
Najnovija Sapphire grafička kartica sa AMD GPU-om, Radeon HD 6950 je vrlo interesantan model koji prati referentni dizajn proizvođača. U pitanju je kartica koja se vrlo lako može pretvoriti u HD 6970, a koja po odnosu cene i performansi ima jako malu konkurenciju.
Na test je pristigla i najnovija Sapphire grafika, Radeon HD 6950, koja spada u sam vrh ponude ovog proizvođača grafičkih procesora. Ova kartica koristi novo Cayman jezgro identično onom koje koristi i skuplji 6970 model. Interesantno je da postoje već priče o tome kako se bez mnogo muke može od HD 6950 modela doći malim intervencijama do HD 6970, tako da verujemo i da će ovako nešto posebno biti interesantno entuzijastima koji će za manje novca moći da dođu do najbrže single GPU AMD grafike u ovom trenutku. Sapphire je kompanija koja dosta tesno sarađuje sa AMD-om, a ali iako smo očekivali neku malo zanimljiviju varijantu, u pitanju je grafička kartica referentnog dizajna na kojoj nema mnogo toga novog da se vidi.
Ključne karakteristike
- Potpuno referentni dizajn
- Odlične performanse
- Veoma dobra cena
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 800 MHz
- Memorija: 2GB GDDR5 na 1250MHz (256-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Sapphire Radeon HD 6950
Kao što smo već i videli, Radeon HD 6950 je poveća kartica dužine od skoro 28cm i treba dobro voditi računa o prostoru unutar kućišta. Dizajn je identičan drugim HD 6950 karticama koje smo videli, sa povećim plastičnim crno-crvenim oklopom, stim što sada imamo Sapphire nalepnicu na ventilatoru. Hlađenje je odlično napravljeno pošto je u pitanju hladnjak koji pokriva praktično celu površinu kartice, sa posebnim delovima koji naležu na memorijske module i elemente napajanja, tako da se pruža prilično ravnomerno hlađenje. Temperatura koju smo izmerili na maksimalnom opterećenju je svega oko 70 stepeni, što je sjajan rezultat za karticu ove kategorije. Ventilator se okreće brzinom koja je uslovljena izmerenom temperaturom, a dobra vest je da se i pri maksimalnom opterećenju kartice neće praktično ni čuti od ostalih sistemskih ventilatora, što je opet, za karticu ove kategorije izuzetno dobar rezultat. Potrošnja energije je još jedan vrlo bitan faktor, a AMD se dobro potrudio da optimizuje procesor tako da je potrošnja recimo u rangu GTX 450 i GTX 460 kartica, što je prilično impresivno.
Kao što smo već rekli, kartica je identičnog dizajna kao i referentni model, pa tako imamo dva 6-pinska konektora za napajanje, CrossFire konektore za uparivanje sa više kartica, i jedan mali prekidač odmah pored. Ovaj prekidač ima ulogu da karticu vrati na default bios, što je vrlo bitna stvar ukoliko se neko odluči na malo eksperimentisanja. Ovo kažemo pošto je otkriveno da se na ovu karticu može uspešno instalirati BIOS modela 6970 i praktično bez mnogo komplikacija dobiti kartica više klase. Da samo podsetimo da je u pitanju identičan procesor i da praktično neće biti nikakve razlike ako se ovo uradi, tako da se može lepo uštedeti ukoliko se malo rizikuje, stim što prekidač eliminiše mogućnost da se nešto ozbiljnije pogreši pošto se uvek može podići default BIOS. Što se tiče video izlaza, postoje na raspolaganju dva mini-DisplayPort, dva DVI i jedan HDMI konektor. Kartica inače radi na standardnim vrednostima takta procesora (800MHz) i memorije (1250MHz) zako da se mogu očekivati i performanse u skladu sa ostalim HD 6950 karticama koje smo već testirali. Sapphire model ima na raspolaganju 2GB DDR5 memorije, što je takođe isto kao i kod ostalih kartica.
Najnovija Sapphire grafička kartica sa AMD GPU-om, Radeon HD 6950 je vrlo interesantan model koji prati referentni dizajn proizvođača. U pitanju je kartica koja se vrlo lako može pretvoriti u HD 6970, a koja po odnosu cene i performansi ima jako malu konkurenciju.