
Najnovija AMD grafika iz donjeg dela ponude u Sapphire verziji. Više orijentisana ka multimediji nego igrama, ima dovoljno snage da će biti interesantna za HTPC konfiguracije, pogotovo kada se pojavi očekivana Low Profile verzija. Malo se zagreva zahvaljujući niskoj potrošnji i dosta dobrom hlađenju.
AMD je predstavio najnovije članove Radeon HD 6xxx serije, ovoga puta iz donjeg doma, i jedna od tih kartica se našla i kod nas na testu. U pitanju je model Radeon HD 6570, kartica koja koristi Turk jezgro i koja bi trebala da zameni vremešnu Radeon HD 5570 sa procesorom Redwood generacije. Ova kartica je namenjena manje zahtevnim korisnicima (barem kada su igre u pitanju) ali ima dovoljno snage da izađe na kraj sa multimedijom. Prilično fleksibilna po pitanju količine i tipa memorije, Radeon HD 6570 će pružiti proizvođačima priliku da ponude više verzija, tako da svako može po ceni odabrati ono što mu najbolje odgovara. Takođe, zbog niske potrošnje i smanjenog zagrevanja, možemo očekivati i neke Low-Profile varijante, ali i pasivne kartice koje će vrlo verovatno uskoro obogatiti ponudu.
Ključne karakteristike
- Vrlo ekonomična potrošnja
- Kartica se vrlo malo greje
- Solidne performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 650 MHz
- Memorija: 512MB GDDR5 na 1000MHz, efektivno 4000MHz (128-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: DVI, HDMI, D-Sub
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Sapphire Radeon HD 6570
Pošto je za procesor koji koristi kartica korišćen isti 40nm proces kao kod modela prethodne generacije koji ga menja, proizvođač je morao da uradi nešto da bi napravio razliku, a to je unapređenje arhitekture sa uključivanjem više SIMD procesora, tako da se u startu dobijaju bolje performanse. Sa ukupno 716 miliona tranzistora, ovo je nešto kompleksniji procesor od onoga korišćenog u HD 5570 modelu. Na raspolaganju je 480 Stream procesora, 24 jedinice za teksturu i 8 ROP-ova. Ova verzija kartice dolazi opremljena sa 512MB GDDR5 memorije na 128-bitnoj memorijskoj magistrali, a kome to zvuči malo, treba da zna da je opremljena Hyper Memory tehnologijom, što u prevodu znači da ukoliko je potrebno još memorije, koristi sistemsku koja je na raspolaganju.
Kartica je dosta kratka (odlično za one sa manjim kućištima) stim što nije Low Profile model, mada se tako nešto može vrlo uskoro i očekivati. Sistem hlađenja je preuzet sa prethodnih Sapphire modela, i dosta je jednostavan: običan aluminijumski hladnjak dosta male površine, bez heat-pipe cevi i nešto veći ventilator su sasvim dovoljni da ovu karticu sa TDP-om od 60W drže pod kontrolom, čak i kada je maksimalno opterećena. U ovom slučaju, nema potrebe za dodatnim napajanjem, a iako nema CrossFire konektora, dve ovakve kartice mogu raditi u CrossFire konfiguraciji pošto se veza uspostavlja preko PCIe magistrale. Iako je u pitanju kartica nižeg segmenta, ipak je i dalje to Dual-Slot dizajn, čime se i dodatno obezbeđuje dobro hlađenje.
Najnovija AMD grafika iz donjeg dela ponude u Sapphire verziji. Više orijentisana ka multimediji nego igrama, ima dovoljno snage da će biti interesantna za HTPC konfiguracije, pogotovo kada se pojavi očekivana Low Profile verzija. Malo se zagreva zahvaljujući niskoj potrošnji i dosta dobrom hlađenju.