači da imamo custom sistem hlađenja koji radi veoma efikasno i tiho (koji jako dobro znamo od ranije) ali i fabrički overklok, čime ova kartica uz minimalnu razliku u ceni predstavlja logičniji izbor od fabričke verzije. Sapphire jako dobro sarađuje sa AMD-om, pa nas i ne čudi što se novi modeli pojavljuju tako brzo. Već smo mogli da isprobamo Vapor-X verziju ove kartice, a razlike su minimalne prevashodno u efikasnijem hlađenju i malo većem taktu procesora. Pošto ovaj model spada u takozvanu Sweet-Spot kategoriju gde se gleda odnos cene i performansi, i gde se najviše kartica i prodaje, tako da ne čudi nastojanje proizvođa da se što bolje pokažu.

Ključne karakteristike

  • Tri-X custom hlađenje
  • Tih rad i odlične temperature
  • Odlične performanse za ovu cenu

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 1100/Boost:1150 MHz Core Clock
  • Memorija: 2GB GDDR5 na 6000MHz (256-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno, Tri-X
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: 2x Dual-Link DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle

Sapphire Toxic R9 270X

Već je poznato da je R9 270X ništa drugo do prepakovanog Radeon HD 7870 GHz modela, tako da nema nikakvih nedoumica: koristi se identični 28nm Pitcarin GPU, tako da nema nikakve posebne razlike što se tiče arhitekture samog procesora. Ovo znači u prevodu 1280 Stream procesora, 32 ROP-a i 80 jedinica za teksturu, što je sasvim pristojna osnova za dobre performanse. Procesor je inače površine 212mm2 i ima ukupno 2.8 milijarde tranzistora na raspolaganju. Osnovni takt fabričke verzije R9 270X je 1050MHz (kod HD 7870 modela je 1000MHz), dok je kod Toxic-a to podignuto na osnovnih 1100MHz, odnosno 1150MHz u Boost-u. Da samo podsetimo da je Vapor-X verzija iste grafike klokovana na 1050MHz/1100MHz u Boost-u. Što se memorije tiče, imamo 2GB GDDR5 memorije koja efektivno radi na 6000MHz (referetna verzija ide do 5600MHz a Vapor-X do 5800MHz) i standardni 256-bitni interfejs.

Ova kartica je povećih dimenzija, čak 308(L)X113(W)X41(H) mm i zauzima puna dva slota u širini (u praksi i nešto šira od toga, pošto ima masivan back-plate), što i ne čudi kada se pogleda koliki je sistem hlađenja. Iako je sama kartica dugačka oko 10", hladnjak je produžava do 12" i treba dobro voditi računa oko odabira kućišta. Iako je ovo najjeftinija kartica iz Toxic serije do sada, nema govora o nekoj uštedi na kvalitetu i komponentama. Proizvođač je ovde koristio custom dizajn PCB-a sa veoma kvalitetnim komponentama (Black Diamond prigušnice i Solid kondenzatore). Sistem hlađenja je impresivan, sa dva 90mm i jednim 80mm ventilatorom (referentna kartica ima samo jedan manji ventilator), dok su aluminijumski hladnjaci povezani sa tri 10mm i dve 7mm heat-pipe cevi. Nije teško uvideti koliko je ovo ozbiljnije hlađenje od fabričkog, a pomenućemo i to da je težina kartice sa nešto malo preko 800g koliko teži referetna verzija došla do preko 1Kg. Sve ostalo je već tu, od CrossFire konektora na vrhu, BIOS prekidača, dva 6-pinska konektora za dodatno napajanje (proizvođač preporučuje minimalno 550W). Što se tiče video izlaza, imamo na raspolaganju dva Dual-Link DVI konektora i po jedan HDMI i DisplayPort, tako da setup sa više monitora sigurno neće biti problem.

Na narednoj stranici možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Ovo svakako jeste flagship model R9 270X kompanije Sapphire, Toxic verzija dolazi sa podignutim taktom memorije i procesora, ali i sa fantastičnim Tri-X sistemom hlađenja koji pravi veliku razliku u odnosu na konkurenciju.