Sapphire HD 5750 Vapor-X

Nova grafička kartica kompanije Sapphire, model 5750 u Vapor-X varijanti. Ovo u prevodu znači da je referentni model prerađen tako da ima mnogo efikasnije i tiše hlađenje, uz minimalni overklok. Korisnicima se ostavlja da se malo ozbiljnije time pozabave, dok je proizvođač dao više nego dobru osnovu za to.

Posle referentne ATI HD 5750 i odlične Asus EAH5750 Formula, na red je došla i Sapphire kartica koja takođe predstavlja custom verziju koja se ne pridržava referentnog dizajna proizvođača. Ono što je najčešće vezano za ovakve kartice je da se proizvođači potrude da nešto boljim hlađenjem naprave fabrički overklokovane modele koji onda u startu imaju bolje performanse od regularnih. U ovom slučaju, Sapphire se dosta potrudio oko hlađenja, dok je overklok samo simbolično povećan. Ono što je suština kod Vapor-X modela je efikasnije i tiše hlađenje, što samo po sebi već dovoljno znači.

Ključne karakteristike

  • Atraktivan dizajn sistema za hlađenje
  • Efikasno i tiho hlađenje
  • Prilično dobre performanse

Utisak kvare

  • U odnosu na referentnu HD5750 karticu nije mnogo brža

Specifikacija

  • Procesor: 710 MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 1.16GHz
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX

Sapphire HD 5750 Vapor-X

Vapor-X koristi tehnologiju hlađenja koja je po principu vrlo slična Heat-pipe tehnologiji koju koristi većina drugih proizvođača, stim što se ovde to zove Vapor plate i koristi se određena vrsta tečnosti koja ima ulogu da prenosi toplotu. Bilo kako bilo, sistem definitivno radi i kako Sapphire to koristi još od 3xxx generacije kartica, do sada je tehnologija lepo napredovala tako da su stvarne razlike u odnosu na fabričko heat-pipe hlađenje. Čim se u startu dobija temperatura do 7-8 stepeni niža (kako smo i videli u praksi), moguće je očekivati i bolje rezultate u overkloku, što će sigurno mnoge i najviše zanimati. Kartica je inače dual slot dizajna, baš kao i ostale verzije koje smo već testirali, sa otvorima sa zadnje strane kroz koje se topao vazduh direktno izbacuje van kućišta. Praksa je pokazala da iako zauzima slot više, dual slot hlađenje je po pravilu efikasnije od single slot-a, pa tako i ne čudi što se Sapphire odlučio da ono što jeste dobro sa referentne kartice i ne menja.

Da podsetimo da se radi o procesoru izrađenom u 40nm procesu, sa 2.15 milijarde tranzistora, 720 Stream procesora, 36 jedinica za teksturu i 16 ROP-ova. Za razliku od referentne kartice, ova je za koji cm kraća i nije cela oklopljena već je plastična maska stavljena samo sa gornje strane, što znači da će biti malo lakše instalirati ovu karticu u neko Midi Tower kućište. Koristi se 92mm ventilator, što je i jedan od glavnih razloga zašto je ova kartica dosta tiša od referentne pošto su i pera ventilatora specijalno oblikovana da šum vazduha bude manji. U odnosu na fabričku 5750 karticu, Vapor-X verzija dolazi sa podignutim taktom procesora (sa 700MHz na 710MHz) i sa memorijom koja je takođe podignuta za simboličnih 10MHz (efektivno je to 40MHz). Da samo pomenemo i da kartica ima CrossFireX konektore, što znači da će moći da se upari sa još jednom ili čak dve druge kartice za bolje performanse, dodatni 6-pinski konektor za napajanje, a što se video izlaza tiče, pored dva DVI su tu i HDMI ali i Display Port.

Rezime

Kao što se moglo i pretpostavljati, Vapor-X verzija 5750 kartice ne donosi neki fascinantan pomak što se tiče same brzine i frame rate-a u igrama, što i nije čudno pošto je stvarno minimalno overklokovana. No, ono što se iz brojki na testovima ne vidi je da radi dosta tiše i da se manje greje od referentnih kartica, što je dosta bitno. Na kraju, ostaje da se vidi kakva će biti cena kada se pojavi u prodavnicama, a ono što se nameće kao zaključak je da imamo pred sobom karticu koja je odličan izbor za one koji se spremaju za malo ozbiljniji overklok pošto se isporučuje sa verovatno i najnaprednijim sistemom hlađenja koji se fabrički instalira. Iako već postoji sasvim dobra konkurencija u vidu Asus Formula modela, mislimo da vredi pogledati i Sapphire Vapor-X pošto ipak ima dovoljno razlika da će svaka kartica pronaći put do svojih kupaca.

Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Conclusion

Vapor-X version of 5750 card doesn’t bring some fascinating shift regarding gaming speed or frame rates. However, it is much quieter and heating is decreased in relation to referent cards, which is very important. The only thing left to see is its price but we are certain this is an excellent choice for users who want some serious overclocking because it has the most advanced, fabric cooling system. Although the competition is very strong in this field by Asus Formula models, it is definitely worth to think about Sapphire Vapor-X too because there are some differences.

On the following pages, you can see the performance of this card at other tests.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, decembar 2009.): 120€.

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
AMD ustupio: Sapphire HD 5750 Vapor-X

Nova grafička kartica kompanije Sapphire, model 5750 u Vapor-X varijanti. Ovo u prevodu znači da je referentni model prerađen tako da ima mnogo efikasnije i tiše hlađenje, uz minimalni overklok. Korisnicima se ostavlja da se malo ozbiljnije time pozabave, dok je proizvođač dao više nego dobru osnovu za to.