
Već smo videli par Radeon HD 7790 modela od njegovog predstavljanja, tako da ovaj Sapphire model ne donosi puno toga novog. Znamo da je overklokovan u odnosu na referentnu verziju i da ima dodatnih 1GB memorije, što se nije pokazalo dovoljno da izađe na čelo dostupnih modela iz iste kategorije.
AMD je kako se čini, uspešno popunio prazninu između modela Radeon HD 7770 GHz Edition i Radeon HD 7850 sa HD 7790 modelom, a već možemo videti da proizvođači odstupaju od fabričke specifikacije sa novim i unapređenim karticama. Ono što znamo je da Sapphire u ovom trenutku ima tri različite verzije ovog modela, standardnu koja je izrađena po referentnim specifikacijama, Dual-X Oveclocked koju smo već testirali i koja dolazi sa 1GB memorije i OC verziju sa 2GB memorije koju ćemo ovoga puta videti. Diskutabilno je koliko će baš velike razlike biti između ova tri modela, kao i koliko će dodatnih 1GB memorije značiti za performanse (a kartica će sigurno automatski biti skuplja).
Ključne karakteristike
- Nova GCN (Graphics Core Next) arhitektura
- Odlične performanse
- Solidno tih rad
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 1050 MHz
- Memorija: 2GB GDDR5 na 1600MHz (128-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.1 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Sapphire Radeon HD 7790 2GB OC
Odmah da kažemo da ova kartica ne prati referentni dizajn baš u liniju. Sa dužinom od 8.5" neće biti problema oko instalacije u prosečna kućišta, jedino što treba obezbediti ploču sa PCIe x16 slotom, kao i jedan dodatni 6-pinski konektor za napajanje. Vidimo prepoznatljivi plastični oklop sa prednje strane kartice i centralno postavljeni ventilator koji vazduh uvlači i izbacuje sa prednje i zadnje strane kartice (koja je inače potpuno otvorena i gde vidimo aluminijumski hladnjak za memorijske module). Sistem hlađenja je bolji od fabričke verzije, sa masivnim hladnjakom i bakarnim heat-pipe cevima, ali i nešto manji od prepoznatljivog Dual-X rešenja koje Sapphire koristi, te se u startu može očekivati i malo niža granica za overklok u odnosu na 7790 Dual-X OC model koji smo već testirali.
Oko procesora koji se koristi ovde više nema nikakvih nedoumica, znamo da se radi o 28nm varijanti Bonair generacije, sa preko 2 milijarde tranzistora, sa ukupno 896 stream procesora, odnosno 56 jedinica za teksturu i 16 ROP-ova. Znamo da je osnovni takt referentnog modela 1000MHz, dok je OC primerak stigao na fabričkih 1050MHz (Dual-X ima takt na 1075MHz), dok je 2GB brze GDDR5 memorije ostalo na 1600MHz, odnosno ima data rate od 6400MHz. Ova kartica koristi Sapphire FleX tehnologiju, što znači da se odmah mogu priključiti tri monitora (Eyefinity) bez aktivnih adaptera, pošto su na raspolaganju dva DVI, i po jedan HDMI i DisplayPort konektor sa zadnje strane. Na kartici se nalazi i jedan CrossFire konektor, tako da se dve ovakve kartice mogu povezati zajedno, za bolje performanse.
Već smo videli par Radeon HD 7790 modela od njegovog predstavljanja, tako da ovaj Sapphire model ne donosi puno toga novog. Znamo da je overklokovan u odnosu na referentnu verziju i da ima dodatnih 1GB memorije, što se nije pokazalo dovoljno da izađe na čelo dostupnih modela iz iste kategorije.