
Iz kompanije Sapphire, stiže sjajna kartica iz nove Nitro serije. U pitanju je Radeon R9 390, fabrički overklokovan, opremljen sa 8GB RAM-a i odličnim kvalitetom izrade i hlađenjem. Izuzetno dobre performanse za svoju kategoriju a čekamo samo maloprodajnu cenu da bi videli kako će se nositi sa konkurencijom.
Nove AMD grafike iz R7 i R9 300 serija su se polako pojavile na tržištu i na redu je testiranje kako bi videli šta je to konkretno proizvođač napravio i kako će to izgledati u poređenju sa aktuelnom ponudom. Naravno, celu priču su pratile razne spekulacije o tome koje će kartice koristiti koje procesore. Setimo se samo kada su se pojavile R9 290 i 290X kartice koje su koristile nove Hawaii GPU-ove, dok su ostali modeli dobili rebrand postojećih GPU-ova. Naknadno je stigao i R9 285 koji je dobio novi još noviji Tonga GPU. Ovako nešto nije neobično i potrebno je mnogo planiranja kako bi nove grafike popunile sve slotove prethodne generacije, a da se dobiju još bolje performanse, povoljnija cena i naravno sve to imajući u vidu nimalo naivnu konkurenciju.
Šta se dešava sa novim 300 modelima? R9 390 i 390X koriste i dalje dobre stare Hawaii čipove, Tonga je našao put do R9 380 modela, dok je Tahiti otišao u zasluženu penziju. Ostatak novih kartica koristi kombinaciju Curacao i Bonaire čipova. Uvek je najviše interesovanja inicijalno za sam vrh ponude, a mi smo već imali priliku da vidimo Sapphire Nitro R9 380 OC 4G na delu, a sada stiže Sapphire Nitro R9 390 model opremljen sa 8GB RAM-a. Cela nova Nitro serija grafike će sigurno mnogima privući pažnju, pošto se radi o karticama koje su namenjene igračima koji žele što bolje performanse, ali da pri tome ne moraju plaćati premium cene koje najčešće idu uz to.
Ključne karakteristike
- Veoma efikasan sistem hlađenja
- Kvalitetna izrada
- Sjajne performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 1010MHz
- Memorija: 8GB GDDR5 na 6000MHz (512-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno, Vapor-X Tri-X
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 3x DVI, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 12 podrška, OpenGL 4.5, Mantle, Vulcan, OpenCL 2.0
Sapphire Nitro R9 390 8GB
Šta nam donosi na sto Nitro R9 390? Prvo da kažemo da se radi o Hawaii čipu koji se u ovoj reviziji zove Grenada (AMD je pametno preimenovao sve čipove koje opet koristi, a sad da li će to korisnicima biti lakše ili teže da pohvataju, ostaje da se vidi) i koji koristi i R9 390X model. AMD naravno ne priča o ovome kao re-brandu postojećih čipova, već o tome da je posao urađen od nule, a šta god da je istina, činjenica je da smo dobili efikasnije procesore koji u istom opsegu potrošnje donosi veće brzine procesora i memorije (odnosno iste brzine postiže uz manju potrošnju, ako se gleda sa druge strane), a to jeste nešto čemu se večito i teži. Ono što sigurno svi odmah primećuju jeste da ova kartica dolazi sa 8GB memorije, što je i dalje stavka koja veću primenu ima na papiru nego u praksi pošto bez obzira na rezoluciju i igru, teško može da se dođe u situaciju da se iskoristi sva memorija.
Sa druge strane imamo recimo AMD Radeon R9 Fury X koji ima "samo" 4GB memorije a nalazi se na lestvici iznad R9 390 modela. Pored količine memorije, koja možda nije presudna, moramo da skrenemo pažnju na to da je sada efektivan takt celih 6GHz što je povećanje od čak 1GHz u odnosu na prethodnu generaciju i što će propusni opseg povećati za sjajnih 20% (sa 320 GB/s na 384 GB/s), uz očekivanu 512-bitnu magistralu. Sam procesor na raspolaganju ima 2560 GPU jezgra (160 jedinica za teksturu i 64 ROP-a), i radi na 1010MHz (default klok referentne verzije ove kartice je 1000MHz). Ovaj model po specifikacijama gura do 5.1 TFLOPS-a a ima očekivani TDP od 275W.
Sapphire Nitro R9 390 je masivna kartica (12.1 inča ili 308 mm) koja će zahtevati prostrano kućište, mada se proizvođač dosta potrudio da fabrički sistem hlađenja bude prilično impresivan. Ovo uključuje masivan hladnjak koji pokriva celu površinu PCB-a pa čak i viri malo sa zadnje strane. Interesantno je da je izostao back-plate, ali proizvođač je osigurao i očvrsnuo sve tačke u kojima se hladnjak fiksira, tako da nema nikakve bojazni da će se PCB iskriviti, a što dodatno spušta proizvodnu cenu. Koriste se tri heat-pipe cevi prečnika čak 10mm, kao i tri poveća kulera sa two-ball bearing ležajevima koji su izdržljiviji i tiši od proseka. Dodajmo i poseban profil rada ventilatora koji se kompletno gase kada je temperatura čipa niža, i jasno je da je Sapphire napravio sjajan posao po pitanju hlađenja, pošto temperature ostaju impresivno niske i to bez ikakve dodatne buke.
Kartica ima dva 8-pinska naponska konektora koji su rotirani za 180 stepeni tako da se kablovi lakše priključuju i skidaju, a koji mogu da isporuče i više od potrebnih 275W (naravno u kombinaciji sa PCIe 3.0 x16 slotom). Proizvođač je koristio prilično kvalitetne komponente kao što su Black Diamond prigušnice napona (koje su do 25% efikasnije od klasičnih) kao i aluminijumske Solid kondenzatore deklarisane na 16.000 radnih sati i veće radne temperature.