Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X

Trenutno najmoćnija single GPU grafička kartica na tržištu u nešto izmenjenom izdanju u odnosu na referentnu verziju. Sapphire Vapor-X varijanta ima poboljšan sistem hlađenja koji radi efikasnije od referentnog i dolazi fabrički overklokovan. Ovo je i više nego dovoljno da inače sjajnoj kartici doda koji poen više u ukupnom skoru.

Dok još uvek očekujemo da AMD uspe da isporuči dovoljno novih kartica 5xxx generacije za kojima vlada velika potražnja, kao i da vidimo konačno šta je to NVIDIA umesila, konačno se pojavljuju i custom napravljene kartice koje će sigurno privući pažnju naprednijih korisnika. Kao jedan od najbližih saradnika ATI-ja, Sapphire je vrlo često imao priliku da premijerno predstavi svoje modele koji nisu referentnog dizajna. Upravo ovakve kartice su i najinteresantnije, pa smo sa nestrpljenjem požurili da vidimo šta je urađeno u slučaju modela 5870. Kao što je poznato, ovo je još uvek i najmoćniji Radeon u ponudi, pa nije ni čudo što se Sapphire u startu opredelio baš za ovaj model. Vapor-X kartice smo već videli u par navrata, a u pitanju je redizajniran sistem hlađenja, povećani taktovi procesora i memorije i što je najbitnije, cena koja nije mnogo veća od referentne verzije.

Ključne karakteristike

  • Custom dizajnirano hlađenje
  • Odlične performanse, povećan takt procesora i memorije
  • Nove tehnologije: DirectX 11, ATI Eyefinity i ATI Stream
  • Kartica radi veoma tiho i ne greje se

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: RV870 koji radi na 870 MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 1250MHz (5GHz QDR)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX

Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X

Kartica je pune dužine, nalik na referentnu verziju, i dual slot dizajna koji je nezaobilazan zbog daleko boljeg hlađenja. Maska je dosta velika i pokriva celu površinu kartice, a kvalitet izrade je izuzetno dobar. Upotrebljeni materijal je, iako dosta liči na metal, ipak vrlo kvalitetna plastika čija je osnovna uloga da usmeri vazduh. Ventilator se nalazi direktno iznad grafičkog procesora, a zamišljeno je da se vazduh, koji prolazi kroz aluminijumska rebra hladnjaka koji se nalazi ispod plastične maske, izduvava sa obe strane kartice. Koriste se naravno heat-pipe bakarne cevi kojih ima tri i koje pomažu da hlađenje bude efikasno. Ovakav sistem odlično radi posao, mada činjenica jeste da se i fabrička verzija 5870 ne zagreva previše, tako da zadatak i nije bio tako težak.

Za napajanje kartice, potrebno je obezbediti dva dodatna PCIe 6-pinska konektora za napajanje, što znači da treba biti obazriv kada se bira napajanje. Ovo posebno ima smisla pošto kartica ima i CrossFire konektore za povezivanje više kartica da bi se dobile još bolje performanse. Što se video konektora tiče, pored dva DVI su na raspolaganju i HDMI i DisplayPort, što bi trebalo da bude dovoljno za svakoga. Za slučaj da je potrebna D-Sub veza, u pakovanju se dobija jedan adapter, kao i dva strujna adaptera (Molex na 6-pin za napajanje) i jedan CrossFire most. Takt procesora i memorije je neznatno povećan u odnosu na referentnu verziju na 870MHz i 1250MHz, dok je maksimum koji se može postići (bar kada se koristi ATI Overdrive softver) 900MHz i 1300MHz, na kojima kartica radi stabilno i bez ikakvih problema.

Rezime

Po pitanju hlađenja, buke i potrošnje energije, 5870 Vapor-X briljira pošto spada u sam vrh onoga što se može kupiti u ovom trenutku. Ako se poredi recimo sa modelom 4890, dobijamo da je osetno brža i da troši manje energije, dok je kada je temperatura u pitanju ispod GTX 250 kartice kompanije NVIDIA. Performanse su za svaki respekt i ova kartica je ipak namenjena zahtevnim korisnicima koji planiraju igranje novijih igara u visokim rezolucijama. Jedino što se može reći na kraju je da smo već rekli da je 5870 najbrža single GPU kartica na tržištu (uz vrlo malu razliku sa dual GPU monstrumima), a Vapor-X ide i korak dalje od toga donoseći marginalno bolje performanse, ali i bolje hlađenje i nešto manju buku. Svakako sledi preporuka.

Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Conclusion

Speaking of cooling, noise and energy consumption, 5870 Vapor-X is standing out because this is the best model you can currently find at the market. If you compare 5870 model with 4890, you will see the first one is much faster and it consume less energy. Speaking of temperature it is way below NVIDIA GTX 250 card. Performances deserve all the praise and this card is intended to advanced users planning to play the newest, high-resolution games. 5870 model is the fastest single GPU card at the market (few differences in relation to dual GPU beasts) and Vapor-X takes one step further providing better performances, better cooling and less noise. It deserves all the praise and our recommendation.

On the following pages, you can see performance of this card at other tests. ### Testirani proizvod je uzorak.

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
AMD ustupio: Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X

Trenutno najmoćnija single GPU grafička kartica na tržištu u nešto izmenjenom izdanju u odnosu na referentnu verziju. Sapphire Vapor-X varijanta ima poboljšan sistem hlađenja koji radi efikasnije od referentnog i dolazi fabrički overklokovan. Ovo je i više nego dovoljno da inače sjajnoj kartici doda koji poen više u ukupnom skoru.