
Ova kartica je NVIDIA Low-End rešenje koje dolazi u Low-Profile formatu koji je vrlo zahvalan za ugradnju u slim kućišta kakva se koriste za HTPC konfiguracije. Kartica koristi referentne klokove procesora i memorije, uz nešto izmenjeni sistem hlađenja.
Iako i AMD i NVIDIA kada predstavljaju novu generaciju grafičkih procesora i kartica to čine onim najbržim i najskupljim karticama, realno je da se one najmanje prodaju. Većina kupuje grafiku srednje i niže kategorije, a isto važi i za gotove konfiguracije. Traže se kartice sa najnovijim procesorima koje podržavaju sve aktuelne tehnologije, ali troše malo energije i ne greju se puno. Iako ovakve kartice nisu mnogo dobre za igranje igara (prosto rečeno, ne mogu da se izbore sa zahtevima novijih igara), no sasvim su dobar izbor za multimediju i recimo sve popularnije HTPC konfiguracije. Kao neka vrsta naslednika modela GT 220, GT 430 je kartica iz low end segmenta kojom je NVIDIA morala da zapuši rupu u svojoj ponudi.
Ključne karakteristike
- Low-Profile kartica
- Vrlo malo se greje, troši malo energije
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: GF108 (Fermi), CPU 700MHz, Shader 1400MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 900MHz, 128bit interfejs
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: D-Sub, DVI, HDMI
- Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA
Palit GT 430
Ova kartica koristi GF108 procesor, iz poslednje Fermi generacije, a kako najbitnije novine možemo istaći punu podršku za DirectX 11, ali i lossless TrueHD and i Master Audio zvuk, što je vrlo bitno za one koji planiraju da gledaju filmove sa Blu-ray medija. Sam procesor je kompaktna verzija Fermi-a, sa samo 585 miliona tranzistora (najjači model ih ima 3 milijarde), što znači da postoje dva Streaming multiprocesora koja su identični onima koje možemo pronaći na najskupljim karticama i GF104 procesoru. Svaki multiprocesor ima po 48 Cuda jezgara (ukupno 96), 8 jedinica za teksturu (ukupno 16) i po 2 ROP-a (ukupno 4). Iz ovih brojki se najbolje vidi koliko je GT 430 slabija grafika od onih najbržih modela. Interesantno je da iako recimo AMD modeli svi podržavaju Eyefiniti tehnologiju povezivanja više monitora, sve NVIDIA kartice koje nemaju SLI konektore (uključujući i ovu) automatski ne podržavaju Surround mode za povezivanje više monitora. Sa druge strane, CUDA, PhysX i 3D Vision su adekvatno podržani.
Kartica je dosta jednostavnog dizajna i dosta nas podseća na neke modele prethodnih generacija. Primećujemo odmah da su dimenzije kartice takve da se može koristiti i u slim kućištu, to jest da je u pitanju Low Profile varijanta, pa se tako u pakovanju pored drajvera i uputstva za instalaciju dobijaju i dva bracket adaptera. Od konekcija su na raspolaganju analogna D-Sub i digitalne DVI i HDMI. Iako kartica jeste single slot dizajna, aluminijumski hladnjak je nešto deblji, sa ventilatorom koji je usađen u samu sredinu. Ovaj sistem hlađenja se malo razlikuje od referentne verzija koja ima uži hladnjak i manji ventilator. Rezultat su za nijansu bolje performanse hlađenja ali i dosta tiši rad (vrlo bitan je i podatak da je TDP kartice samo 49W). Takt procesora i memorije su 700MHz (1400MHz Shader) i 1800MHz, što odgovara fabričkim vrednostima.
Ova kartica je NVIDIA Low-End rešenje koje dolazi u Low-Profile formatu koji je vrlo zahvalan za ugradnju u slim kućišta kakva se koriste za HTPC konfiguracije. Kartica koristi referentne klokove procesora i memorije, uz nešto izmenjeni sistem hlađenja.