
Najbrža AMD Single GPU grafika na tržištu u Sapphire verziji. U pitanju je referentna varijanta koja se ne razlikuje od AMD-ove ni po čemu osim nalepnici na hladnjaku i oznaci proizvođača. Ipak, ima dovoljno toga da pokaže iako nije brža od NVIDIA GTX 570.
Dosta dugo je Radeon HD 5870 držao poziciju kao najbrža Single GPU grafička kartica na tržištu, i AMD je čekao čak 15 meseci da je zameni i to upravo modelom koji smo testirali, Radeon HD 6970. Bitno je pomenuti i da je NVIDIA celih 6 meseci kasnila sa GTX 470 i 480 karticama, a i tada nije baš nešto ozbiljnije uzdrmala AMD-ovu poziciju. Posle toga, dobili smo NVIDIA 5xx seriju, ali je i AMD predstavio 6xxx seriju. Posle jače srednje kategorije odnosno kartice Radeon HD 6870, dobili smo i adut u top kategoriji Radeon HD 6970. Iako su ove najskuplje grafičke kartice po pravilu namenjene onima sa najdubljim džepom kojima je bitno da u svakom trenutku imaju maksimalne performanse, i koji ne žale novca da uvek imaju u računaru poslednju reč tehnike.
Ključne karakteristike
- I dalje u samom vrhu po performansama
- Za svoju kategoriju, dosta tih rad
Utisak kvare
- Vrlo tesni rezultati u odnosu na konkurenciju
- Nema puno prostora za overklok
Specifikacija
- Procesor: 880 MHz
- Memorija: 2GB GDDR5 na 1375MHz (256-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Sapphire Radeon HD 6970
Prateće pakovanje kartice je standardno bogato, a uz CD sa drajverima i kratko uputstvo, dolaze i adapteri za napajanje (Molex na 6-pinski i Molex na 8-pinski), CrossFire konektor, DVI na VGA adapter, Mini DisplayPort na Display port kabl-adapter i HDMI kabl, što je vrlo lepo videti pošto se stvarno jako retko dobija u pakovanju. Ova kartica prati do detalja referentni dizajn AMD-a, osim što je nalepljena druga nalepnica preko cele prednje strane kartice (Battlefield Bad Company 2- Vietnam reklama) i Sapphire oznaka na kuleru. Ovo ne čudi mnogo pošto od ranije znamo da Sapphire vrlo blisko sarađuje sa AMD-om, pa uvek među prvima izbaci na tržište kartice referentnog dizajna. Kartica je inače pune dužine, 27cm, što spada među najduže u ponudi (iako ima starijih modela koji su i za nijansu duže), tako da treba imati to na umu zbog dimenzija kućišta.
Kao i svi GPU-ovi ove (i prethodne) generacije, i ovaj je izrađen u 40nm procesu, a pošto je ubačeno čak 2.64 milijarde tranzistora, tako da je i sam GPU skoro za petinu veće površine u odnosu na slabije AMD modele. Procesor je klokovan na 880MHz, što je malo jače od HD 5870, sa kojim poređenje ne može da se izbegne, dok je memorija koje ima 2GB takođe nešto brža i radi na 1375MHz, stim što je u pitanju 256-bitna magistrala što daje protok od 176GB/s. Ovaj model GPU-a ima 1536 Shader-a, 96 teksturnih jedinica i 32 ROP-ova. Karticu hladi ogroman Vapor Chamber hladnjak dimenzija 13.5x6.5x2.5 sa 39 dosta gusto raspoređenih rebara. Tu je i 75mm ventilator koji uvlači vazduh iz kućišta i gura ga kroz karticu. Ventilator je dosta tih, a iako je u IDLE-u potrošnja impresivnih 20W, pod punim opterećenjem u regularnim uslovima korišćenja ide do oko 250W.
Najbrža AMD Single GPU grafika na tržištu u Sapphire verziji. U pitanju je referentna varijanta koja se ne razlikuje od AMD-ove ni po čemu osim nalepnici na hladnjaku i oznaci proizvođača. Ipak, ima dovoljno toga da pokaže iako nije brža od NVIDIA GTX 570.