Palit GeForce GTX 560 Ti

Palit-ova verzija vrlo popularne grafičke kartice GTX 560 Ti. U pitanju je referentna varijanta (bar što se tiče taktova procesora i memorije), sa nešto izmenjenim dizajnom koji donosi efikasnije hlađenje. Veoma dobra ponuda za one koji traže dobre performanse u srednjoj kategoriji.

NVIDIA je dosta kasnila za AMD-om u DirectX 11 areni, no na kraju je ipak uhvatila priključak. Jedna od najpopularnijih grafičkih kartica poslednje generacije je bila GTX 460 (a zatim i GTX 465) koja je u srednji segment tržišta donela sjajne performanse po odličnoj ceni. Upravo je ova kategorija i najzanimljivija, sa jedne strane proizvođačima pošto se tu proda najviše kartica, a sa druge kupcima pošto dobijaju dosta toga za uloženi novac. Iako se to po imenu ne bi reklo, GTX 560 Ti i nije toliko revolucionarno nova kartica, pošto je po specifikacijama veoma slična modelu GTX 460, i više se radi o proizvodu koji treba da popuni rupu u ponudi ovog proizvođača. Sa druge strane, to ne znači da GTX 560 Ti nema šta da ponudi, pošto je ipak u pitanju jedan od kandidata za best buy u višoj srednjoj klasi.

Ključne karakteristike

  • Odličan odnos cene i performansi
  • Unapređena arhitektura GTX 460

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: CPU 822MHz, Shader 1645MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 4008MHz (data rate), 256bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, HDMI, D-Sub
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA

Palit GeForce GTX 560 Ti

Palit-ova kartica je doživela neke izmene u odnosu na referentnu verziju,pa za početak imamo nešto kraću karticu koja je i dalje dual slot dizajna naravno. PCB je crvene boje, a oklop hladnjaka prepoznatljive crne, sa narandžastim ventilatorom, što je i karakteristično za Palit. Primećujemo da je ventilator postavljen centralno, takod a ravnomerno duva vazduh na poveći aluminijumski hladnjak sa dve bakarne heat-pipe cevi. Iako je i originalni sistem hlađenja kod GTX 560 Ti bio dosta dobar, Palitova varijanta skida još par stepeni, što je svakako dobra stvar, posebno pošto ostaje i dalje dosta tiha. Kartica ima dva dodatna 6-pinska konektora za napajanje, što je sasvim dovoljno za deklarisani TDP od 170W. Sa gornje strane je SLI konektor, tako da se kartica lako može upariti sa još jednom, ukoliko se tako nešto traži.

Ova kartica koristi GF114 GPU koji je iste površine i sa istim broje tranzistora (1950 miliona) kao kod GF104 (koji se koristi kod GTX 460). Ipak, proizvođač je kod GF114 otključao svih 384 CUDA jezgara, a napravljene su i druge izmene koje donose efikasniju potrošnju, a samim tim i manje zagrevanje (nešto slično kao što je urađeno kod GF110 u odnosu na GF100). Inače, arhitektura procesora je takva da sada imamo 2 Graphic Processing klastera, 8 Streaming Multiprocesora, 64 jedinice za teksturu i 32 ROP-a. Sa referentnim taktom procesora od 823MHz i memorije na 4008MHz (data rate, 356-bitni interfejs), na papiru se dobijaju vrlo lepe brojke od 128 GB/S za memorijski protok, 52.6 GigaTexels/sec (texture fillrate), što daje dosta lepu prednost u odnosu na GTX 460.

Palit-ova verzija vrlo popularne grafičke kartice GTX 560 Ti. U pitanju je referentna varijanta (bar što se tiče taktova procesora i memorije), sa nešto izmenjenim dizajnom koji donosi efikasnije hlađenje. Veoma dobra ponuda za one koji traže dobre performanse u srednjoj kategoriji.