
Odlična grafička kartica kompanije Sapphire, koja iako nije u pitanju fabrički overklokovani model, donosi odličan sistem hlađenja i sjajne performanse. Ova kartica ima vrlo dobar odnos cene i performansi za model srednje kategorije.
Prošlo je dosta vremena od predstavljanja modela Radeon HD 6950 i proizvođači grafičkih kartica su imali dosta vremena da ponude i custom verzije ove sjajne kartice. Sapphire je kompanija koja dosta blisko sarađuje sa AMD-om, pa najveći broj različitih verzija ove kartice dolazi upravo pod ovim imenom. Model sa testa ima default vrednosti takta procesora i memorije, no ipak nije u pitanju potpuno referentna kartica pošto dolazi sa novim sistemom hlađenja. Znamo da Sapphire ima sjajnu Vapor-X ediciju kartica sa inovativnim i vrlo efikasnim hlađenjem, no to nije korišćeno kod ovog modela koji se nalazi nekako između onoga što obično imamo priliku da vidimo. U suštini, možemo ga posmatrati kao malo dorađenu referentnu verziju koja će moći da postigne mnogo bolje rezultate u overkloku.
Ključne karakteristike
- Prilično dobar sistem hlađenja, dosta tih rad
- Odlične performanse
- Solidna margina za overklok
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 800 MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 na 1250MHz, efektivno 5000MHz (256-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Sapphire Radeon HD 6950
U odnosu na prvu fabričku verziju ove kartice, Sapphire je dosta toga promenio. I dalje je to kartica od nekih 28cm dužine, dual slot dizajna, ali je dobilapotpuno novi sistem hlađenja. Sada imamo dva ventilatora sa po 11 zakrivljenih pera, što utiče da se dobije optimalan odnos protoka vazduha i buke u radu. Iako je i originalni sistem bio solidno tih, ovi ventilatori su još tiši, uz brzinu obrtaja koji se automatski reguliše u zavisnosti od izmerene temperature. Sistem hlađenja se sastoji iz masivnog aluminijumskog hladnjaka i šest bakarnih heat-pipe cevi. Temperatura ove kartice je oko 7 stepeni niža od one koju smo zabeležili kod fabričkog modela, što je vrlo lep rezultat. U pakovanju kartice stiže jedan HDMI kabl (što je vrlo lepo), DVI na VGA adapter, dva naponska kabl adaptera (sa 4-pinskog Molex na 6-pinski PEG konektor) i CrossFire bridge koji je potreban ako će se dve ovakve kartice uparivati.
Sa zadnje strane kartice imamo dva DVI konektora (dual-link i single-link), po jedan HDMI i DisplayPort, što ostavlja solidan broj opcija za povezivanje monitora kroz AMD EyeFinity podršku. Za napajanje se koriste dva 6-pinska dodatna konektora, a potrošnja kartice je ostala ista kao i kod fabričke verzije. Kao i sve ostale HD 6950 kartice, i ova ima dual BIOS opciju, tako da je omogućeno onima koji planiraju da malo eksperimentišu, da mogu da vrate referentni bios koji provereno radi, ukoliko nešto ne krene kako treba. Takt procesora je 800MHz a memorije 1250MHz odnosno efektivno 5000MHz, što su i fabričke vrednosti (da samo podsetimo da Sapphire ima dosta modela koji dolaze već fabrički overklokovani). Procesor spada u Cayman Pro seriju, sa 22 SIMD Engine-a i 1408 Stream procesora, 88 teksturnih i 32 ROP jedinice, uz TDP od 225W.
Odlična grafička kartica kompanije Sapphire, koja iako nije u pitanju fabrički overklokovani model, donosi odličan sistem hlađenja i sjajne performanse. Ova kartica ima vrlo dobar odnos cene i performansi za model srednje kategorije.