
Testirali smo Radeon HD 5850 karticu u Toxic izdanju kompanije Sapphire. Ovo znači redizajn sistema za hlađenje, fabrički overklok procesora i memorije, efikasnije i tiše hlađenje i bolje performanse u odnosu na referentnu verziju ove kartice.
Od prvog predstavljanja Radeon 5850 grafičke kartice je prošlo dosta vremena i već su svi proizvođači izbacili na tržište svoje verzije, doduše praktično kopije referentnog modela. Sapphire koji dobro znamo po svojim Vapor-X i Toxic serijama grafika koje imaju dosta drugačiji dizajn i dolaze već fabrički overklokovane. Ovom prilikom smo na testu imali model Toxic, sa čak 2GB sopstvene memorije, a Sapphire se potrudio da u startu podigne dovoljno takt procesora i memorije kako bi se dobili što bolji rezultati. Ovo naravno ne znači da se kartica ne može i dodatno overklokovati, već samo da se u startu dobijaju bolje performanse od referentne verzije i da su u pitanju fabrička setovanja koga garantuju stabilan rad. Ono zbog čega su Toxic kartice poznate je napredni sistem hlađenja (isti se koristi i na Vapor-X modelima) koji donosi niže temperature i manju buku u radu.
Ključne karakteristike
- Napredniji dizajn kartice
- Efikasniji sistem hlađenja, tiši rad
- Odlične performanse
- HDMI i DisplayPort interfejs
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: RV870 koji radi na 765 MHz
- Memorija: 2GB GDDR5 na 4.5GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, Display Port, HDMI
- Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX
Sapphire Radeon HD 5850 Toxic
Kao i standardne Radeon HD 5850 grafičke kartice, i ova koristi dobro poznati procesor Cypress generacije, napravljen u 40nm procesu sa 2.15 milijarde tranzistora, 1440 Stream procesora, 72 jedinice za teksturu i 32 ROP-a. Memorijska magistrala je 256-bitna, no za razliku od ostalih verzija Radeon HD 5850 kartica, ova dolazi sa čak 2GB brze DDR5 memorije. Kao što smo već rekli, fabrički je overklokovana, tako da je procesor setovan na 765 MHz (referentna verzija je 725MHz a Vapor-X 735MHz), dok memorija radi na 1.125GHz (4.5GHz data rate), što je u odnosu na 1GHz (4GHz data rate) referentne i 1.05GHz (4.2GHz data rate) Vapor-X verzije malo ali dobrodošlo povećanje. Sapphire je zadržao dual slot dizajn kartice, što se uvek pokaže kao dobra odluka pošto je hlađenje tako dosta efikasnije od bilo koje single slot solucije. Ono što se odmah vidi je da hladnjak izgleda dosta drugačije, u crno-plavoj varijanti, sa povećim ventilatorom koji je, za razliku od referentne verzije, montiran direktno iznad GPU-a i koji topao vazduh podjednako izduvava kroz prednji i zadnji kraj kartice.
Ako se ovaj plastični oklop skine ceo, može se videti da je klasičan heat-pipe sistem hlađenja zamenjen nešto naprednijim, koji koristi vapor-chamber tehnologiju koju je Sapphire patentirao. Da ne zalazimo u tehnološke detalje, ono što je bitno je je hlađenje efikasnije i da se dobijaju temperature reda veličine 10 stepeni niže, ali i da ventilator radi tiše, tako da se profitira u oba slučaja. Ipak, vapor-chamber komore se nalaze u osnovi hladnjaka, dok su podeblje heat-pipe cevke i dalje tu, ima ih ukupno tri, što znači da kartica nije simetrična. Takođe, dužina kartice je nešto veća nego što je slučaj sa standardnom verzijom (ook 25.6cm u odnosu na 24.1cm), što znači da je bilo više mesta za raspoređivanje komponenti. Sapphire koristi Black Diamod prigušnice vrhunskog kvaliteta, dok su VRM elementi dobili svoj pasivni hladnjak, što je odlična ideja koja će dosta doprineti boljem potencijalu za overklok. Interesantno je da su dodatni konektori za napajanje (inače, proizvođač savetuje minimum 500W za jednu, odnosno 600W za CrossFire konfiguraciju) postavljeni tako da se kablovi priključuju sa zadnje, a ne gornje strane, što znači da ipak treba voditi malo računa o dimenzijama kućišta, ali i položaju SATA portova koji bi u nekom scenariju mogli biti i blokirani.
Testirali smo Radeon HD 5850 karticu u Toxic izdanju kompanije Sapphire. Ovo znači redizajn sistema za hlađenje, fabrički overklok procesora i memorije, efikasnije i tiše hlađenje i bolje performanse u odnosu na referentnu verziju ove kartice.