
Odlična grafička kartica kompanije Sapphire, koja dolazi sa dobro poznatim sistemom hlađenja sa dva ventilatora, što je preduslov za stabilan rad i mogućnost overkloka. Ova kartica je vrlo zahvalna za one koji planiraju multi-monitor setup.
Sapphire kao jedan od proizvođača grafičkih kartica sa vrlo tesnim vezama sa AMD-om ima u svojoj ponudi uvek dosta različitih verzija najnovijih grafika, pa tako ovaj put na test stiže i FleX verzija modela HD 7950. Znamo da je u pitanju poslednja generacija AMD grafike i Tahiti GPU u Pro verziji (XT varijanta istog čipa se koristi kod HD 7970 modela), a FleX sufiks znači da su opcije za povezivanje displeja/monitora nešto fleksibilnije nego na referentnim karticama, odnosno konkretno da se mogu paralelno povezati tri displeja (pomoću dual-DVI i HDMI portova), što će sigurno silno obradovati one sa multi-monitor konfiguracijom koji nemaju ekrane sa DisplayPort konektorima.
Ključne karakteristike
- GCN (Graphics Core Next) arhitektura
- Odlične performanse
- Dual-X sistem hlađenja
- Fabrički overklok
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 860 MHz
- Memorija: 3GB GDDR5 na 1250MHz (384-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.1 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Sapphire HD 7950 FleX
Kao što smo i navikli kada je ovaj proizvođač u pitanju, u pitanju je custom dizajn kartice koji dosta odstupa od onoga što je AMD napravio, ponajviše zbog sistema hlađenja. Da bi se dobilo što više prostora za overklok, kao i efikasnije i tiše hlađenje, imamo veoma kvalitetno napravljen hladnjak koji se sastoji od dva bloka aluminijumskih rebara koji su sa bakarnom osnovom povezani pomoću pet debljih bakarnih heat-pipe cevi. Koristi se PCB plave boje, karakterističan za ovu kompaniju, a kartica na raspolaganju ima dva CrossFire konektora, kao i dva dodatna 6-pinska priključka za napajanje. TDP kartice je maksimalno oko 200W, dok se u realnim uslovima igranja može doterati do oko 150W, 15W u mirovanju i svega oko 3W posle duže neaktivnosti.
Što se grafičkog procesora tiče, znamo da je to Tahiti Pro varijanta, sa 4.31 milijardom tranzistora i taktom na 860MHz (referentna kartica radi na 800MHz). Na raspolaganju je 1792 Stream procesora (2.87 TFLOPS), 112 jedinica za teksturu (89.6 GT/s), 32 ROP-a (25.6 GP/s), kao i Z/Stencil-a. Kartica ima na raspolaganju 3GB GDDR5 memorije koja radi na defaultnih 1250MHz (efektivno 5GHz). Iako je takt procesora podignut za 60MHz, potrošnja energije i temperatura su u rangu i malo niži od referentne verzije kartice, tok je sistem hlađenja osetno tiši, što će obradovati one koji vole silent konfiguracije. Ono što će overklokere posebno zanimati jeste da ima dosta prostora za dodatni overklok, memorije i procesora, tako da se mogu dobiti još bolji rezultati, što uz ovakav sistem hlađenja neće biti problem.
Odlična grafička kartica kompanije Sapphire, koja dolazi sa dobro poznatim sistemom hlađenja sa dva ventilatora, što je preduslov za stabilan rad i mogućnost overkloka. Ova kartica je vrlo zahvalna za one koji planiraju multi-monitor setup.