Revolucionarni Asus Eee PC 4G

Premijerno u Srbiji se pojavio Asus Eee PC, ultra prenosni računar koji je već postao hit svetskih razmera. Šta je to što on nudi? Minijaturne dimenzije i težinu, izuzetnu funkcionalnost Linux okruženja i nestvarno dobru cenu. Da li je zaista tako dobar?

Premijerno i u Srbiji se konačno pojavilo najnovije čedo kompanije Asus, projekta Asus-a i Intel-a, u sub-notebook (ili bolje rečeno pero-lakoj) kategoriji, Asus Eee PC. Nije u pitanju greška u kucanju, zaista se zove Eee (i čita po našem Iii) što je nastalo od slogana koji je pratio ceo projekat: Easy to Learn, Easy to Work, Easy to Play (Lako učenje, Lak rad, Lako igranje). U planu su dva modela PC 701 (koji se i pojavio u par različitih konfiguracija) i PC 1001 koji se tek očekuje.

Asus polaže velike nade u ovaj računar (predviđena je prodaja do 3.5 miliona komada do 2009. godine), a po onome što vidimo, sva je prilika da će prodaja i premašiti očekivanja. Zna se da vlada veliko interesovanje za ove računare, kao i da Asus jedva postiže da zadovolji potražnju. Već je poznato da sledeću generaciju Eee računara očekuje prelazak na Intel Merom procesor i smanjenje potrošnje sa 11W na 7W, što će između ostalog omogućiti i izostavljanje ventilatora pošto je realno očekivati i manje grejanje komponenti.

Za sada, u ponudi su 4 modela, Eee PC 8G i 4G, Eee PC 2G Surf i 4G Surf. Brojka u oznaci modela govori o kapacitetu integrisane flash memorije (Eee PC nema klasičan hard disk) a Surf verzije nemaju integrisanu 0.3MP Web kameru. Jedina preostala razlika je i količina ugrađene RAM memorije koja ide od 256MB kod modela 2G Surf do 1GB kod 8G modela. Svi modeli su istih dimenzija i težine, poseduju WiFi modul, a 4G i 8G imaju ugrađenu bateriju od 5200mAh za razliku od Surf modela koji koriste bateriju od 4400mAh.

Iako nije do kraja jasno da li je Eee PC direktni konkurent OLPC (One Lap Top per Child) XO-1 laptopu koji je zamišljen kao ultra jeftini računar koji će blagodeti tehnologije približiti siromašnoj deci (cena ovog modela je trenutno oko $190 a predviđa se i pad na $100), sličnosti se ne mogu poreći. Oba modela koriste flash memoriju umesto hard diska, male su potrošnje i dimenzija i koriste verzije Linux operativnog sistema.

Ključne karakteristike

  • Odličan kvalitet izrade
  • Prilično dobar 7" ekran (sa pozadinskim LED osvetljenjem)
  • Veoma brz rad
  • Izuzetno jednostavan i pregledan interfejs
  • Logično raspoređene opcije i programi
  • Prisutne su praktično sve aplikacije koje su potrebne za svakodnevni rad
  • Minijaturne dimenzije i težina
  • Savršen TouchPad, bolji od 95% kod klasičnih laptop računara
  • Izuzetno brza i rigidna tastatura, kucanje možda i brže nego na klasičnom laptopu
  • Veliki broj instaliranih aplikacija zadovoljiće 90% potreba prosečnog korisnika
  • Baziranost na Linux operativnom sistemu garantuje savršen rad
  • Mogućnost, za entuzijaste, instalacije Windows XP ili recimo Ubuntu OS-a

Utisak kvare

  • Blago zagrevanje Eee PC tokom rada
  • Svega nešto preko 1GB slobodnog prostora (ostatak zauzima operativni sistem)

Specifikacija

Asus Eee PC 4G - Ekran: 7" TFT, 800 x 480 piksela (LED pozadinsko osvetljenje)

  • Procesor : Intel 900MHz Dothan Pentium M (512 kB L2 cache RAM @ 630MHz)
  • Čipset: Intel 910 chipset
  • Grafička karta: Integrisana Intel GMA 900
  • RAM memorija : 512MB DDR2
  • Memorija: 4GB SSD Flash
  • Komunikacija : 56K modem, LAN, IEEE 802.11 b/g
  • Čitač kartica: Čitač kartica MMC/SD formata
  • Portovi : 1x VGA, 1xRJ11, 1xRJ45
  • Broj USB portova : 3 kom
  • Dimenzije: 225 × 165 × 21~35 mm
  • Težina: 920 g
  • Baterija: 4-cell, Li-Ion, 5200 mAh
  • Operativni sistem: Linux

