
Još jedna grafička kartica kompanije Palit, sa custom dizajnom koji se dosta razlikuje od referentnog. Ovo se ogleda u novom sistemu hlađenja koji zadržava dual slot oblik, ali sa dva 80mm ventilatora i heat-pipe cevima, što obezbeđuje vrlo tih rad uz odlične performanse hlađenja.
Prošlo je dovoljno vremena od predstavljanja GTX 285 grafike kompanije NVIDIA, no uvek je interesantno videti custom rešenja proizvođača. Da podsetimo, kao naslednik dobro poznate GTX 280, ove kartice su zauzele poziciju kao najbrže single GPU NVIDIA rešenje, odmah ispod dual gpu GTX 295 u ukupnom poretku. Korišćen je GT200b procesor izrađen u 55nm procesu, a kartica dolazi sa 1GB DDR3 memorije, stim što treba reći da Palit u ponudi ima i 2GB verziju. Ova grafička kartica odudara od referentnog, fabričkog NVIDIA dizajna, no i dalje su (na žalost) u pitanju fabričke brzine procesora i memorije, mada se već i na prvi pogled čini da je Palit mogao da ovu karticu malo "nasvira".
Ključne karakteristike
- Custom dizajn, vrlo efikasno hlađenje
- Odlične performanse jedne od najbržih single GPU kartica na tržištu
- Sasvim dobar odnos cene i performansi
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Palit GTX 285 - Procesor: GT200b na 648MHz
- Memorija: 1GB DDR3 na 2.484GHz (512bitna magistrala)
- Shader clock: 1.476 GHz
- Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
- Podrška za SLI režim rada
- Podržava 16x full screen anti-aliasing
- 2x DVI, HDTV-out
- HDCP podrška
- Interfejs: PCI-E 2.0
Palit GTX 285
Prepoznajemo dizajn sa modela Palit GTX 275 koji smo nedavno testirali, pošto je sličan recept primenjen. Zadržan je dual slot dizajn koji se pokazao kao daleko bolje rešenje po pitanju hlađenja, ali je Palit sve ostalo promenio u odnosu na referentni model. Sistem hlađenja se sastoji od aluminijumskog hladnjaka velike površine koji pokriva manje više celu površinu kartice i četiri bakarne Heat-Pipe cevi koje sprovode toplotu sa samog procesora na hladnjak. Na kraju, tu su i dva 80mm ventilatora koja se okreću na niskom broju obrtaja i na proizvode veliku buku, a opet stvarno odlično rade svoj posao i drže karticu na više nego pristojnim temperaturama. Ovo je bitno između ostalog zato što znači da će overklok biti moguć i da se mogu dobiti vrlo lepe cifre podizanjem takta procesora i memorije.
Procesor radi na 684MHz (Stream procesori na 1476MHz), dok je 1GB DDR3 memorije podešen na efektivnih 2.484GHz. Treba reći da je u pitanju 512-bitna memorijska magistrala, za razliku od recimo GTX 295 koja koristi 448-bitnu magistralu. Drugim rečima, ova kartica može maksimalno iskoristiti svoje potencijale. U odnosu na pomenutu GTX 295 ima još sličnosti u vidu činjenice da obe kartice imaju po 340 Stream procesora, a rećićemo i da GTX 285 ima 32 ROP i 80 jedinica za filtriranje tekstura. Sve ovo ide u prilog tome da je ova grafička kartica u ovom trenutku jedna od najbržih kartica sa jednim procesorom. Na kraju, treba reći i da postoje SLI konektori za povezivanje više ovakvih kartica, a pošto je procesor izrađen u 55nm procesu odnosno manje se greje i troši manje energije, ima samo dva dodatna 6-pinska konektora za dodatno napajanje.
Rezime
Rezultati na testovima govore dovoljno za sebe. Svi koji traže grafiku koja će bez problema izaći na kraj sa najnovijim igrama i to na većim rezolucijama, neće pogrešiti ako se odluče baš za GTX 285, stim što je Palit napravio odličan posao i inače dobru karticu dodatno poboljšao custom sistemom hlađenja koji je tiši i efikasniji od fabričkog. Ovo je bitan podatak pogotovo za one koji će probati da dobiju i bolje performanse overklokom. Verujemo da će vrlo uskoro NVIDIA izbaciti i novu generaciju grafičkih procesora kada neminovno padaju cene starih, kada i treba loviti priliku za kupovinu.
Conclusion
The test results speak for themselves. None looking for graphic capable to cope with the newest games and highest resolutions should think twice when it’s about GTX 285. Palit did a great job and improved already good card with customable cooling system which is quieter and more effective than fabric one. This is very important especially for those who will try to have better performances by overclocking. We believe nVidia will soon release new generation of graphic processors and that is the best time to buy an older one. / On the following pages, you can find performances of Palit GTX in synthetic tests and popular games.
Na narednim stranicama možete pogledati kako se ponaša Palit GTX 285 u sintetičkim testovima i popularnim igrama.
Preporučena cena (uključujući 8% PDV, avgust 2009.): 305€
Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
RHS ustupio: Palit GTX 285
Još jedna grafička kartica kompanije Palit, sa custom dizajnom koji se dosta razlikuje od referentnog. Ovo se ogleda u novom sistemu hlađenja koji zadržava dual slot oblik, ali sa dva 80mm ventilatora i heat-pipe cevima, što obezbeđuje vrlo tih rad uz odlične performanse hlađenja.