Sapphire Radeon HD 5670 Ultimate

Jedna od najsnažnijih pasivno hlađenih grafičkih kartica iz aktuelne ponude. Dolazi sa fabričkim vrednostima takta procesora i memorije, i glomaznim sistemom hlađenja koji odlično radi posao.

Na testu se našla jedna interesantna Saphire grafička kartica iz Radeon HD 5600 serije. U pitanju je Ultimate edicija, a ono što je vrlo interesantno je činjenica da je u pitanju model sa kompletno pasivnim hlađenjem. Iako bi Ultimate mogao da asocira na fabrički overklokovanu karticu, izgleda da kod Sapphire-a ipak ima drugo značenje. Već neko duže vreme nismo videli pasivno hlađenu grafiku, pa će biti interesantno videti šta može da se očekuje od Radeon HD 5670 koji prema sadašnjem stanju spada u neku srednju klasu. Opet, za one kojima performanse nisu najbitnije, već prave silent konfiguraciju, ovakva kartica je jedna od najboljih izbora u ovom trenutku.

Ključne karakteristike

  • Potpuno pasivno hlađenje
  • Performanse u rangu ostalih kartica iz 5670 serije

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 775 MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 4GHz
  • Hlađenje: pasivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: DVI, HDMI, DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD 2, CrossFireX

Sapphire Radeon HD 5670 1GB Ultimate

Ova kartica je Single slot dizajna, mada je hladnjak nešto veći i verujemo da je ipak bolje ostaviti dovoljno prostora u kućištu da može dobro da "diše". Takođe, kad god pričamo o pasivno hlađenim komponentama, uvek je logično razmišljati o tome da se obezbedi dobra ventilacija u kućištu, da se topao vazduh ne bi nagomilavao. Dizajn hladnjaka je interesantan, proizvođač je napravio sistem koji se sastoji od dva hladnjaka, jedan na samoj kartici i drugi koji se nalazi iznad kartice i koji su spojeni sa dve 7mm heat pipe cevi. U pitanju su aluminijumski hladnjaci i poniklovane bakarne heat-pipe cevi, i cela stvar funkcioniše odlično pošto kartica ostaje mlaka posle višečasovnog maltretiranja (doduše, naš setup je na stolu, a ne u kućištu, što treba takođe imati u vidu).

Gledajući karticu sa svih strana, vidimo i da nema dodatnih konektora za napajanje. Kako Radeon HD 5670 povuče oko 60W snage pod punim opterećenjem, jasno je da nema potrebe za dodatnim priključkom. Sa gornje strane se zato nalaze CrossFire konektori, pa se u nekom trenutku može dodati još jedna ovakva kartica ako su potrebne još bolje performanse. Što se tiče video izlaza, tu su DVI, HDMI i Display Port, što znači da je kartica kompatibilna sa Eyefinity setupom sa tri monitora. Sapphire je u pakovanje čak uključio i HDMI na DVI konektor. Kartica dolazi sa 1GB DDR5 memorije koja radi na efektivno 4GHz. Procesor je takođe default takta od 775MHz i tu nema nikakvih iznenađenja.

Jedna od najsnažnijih pasivno hlađenih grafičkih kartica iz aktuelne ponude. Dolazi sa fabričkim vrednostima takta procesora i memorije, i glomaznim sistemom hlađenja koji odlično radi posao.