
Nova NVIDIA grafika u Palit varijanti je custom dizajna i donosi performanse koje poredimo sa konkurentom iz ATI tabora, HD 4890. Kupcima svakako neće biti lako da odluče (ako je ikada i bilo lako), a ono što ova kartica daje su odlične performanse, vrlo tih rad i dosta dobru cenu koja se očekuje.
Odgovor kompanije NVIDIA na izuzetno uspešnu ATI HD4890 je čini upravo GTX 275, grafička kartica koju smo i mi isprobali. Iako se pojavila praktično u istom trenutku kada i HD 4890, tek sada je postala dostupna na tržištu. Iako GTX 275 suštinski nije revolucija i predstavlja rešenje koje je po performansama negde između GTX 260 216 i GTX 285 (doduše, definitivno bliže modelu 285), ipak je dobro videti da ATI dobija dobru konkurenciju u ovom cenovnom rangu. GTX 275 je u suštini polovina GTX 295 kartice, sa nešto višim klokovima shader-a, memorije i samog jezgra procesora. Opet, interesantno je što su proizvođači dobili zeleno svetlo da odmah ponude custom verzije ove kartice koje odskaču od pomalo dosadnog referentnog dizajna.
Ključne karakteristike
- Custom dizajn sa dva 80mm ventilatora
- Performanse jesu u rangu sa ATI HD 4890
- Odlične performanse za uloženi novac
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Palit GTX 275 - Procesor: GT200b na 633MHz
- Memorija: 896MB DDR3 na 2.214GHz (448bitna magistrala)
- Shader clock: 1.404 GHz
- Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
- Podrška za SLI režim rada
- Podržava 16x full screen anti-aliasing
- 2x DVI, HDTV-out
- HDCP podrška
- Interfejs: PCI-E 2.0
Palit GTX 275
GT200 procesor je pripadnik arhitekture grafičkih procesora koja datira još iz 2006. godine i dobro nam poznatog modela G80. U međuvremenu, čip je doživeo neke izmene, a poslednja revizija je izrađena u 55nm procesu proizvodnje sa neverovatnih 1.4 milijarde tranzistora (originalni G80 procesor je imao 686 miliona tranzistora, poređenja radi). Iako GT200 ne podržava 10.1 DirectX, NVIDIA ističe Dynamic Realism kao tehnologiju koja rezultuje boljim rezultatima po pitanju kvaliteta slike i foto realističnosti. Što se tiče taktova procesora i memorije, oni su postavljeni na 633MHz i 2.2GHz efektivno, što su pristojne brojke, pogotovo što je već u startu jasno da će dobri oveklokeri uspeti da izvuku i više.
Kartica je, iako nije rađena po referentnom modelu, i dalje prepoznatljiva. Dual slot dizajn i sistem hlađenja koji koristi dva 80mm ventilatora obezbeđuje veoma dobre performanse hlađenja uz vrlo tih rad, i ostavljaju dosta prostora za pobošljanje performansi pošto toplota neće praviti problema. Očekivano, ova kartica ima dodatna dva 6-pinska konektora za napajanje, SLI konektore za uparivanje sa dodatnom grafikom za još bolje performanse i 2-pinski konektor za zvuk koji je potreban da bi se zvuk mogao dobiti preko HDMI interfejsa (u pakovanju se dobija DVI na HDMI adapter). Što se video izlaza tiče, to su dva DVI i jedan TV-Out, što je i najčešća konfiguracija. Palit-ov dizajn kartice je stvarno odličan, što je posebno jasno kada se pogledaju temperature i odsustvo buke ventilatora.
Rezime
Moramo pomenuti još par stvari kada je ova generacija NVIDIA procesora u pitanju. Prvo, tu je CUDA tehnologija kojom NVIDIA uspeva da iskoristi moćne grafičke procesora za još nešto osim igara (konačno!), pa tako recimo obrada video faljova može biti višestruko ubrzana čak i u odnosu na moćne Quad core procesore. Tu je takođe i PhysX, tehnologija koju je NVIDIA relativno skoro kupila a koja reguliše zasebno sve fizičke proračune u igrama. Nova verzija Purevideo HD tehnologije preuzima dekodiranje videa visoke rezolucije od glavnog procesora, čime se on rasterećuje za druge zadatke. Hybrid Power je još jedna zanimljivost koja kombinuje manju potrošnju integrisane grafike novih NVIDIA čipsetova i moćne performanse posebnih kartica tako da sistem u zavisnosti šta je potrebno i koristi integrisanu, zasebnu ili čak obe grafike. U svakom slučaju, performanse ove grafičke kartice su takve, da će oni koji su planirali Radeon HD 4890 morati dobro da se razmisle, što znači da je NVIDIA odlično uradila posao.
Conclusion
We must mention few more things speaking of this generation of nVidia processors. First of all, it is a CUDA technology which nVidia uses to take advantage of powerful graphic processors for more than games (finally), so now video files processing could be several times faster in relation to powerful Quad core processors. Second of all, we have PhyxX technology which nVidia bought few months ago which regulates all physics calculation separately during the games. New version of Purevideo HD technology takes over decoding of high resolution videos from the main processor so it is unloaded for other tasks. Hybrid Power is one more interesting thing combining small consumption of integrated graphic of the new nVidia chipsets and powerful performance of separate card so the system can use integrated graphic, separate one or both. In any case, performance of this card are excellent so users planning to buy Radeon HD 4890 will need to think twice, which means nVidia did a great job.
On following pages, you can see Palit GTX 275 performances on synthetic tests and popular games. Na narednim stranicama možete pogledati kako se ponaša Palit GTX 275 u sintetičkim testovima i popularnim igrama.
Preporučena cena (uključujući 8% PDV, avgust 2009.): 210€
Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
RHS ustupio: Palit GTX 275
Nova NVIDIA grafika u Palit varijanti je custom dizajna i donosi performanse koje poredimo sa konkurentom iz ATI tabora, HD 4890. Kupcima svakako neće biti lako da odluče (ako je ikada i bilo lako), a ono što ova kartica daje su odlične performanse, vrlo tih rad i dosta dobru cenu koja se očekuje.