Asus Eee PC 4G

U kutiji veličine one u kojoj se pakuju matične ploče manjeg formata dolazi čvrsto spakovan Eee PC, punjač, baterija, uputstvo i futrola odnosno torba. Iako smo znali dimenzije i veličinu ekrana i pre nego što smo ga otpakovali, opet smo bili iznenađeni. Eee PC je mali. Baš mali. Dimenzija od svega 22.5cm × 16.5cm × 2.1cm i težine od 920g on je takav da može bez većih potešokća stati i u manju žensku tašnu. Model koji smo dobili je bele boje (Pure White kako to Asus naziva), dok su u ponudi i Galaxy black, a u najavi su i Lush Green, Sky Blue i Blush Pink koje očekujemo na proleće naredne (2008.) godine.

Površina je glatka ali i otpornija na grebanje i oštećenja nego što je to inače slučaj sa sličnim uređajima, što uz generalno čvrstu konstrukciju i SSD flash disk (koji je izuzetno otporan na udarce pošto nema mehaničkih, pokretnih delova) daje jedan vrlo robustan računar, spreman i za malo grublji tretman. Naravno, on nije projektovan da zaustavi metak, ali će pad podneti daleko bolje od bilo kog drugog laptop-a. Možemo slobodno reći da je plastika upotrebljena u konstrukciji sasvim dobrog kvaliteta, čak i da smo imali prilike da vidimo laptop računare koji su višestruko skuplji ali i lošijeg materijala.

Tastatura je mala i zbijena, što je logična posledica minijaturnih dimenzija, a tasteri izgledaju zaista kao da je u pitanju neka igračka. Na naše oduševljenje, konstatujemo da je tastatura prilično čvrsta i nema nikakvog ugibanja kada se pritisne. Posle prvog utiska, prešli smo i na ono što je bitno, a to je kucanje. U početku nam deluje pomalo nezgrapno, no vrlo brzo se privikavamo na drugačiji način kucanja. Potrebno je malo više "ubadati prstima" no to uopšte nije nešto što posle malo prakse predstavlja problem. Najveći problem smo imali sa desnim Shift i Enter tasterom koji su i dodatno smanjeni u odnosu na ono na šta smo navikli kod prosečnih laptop modela.

Touchpad je sjajan i veoma brz (što se u odgovarajućem meniju i može podesiti po želji), a pored standardne funkcije vertikalnog scroll-a (u opcijama je moguće definisati i horizontalni ali i kružni scroll), ispod njega se nalazi i metalizirani taster. Ispod tastature sa desne strane, nalazi se 4 LED lampice koje označavaju da li je upaljen, punjenje baterije, aktivnosi i WiFi mrežu. Na osovini između ekrana i tasture se sa desne strane nalazi taster za paljenje, što je uz ugrađenu 0.3MP Web kameru i jedino što se vidi spolja. Sa donje i bočne leve strane postoje mali "ispusti" za topao vazduh, a moramo priznati da je ventilator praktično nečujan. Ipak, posle nekog vremena rada, tastatura i cela gornja ploča postaje topla na dodir. Ne toliko da bi predstavljalo smetnju u radu, ali se ipak i to mora pomenuti.

Eee PC ima integrisan modem i mrežnu karticu, ali i zvučnu, pa se tako sa leve bočne strane nalaze standardni 3.5mm audio izlaz i ulaz za mikrofon. Ukupno postoje 3 USB porta, što je sjajno, D-Sub video izlaz i otvor čitača za kartice. Za otvaranje i zatvaranje ne postoji klasična štipaljka, već je zglob malo čvršći i on sasvim dobro drži kako se Eee PC ne bi slučajno otvorio. Ako se zatvori u toku rada, prelazi u hibernaciju i potrebno ga je probuditi pritiskom na taster za paljenje.

Ekran je dijagonale 7" i rezolucije od 800 x 480 piksela sa pozadinskim LED osvetljenjem i veoma je dobrog kolorita i veoma oštrog prikaza. Uglovi vidljivosti su vrlo dobri, a na prirodnom svetlu je sasvim dovoljno čitljiv. Sa leve i desne strane se nalaze zvučnici koji zvuče sasvim pristojno za svakodnevnu upotrebu, a iznad je integrisana Web kamera. Sa zadnje strane stoji 4-ćelijska Li-Ion baterija kapaciteta 5200 mAh koja je deklarisana na 3.5h rada. Ovo će biti više nego dovoljno da uradite sve što vam padne na pamet ma gde se zatekli bez mogućnosti da koristite strujni priključak.

