Palit GTS 450 Low Profile

Još jedna u nizu GTS 450 grafičkih kartica, a iako je u pitanju standardna verzija koja nije fabrički overklokovana, od ostatka konkurencije se razlikuje zbog toga što je niskog profila koji odgovara slim kućištima odnosno HTPC konfiguracijama. Za sada, ovo je i jedina GTS 450 kartica koja se može instalirati u ova kućišta.

Od predstavljanja NVIDIA GTS 450 grafičke kartice je prošlo dosta vremena, ali izgleda da to ne utiče na popularnost ovog modela iz donjeg srednjeg segmenta. Da podsetimo, u pitanju je GPU baziran na novoj Fermi arhitekturi, a kartica je na lestvici ispod GTX 480, GTX 470, GTX 465 i GTX460 modela, pa se može lako zaključiti da je namenjena manje zahtevnim igračima koji ne koriste visoku rezoluciju, i svima kojima igre nisu prve na listi interesovanja. Mi smo već imali priliku da vidimo neke od Palit modela GTS 450 kartice, a ovoga puta nam dolazi Low Profile varijanta koja je prilagođena manjim kućištima i može doći u obzir za HTC setup koji postaje i sve popularniji.

Ključne karakteristike

  • Low Profile, adapter za Full Profile
  • Odlično rešeno hlađenje

Utisak kvare

  • Nema praktično nikakvih razlika u odnosu na standardne GTS 450 kartice

Specifikacija

  • Procesor: GF106 (Fermi), CPU 783MHz, Shader 1566MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 900MHz, 128bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: DVI, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA

Palit GTS 450 Low Profile

Već na prvi pogled, ova Low Profile dosta odskače u odnosu na sve ostale GTS 450 kartice koje smo testirali. Low Profile znači da je kartica praktično duplo manje visine, što iako ovako na prvi pogled ne deluje puno praktično mnogo znači onima koji imaju neko slim ili HTPC kućište u koje ne staje ni jedna grafička kartica standardne visine. Da ne bude zabune, u pakovanju dolazi i bracket adapter pomoću koga se kartica može instalirati i u standardno kućište bez ikakvih problema. Zbog toga što je tako male visine, kartica je morala da nadoknadi u dužini, pa je ujedno u pitanju i najduža GTS 450 kartica u ponudi. Ispod plastičnog oklopa koji pokriva celu karticu se nalazi aluminijumski hladnjak koji pokriva skoro celu površinu kartice, dok se nešto manji ventilator nalazi sa zadnje strane. Ova kartica je Dual slot dizajna, što znači da treba računati da će zauzeti i susedni slobodan slot, ali i da će hlađenje biti dobro pošto se najveći deo toplog vazduha izbacuje van kućišta.

Ako se pogleda specifikacija GF106 GPU-a, možemo da zaključimo da u pitanju praktično polovina onoga što se dobija kod GTX 460 modela. Tako imamo procesor sa 1.17 milijardi tranzistora, četiri Streaming klastera sa ukupno 192 Shader-a, 32 teksturne jedinice i 16 ROP-ova. Takt procesora ima default vrednost i iznosi 783MHz (Shaderi su na 1566MHz), a memorija koja koristi 128-bitni interfejs radi na 900MHz. Na raspolaganju je 1GB GDDR5 memorije koja radi na 900MHz odnosno efektivno na 3.6GHz. Kartica zahteva dodatni priključak za napajanje (6-pinski konektor), ali neće morati da se razmišlja o nekom posebnom napajanju pošto je deklarisani TDP 106W. Na ovoj kartici nema SLI konektora, a što se video izlaza tiče postoje samo DVI i HDMI pošto nije bilo više prostora pored standardnog otvora za hlađenje na bracket-u.

Još jedna u nizu GTS 450 grafičkih kartica, a iako je u pitanju standardna verzija koja nije fabrički overklokovana, od ostatka konkurencije se razlikuje zbog toga što je niskog profila koji odgovara slim kućištima odnosno HTPC konfiguracijama. Za sada, ovo je i jedina GTS 450 kartica koja se može instalirati u ova kućišta.