Palit GeForce GTX 465

Palit grafička kartica GTX 465 odstupa od referentnog dizajna u smislu da ima custom sistem hlađenja sa dva ventilatora koji se doduše i nije pokazao toliko boljim od originalnog. Ipak, performanse su odlične i ova kartica jeste jedan od boljih modela srednje klase koji se može pronaći u prodavnicama.

Iako je NVIDIA dosta kasnila za AMD-om kada su u pitanju DirectX 11 kartice, ipak je uhvatila priključak zahvaljujući naprednoj Fermi arhitekturi i moćnim GTX 480 i GTX 470 grafičkim karticama. Ipak, najveći broj kupaca ipak nema više stotina evra u džepu samo za grafiku, tako da su se sa nestrpljenjem čekale grafike sredje klase, a GTX 465 je pored GTX 460 modela upravo to. Iako možda ne gađa u takozvani sweet spot koji obuhvata grafike najboljeg odnosa performansi i cene, ipak je GTX 465 kartica dovoljno dobrih performansi da bude interesantna. Palit model koji smo dobili na test nije referentnog dizajna, i uvek je vrlo zanimljivo videti šta su proizvođači smislili da dobiju bolje performanse i bolje hlađenje.

Ključne karakteristike

  • Custom sistem hlađenja
  • Dosta dobre performanse

Utisak kvare

  • GTX 460 je dosta blizu po pitanju performansi

Specifikacija

  • Procesor: GF100, Engine 607MHz, Shader 1215MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 3208MHz/802MHz (Clock/Data rate), 256bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, HDMI, DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA

Palit GeForce GTX 465

Na početku odmah da kažemo šta je u stvari GTX 465, on predstavlja praktično nešto oslabljenu verziju modela GTX 470, sa 352 CUDA jezgra (96 manje nego GTX 470), 44 teksturne i 32 ROP jedinice (GTX 470 ih ima 56 i 40, respektivno). Interesantno je da je takt procesora i Shader-a ostao isti i iznosi 607MHz i 1215MHz, dok je GDDR5 memorija nešto malo sporija i radi efektivno na 3208 MHz (kod GTX 470 radi na 3348MHz). Memorijski interfejs je sa 384 bita smanjen na 256, a količina memorije sa 1280MB na 1GB. Sam pogled na specifikacije kaže da bi razlike itekako trebalo da bude, a ovako nešto je i neophodno da bi se napravila dovoljna razlika u odnosu na bržu i skuplju karticu. I dalje je u pitanju GF100 procesor izrađen u 40nm procesu, sa 3.2 milijarde tranzistora, a cena koja se može očekivati je minimalno oko 160€ u ovom trenutku.

Sama kartica je pune veličine, ali odstupa od uobičajenog dizajna i vidimo da je proizvođač uradio isto što i sa GTX 470 modelom, a to je nešto drugačiji sistem hlađenje. I dalje je naravno u pitanju Dual-slot varijanta kartice koja zauzima dva slota u kućištu, što je daleko efikasnije po pitanju hlađenja, pošto se najveći deo toplog vazduha izbacuje van kućišta. Ispod crnog plastičnog oklopa, nalazi se aluminijumski hladnjak koji pokriva praktično celu karticu, sa bakarnim heat-pipe cevima. Koriste se dva ventilatora narandžaste boje što znači da će kartica biti malo glasnija od modela koji koriste samo jedan ventilator, ali i dalje relativno tiha tako da nemamo nekih posebnih zamerki po tom pitanju. Iako smo očekivali i malo veću razliku, maksimalna temperatura koju kartica dostiže u toku testiranja je tek nešto malo manja od one koja se dobija kod referentnog modela. Interesantno je da je Palit pored dva DVI konektora i regularnog HDMI-a ubacio i DisplayPort, što nismo videli na ostalim GTX 465 modelima.

Palit grafička kartica GTX 465 odstupa od referentnog dizajna u smislu da ima custom sistem hlađenja sa dva ventilatora koji se doduše i nije pokazao toliko boljim od originalnog. Ipak, performanse su odlične i ova kartica jeste jedan od boljih modela srednje klase koji se može pronaći u prodavnicama.