Korisnički interfejs

Asus Eee PC koristi custom verziju Linux operativnog sistema sa user interfejsom baziranim na tabovima. Najavljeno je da će se uskoro pojaviti i verzija sa Windows XP operativnim sistemom, specijalno prilagođenim Eee PC-u. Kako ovo izgleda? Po paljenju računara, koje je iznenađujuće brzo zahvaljujući kombinaciji SSD hard diska i Linux operativnog sistema i odvija se za bukvalno 15tak sekundi, dočekuje vas home ekran ili desktop. U gornjem delu postoje tabovi Internet, Work, Learn, Play, Settings i Favorites.

Pod Internet tabom se nalazi sve ono što je potrebno za korišćenje Interneta, kao što su programi Firefox, Thunderbird, Skype (da podsetimo, postoji i integrisana kamera), Pidgin (IM program koji objedinjuje sve poznate messanger servise), kao i prečice za neke često korišćene servise (Google Docs, iGoogle, Wikipedia, Internet Radio i slično) ali i podešavanja vezana za WiFi.

Nećemo posebno naglašavati da sve ovo radi savršeno i prilično brzo. Mala napomena ide ipak na račun surfovanja Internetom, a tiče se nestandardne rezolucije ekrana, 800 x 480 piksela, što će usloviti da će biti potrebno skrolovati stranice po horizontali (većina Internet stranica je prilagođena većim rezolucijama).

Work tab sadrži Open Office aplikacije, Notes, PDF čitač, rečnik, file manager, ali i digitron, PIM (Personal Information Manager) koji objedinjuje adresar, email, kalendar. Bitno je reći da se svi programi otvaraju vrlo brzo i da nema nikakve zadrške i čekanja. Sledeći je Learn tab namenjen onima koji uče, a tu su Science, Language, Math, Paint i Web Learn aplikacije.

Play tab sadrži muzičke i video plejere, program za pregled slika, Web cam aplikaciju ali i igre. U Settings-u se nalaze sva podešavanja, koja nisu previše komplikovana, a odatle u dva koraka možete pregledati i preuzeti update za sve komponente sisteme, uključujući i bios.

Imamo utisak da se mislilo na sve, a tek treba očekivati dopune i dodatne programe koji će unaprediti funkcionalnost i upotrebljivost Eee PC-a. Sve opcije su raspoređene vrlo logično i ne treba puno da se nauči gde koja stoji, a one najbitnije uvek možete poslati u Favorites tab tako da im možete pristupiti još brže. Reprodukcija filmova i muzike je potpuno normalna, a instalirani media plejer će "progutati" praktično bilo koji format koji mu ponudite.

Možemo reći da nam se sviđa korisnički interfejs koji možete prilagoditi sebi (uz ugrađenih par kolornih tema). Ono što je sigurno je da će se i apsolutni početnici snaći veoma brzo. Odmah da napomenemo da trenutno ne postoji lokalizacija za naš jezik, kao ni podrška za naše karaktere u Documents aplikaciji. Iako ovo može biti pomalo organičavajuće za one koji ne znaju dobro Engleski, verujemo da će se vrlo uskoro pojaviti i kompletna lokalizacija koja će biti dostupna putem Interneta.

Rezime

Šta reći na kraju? Iako koncept nije toliko inovativan pošto se generalno stalno pojavljuju sve manji računari, ipak donosi veoma zanimljive novitete. Mora se naglasiti u startu da Eee PC nije zamena za laptop, to je nešto što se vidi čim se pogledaju specifikacije. Eee PC je ultra prenosni WiFi računar koji je opremljen tako da zadovolji potrebe prosečnog korisnika i to u potpunosti. Na njemu možete raditi, igrati se, koristiti Internet, gledati filmove i slušati muziku. Dimenzije su takve da ga možete poneti svuda sa sobom, a cena vrlo interesantna.

Verujemo da će i kod nas Eee PC doživeti potpuno zasluženu popularnost, kao i da će približiti računare onima koji su do sad zbog cene odustajali od kupovine. Ideja upravo i jeste da za relativno malo novca dobijete prenosni računar na kome možete raditi sve. Sigurno je da on neće impresionirati posebno zahtevne korisnike, ali verujte na reč, sasvim sigurno će i oni hteti da pogledaju kako radi i poslednji komentar će biti krajnje pozitivan. Asus Eee PC zaslužuje sve preporuke, i nadamo se da će ideja kod nas vrlo brzo zaživeti.