Sapphire Flex HD 5770

Iako Radeon HD 5770 nije nova kartica, i već je sve poznato što se nje tiče, Sapphire je kao jedan od najbližih saradnika ATI-ja otišao i korak dalje. Suština je u činjenici da se mogu koristiti do četiri monitora, od čega tri preko DVI i HDMI konektora, bez korišćenja DisplayPort-a.

Radeon HD 5770 je kartica predstavljena prošle jeseni, tako da nije u pitanju nešto toliko novo i egzotično, no ispostavilo se da je Sapphire ipak uspeo da nešto novo napravi, inače ova kartica i ne bi bila toliko interesantna u ovom trenutku. Gledajući specifikacije, ne vidi se neka promena u odnosu na regularnu HD 5770, no FleX verzija ove kartice ipak ima keca u rukavu, a to je podrška za četiri monitora pomoću ATI Eyefinity tehnologije, i to preko tri DVI konektora, od kojih je jedan u stvari HDMI pa se koristi poseban HDMI na DVI adapter, dakle bez korišćenja DisplayPort video izlaza.

Ključne karakteristike

  • Pomoću Eyefinity tehnologije, mogu se koristiti do četiri monitora istovremeno
  • Custom sistem hlađenja

Utisak kvare

  • Performanse su u rangu referentnog modela

Specifikacija

  • Procesor: 850 MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 2.4GHz
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX

Sapphire HD 5770 FleX

Na prvi pogled, ova kartica se razlikuje dosta od referentne verzije Radeon HD5770, sa custom sistemom hlađenja koji se sastoji od heat-pipe sistema sa tri bakarne cevi i osnovom i aluminijumskim rebrima, sa plastičnim oklopom koji pokriva celu površinu kartice sa centralno postavljenim 80mm ventilatorom. Ovakav sistem se pokazao delotvornijim od originalnog, ali činjenica je da ova verzija HD 5770 dolazi sa default vrednostima takta i memorije, konkretno 850MHz za GPU i efektivno 4.8GHz za memoriju. Kartica je dual slot dizajna, što je i uobičajeno, i možemo da konstatujemo da je po pitanju hlađenja odrađen odličan posao pošto kartica ostaje u najgorem slučaju mlaka posle intenzivnog rada.

U pakovanju se dobija standardni deo opreme: CD sa drajverima, 6-pinski adapter za napajanje (kartica ima jedan dodatni 6-pinski konektor za napajanje pošto troši do 108W snage pod punim opterećenjem), CrossFire fleksibilni konektor (ovaj model podržava uparivanje sa maksimalno četiri kartice u CrossFireX režimu), D-Sub na DVI konektor, ali i nešto ređi HDMI na DVI konektor koji će pomoći da se poveže treći monitor u konfiguraciji. U ovom slučaju, poenta je u činjenici da se mogu koristiti tri DVI monitora bez korišćenja DisplayPort konektora, na koji se može onda dodatno nakačiti i četvrti. Činjenica je i da se ovo uglavnom koristi za visoke rezolucije, pa je diskutabilno koliko je to praktično pošto ova kartica nema dovoljno snage za tako nešto ako se radi o nekim malo zahtevnijim igrama.

Iako Radeon HD 5770 nije nova kartica, i već je sve poznato što se nje tiče, Sapphire je kao jedan od najbližih saradnika ATI-ja otišao i korak dalje. Suština je u činjenici da se mogu koristiti do četiri monitora, od čega tri preko DVI i HDMI konektora, bez korišćenja DisplayPort-a.