
Još jedna od Vapor-X grafičkih kartica kompanije Sapphire koja dolazi sa posebno dizajniranim sistemom hlađenja (Vapor Chamber tehnologija) koje obezbeđuje niže radne temperature i manju buku u radu. Taktovi memorije i procesora su kao kod referentnih kartica.
Uvek kada prođe par meseci od predstavljanja neke nove grafičke kartice, proizvođači izbave i svoje custom verzije koje se manje ili više razlikuju od referentnih na koje je samo nalepljen logo odgovarajućeg proizvođača. Sapphire nam je poznat kao jedna od kompanija koje najbolje sarađuju sa AMD-om kada su Radeon grafičke kartice u pitanju, a oni koji malo pažljivije prate stanje na tržištu su sigurno čuli za Vapor-X i Toxic verzije grafičkih kartica. Za Toxic se zna da je fabrički overklokovana kartica, dok je Vapor-X custom verzija koja ima posebno dizajniran sistem hlađenja koji je dosta bolji od fabričkog, pa će i samim tim biti dobar izbor za one koji planiraju neki ambiciozniji overklok projekat.
Ključne karakteristike
- Napredan sistem hlađenja
- Odlične performanse
- Dobra cena
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 900 MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 na 4.2GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Sapphire Radeon HD 6870 Vapor-X
Već na prvi pogled je jasno da se radi o dosta drugačijoj kartici od referentne verzije, plava boja PCB-a i sada već dobro poznati Vapor-X sistem hlađenja. Kartica je ostala vrlo sličnih dimenzija u odnosu na referentni model, sa Dual Slot dizajnom i dužinom od oko 9.5". Kao i obično, plastični poklopac hladnjaka pokriva celu površinu kartice, sa centralno postavljenim ventilatorom koji inače koristi PWM kontroler za regulisanje brzine obrtaja. Pored standardnog PCI 2.1 interfejsa, kartica ima i dva dodatna 6-pinska konektora pošto je deklarisani TDP 225W. Na raspolaganju je i jedan CrossFire konektor tako da se kartica može upariti sa još jednom da bi se dobile još bolje performanse. Sa zadnje strane kartice su na raspolaganju dva DVI, jedan HDMI i dva mini DisplayPort-a, stim što EyeFinity tehnologija omogućeva da se poveže više display-a istovremeno, što nekima može biti veoma bitna stvar.
Iako se spolja dosta razlikuje od referentne verzije kartice, takt procesora i memorije je ostao isti (900MHz i 1050MHz respektivno), pa se u suštini očekuju prilično slične performanse. GPU koji se koristi je iz Barts XT serije, izrađen u 40nm procesu i dimenzija od 255mm², sa 1120 Stream procesora, 1.7 milijardom tranzistora32 ROP-a i 56 teksturnih jedinica. Sistem hlađenja se sastoji od velikog aluminijumskog hladnjaka i tri bakarne cevi, stim što se u njima za razliku od klasičnog heat-pipe sistema nalazi tečnost. U pitanju je Vapor Chamber sistem koji se koristi na većem broju AMD i NVIDIA kartica. Dodatno, tu je i 80mm ventilator koji radi prilično tiho. Za svaki slučaj, i PWM elementi imaju svoje hladnjake, dok su memorijski čipovi smešteni tako da glavni hladnjak naleže na njih i dodatno ih hladi.
Još jedna od Vapor-X grafičkih kartica kompanije Sapphire koja dolazi sa posebno dizajniranim sistemom hlađenja (Vapor Chamber tehnologija) koje obezbeđuje niže radne temperature i manju buku u radu. Taktovi memorije i procesora su kao kod referentnih kartica.