Palit GTS250

Novi model Palit grafičke kartice koji je baziran na dobro poznatom G92 procesoru. Ova kartica je doživela minimalne izmene u odnosu na nešto stariju 9800GTX+, a uz manju potrošnju i tiši rad donosi nam veoma slične performanse. Nadamo se da će NVIDIA uskoro ustanoviti neki sistem obeležavanja kartica pošto se stvarno unosi zabuna oko toga šta je novo i u koju klasu spada.

NVIDIA ponekad ume da napravi zabunu zbog nekonzistentne nomenklature svojih kartica. Mnogi bi možda pomislili da je GTS250 novi model srednje klase, i u suštini ne bi mnogo pogrešili. Ovo jeste nov model, ali baziran na više nego dobro poznatom G92 procesoru koji je do sada doživeo reinkarnaciju ni manje ni više nego 7 puta u vidu različitih NVIDIA desktop modela. Sećamo ga se recimo još od 8800GT kartice (tada je bio u 65nm verziji), pa zatim 9800GTX+ gde je prebačen u 55nm proces. Šta ovo treba da znači? Pa ukoliko već imate neku grafičku karticu sa G92 procesorom, stvarno je teško zamisliti razlog zbog koga bi trebali da pazarite GTS250. Mi smo za sam početak nabavili jedan model, Palit GTS250 koji dolazi opremljen sa 1GB memorije i nešto drugačijim dizajnom od starijih modela koje je nasledio. Iako je logično da se popune rupe među aktuelnim modelima (kako recimo konkurencija ne bi ponudila nešto što NVIDIA nema), ipak nam se ne dopada previše ova ideja sa recikliranjem postojećih proizvoda, ne zato što konkretno G92 nije dovoljno dobar procesor da se nađe u aktuelnim karticama, već zato što se korisnici navode da pomisle da je u pitanju potpuno novi proizvod.

Ključne karakteristike

  • Izmenjen dizajn kartice, bolje i tiše hlađenje, manja potrošnja
  • Veoma thi rad
  • Odlične performanse

Utisak kvare

  • Ova kartica je ispeglana 9800GTX+ sa malo više memorije

Specifikacija

Palit GTS250 - Procesor: G92b (55nm) na 738MHz

  • Memorija: 1GB DDR3 na 2.2GHz (256bitna magistrala)
  • Shader clock: 1.836 GHz
  • Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • 2x DVI, HDTV-out
  • HDCP podrška
  • Interfejs: PCI-E 2.0

Palit GTS250

Palit je "novu" GTS20 karticu vrlo lepo dizajnirao (doduše, crvena boja PCB-a će definitivno mnoge zbuniti), sa custom hladnjakom i ako se o tome uopšte može pričati, ova kartica je jedna od lepših koje smo videli u skorije vreme. Odmah uočavamo da u odnosu na pomenutu 9800GTX+ spolja ipak ima razlika. Kartica je manje dužine i sa celih 1GB instalirane memorije (zanimljivo je da Palit ima i verziju ove kartice sa čak 2GB memorije za one kojima ni 1GB nije dovoljan). Ovo nam govori da iako sam procesor nije doživeo neke očigledne promene u odnosu na 9800GTX+, dizajn kartice jeste i to tako da potrošnja bude manja (deklarisano je na 150W) odnosno u realnim uslovima mirovanja i pod opterećenjem do 45W manje od 9800GTX+. Uprkos tome, i dalje su tu dva 6-pinska konektora za napajanje mada smo videli da postoje verzije i sa samo jednim. Kako se samim tim kartica i manje greje, ventilator je nešto drugačijeg dizajna, sa manjim brojem obrtaja i izuzetno tih, kako u idle modu tako i posle više sati torture testovima.

Što se tiče specifikacije, one su praktično preslikane sa modela 9800GTX+, procesor radi na 738MHz, Shader-i na 1836MHz, memorija efektivno na 2.2GHz. Procesor je 55nm izrade sa 128 jezgara, 16 ROP jedinica i 64 jedinica za filtraciju tekstura. Memorijski interfejs je 256bitni uz propusni opseg od 70.4 GB/s. U odnosu na ključne elemente modela 9800GTX+ ništa nije izmenjeno, pa se sa pravo i mogu očekivati performanse ako ne iste, onda vrlo slične. Moramo pomenuti još jednu stvar a to je da su se već pojavile GTS250 verzije kartica koje su fabrički overklokovane, što je dobar znak da će i regularne verzije moći da se poteraju malo brže. Za slučaj da nekoga zanima, ova kartica ima SLI konektore i mogu se upariti tri ovakva modela za bolje performanse. Od video konektora sa prednje strane se nalaze analogni D-Sub i digitalni DVI i HDMI priključci. Tu je i nezaobilazni audio konektor da bi zvuk mogao da se prosledi preko HDMI interfejs. Vidimo da je NVIDIA vrlo lepo doradila staru dobru 9800GTX+ ali ostaje naravno da se vidi šta je sa onim što sve kupce najviše zanima, a to su performanse.

Rezime

Kao što smo i pomenuli, hlađene je vrlo efikasno i tiho, što zaslužuje pohvalu dok kartica radi stabilno i bez ikakvih problema kako na default vrednostima učestanosti procesora i memorije tako i na overklokovana. Performanse su baš kao što smo i mislili prilično slične onima koje su pokazale 9800GTX+ kartice koje smo ranije testirali, pa tako nema nikakvih iznenađenje. Ukoliko već imate neku grafičku karticu koja koristi G92 procesor, nema puno razloga za upgrade na GTS250, dok je u suprotnom svakako treba imati u vidu.

Conclusion

As we have mentioned before, cooling off is very effective and silently which deserves all the praise while card works stable and without any problems, overclocked or with default CPU and memory frequencies. Performances are quite similar to those we experienced with 9800GTX+ cards we had tested before, and so there are no surprises of any kind. However, if you have any graphic card that uses G92 processor, there is no reason for upgrade to GTS250 while otherwise you should have it in your mind.

On the following pages, you can see Palit GTS250 performances in synthetics tests and most popular games. Na narednim stranicama možete pogledati kako se Palit GTS250 ponaša u sintetičkim testovima i popularnim igrama.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, april 2009.): 155€

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
RHS ustupio: Palit GTS250

Novi model Palit grafičke kartice koji je baziran na dobro poznatom G92 procesoru. Ova kartica je doživela minimalne izmene u odnosu na nešto stariju 9800GTX+, a uz manju potrošnju i tiši rad donosi nam veoma slične performanse. Nadamo se da će NVIDIA uskoro ustanoviti neki sistem obeležavanja kartica pošto se stvarno unosi zabuna oko toga šta je novo i u koju klasu spada.