Palit duel na vrhu

Testirali smo dve grafičke kartice kompanije Palit: GTX280 sa NVIDIA procesorom i Revolution R700 sa dva AMD/ATI procesora. Ove grafike spadaju u sam vrh trenutne ponude i uvek je zanimljivo videti kakvi su rezultati u ovom segmentu. Velikih iznenađenja naravno nema, a odluka nije ni malo laka.

Kao dve najmoćnije grafičke kartice kompanije Palit, Revolution R700 i GTX 280 su ujedno i najbže AMD/ATI i NVIDIA grafike koje se mogu kupiti. Iako su i jedna i druga kartica već neko vreme prisutne na tržištu, tako da je već sve dobro poznato što se tiče specifikacija i performansi, ipak nećemo propustiti priliku da ih uporedimo još jednom međusobno ali i sa grafikama drugih proizvođača. Izbora, kao i obično ima dosta i nije lako odlučiti se za konkretan model, a još teže za proizvođača, no u uporednim testovima ćemo probati da malo pomognemo potencijalnim kupcima.

Ključne karakteristike

  • Vrhunski kvalitet izrade
  • Izuzetne performanse obe kartice
  • Revolution R700 je inovativnog dizajna

Utisak kvare

  • Obe kartice umeju dobro da se zagreju pa treba obezbediti dobro hlađenje celog računara

Specifikacija

Palit Revolution R700 - Procesor: 2x RV770 XT koji radi na 750 MHz

  • Memorija: 2GB GDDR5 koja radi na 950MHz
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: D-Sub, DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD

    Palit GTX280 - Procesor: GT200 na 600MHz

  • Memorija: 1GB DDR3 na 2.2GHz (512bitna magistrala)
  • Shader clock: 1.296 GHz
  • Puna podrška za DirectX 10, PhysX, CUDA
  • Podrška za SLI režim rada
  • Podržava 16x full screen anti-aliasing
  • 2x DVI, HDTV out
  • HDCP podrška
  • Interfejs: PCI-E 2.0

Palit Revolution R700, GTX280

Revolution R700 je ništa drugo do dobro poznate ATI 4870X2 grafike koja je u Palit verziji prilično prerađena. Uvek se dešava da posle izvesnog vremena kada proizvođači ispucaju regularne kartice referentnog dizajna, počne nadmetanje karticama koje su fabrički overklokovane, sa posebnim sistemom hlađenja i drugim dodacima. Revolution R700 je kartica koja se dosta razlikuje od svih 4870X2 verzija koje smo videli, a u pitanju je pravi monstrum koji zauzima čitava tri slota zbog novog sistema hlađenja. Palit se odlučio na sistem sa dva odvojena hladnjaka od kojih svaki ima po dve heat-pipe cevi i zasebnim manjim hladnjacima za memoriju i elemente napajanja. Na vrhu su montirana i dva 80mm PWM ventilatora koja se okreću na 3500RPM i deklarisani su na 35.7dBA. Jedina uslovno rečeno zamerka se odnosi na činjenicu da ventilatori dele napajanje odnosno da se broj obrtaja ne može podešavati zasebno, no to su zaista detalji.

Ovo je PCIe 2.0 kartica koja zahteva minimum napajanje snage 650W i dodatne konektore za napajanje, 6-pinski i 8-pinski. Od drugih bitnih podataka treba znati da ova kartica ima dva grafička procesora koja su podešene na nešto veći radni takt od 750MHz (u odnosu na 700MHz kolika je default vrednost) i imaju alocirana po 1GB brze DDR5 memorije koja radi na default taktu od 950MHz. Ono što nam je bilo zanimljivo je činjenica da ova kartica ima čitav niz video konektora, D-Sub, DVI, Display port i HDMI, zaista dovoljno mogućnosti za bukvalno svakog. Na kraju, dodaćemo da ukoliko imate sreće (i para), možete dve ovakve kartice spojiti u CrossFireX konfiguraciju kada bi imali čak četiri grafička procesora u jednom računaru.

NVIDIA adut je GTX280, velika kartica koja će zauzeti dva slota u računaru i koja ima jedan (ali vredan) procesor izrađen u 65nm procesu, sa 1.4 milijarde tranzistora i otprilike četiri puta veći od nekog Quad Core Intel procesora. Ova kartica predstavlja verovatno i ultimativni izbor kada su kartice sa jednim procesorom u pitanju. Ova kartica je takođe PCIe 2.0 interfejsa i dolazi sa 1GB DDR3 memorije, što je i više nego dovoljno da sve sve najnovije igra poteraju na visokim rezolucijama i sa odličnim fps-om. Dizajn kartice je referentan, sa masivnim hladnjakom koji pokriva praktično celu karticu. Ono što primećujemo je da je ventilator sa prednje strane malo zakošen da bi efikasnije hladio.

Kao takođe veliki potrošač, Palit GTX 280 zahteva dodatno napajanje, 6-pinsko i 8-pinsko, a instalirane LED lampice će na odgovarajući način označiti da li je napajanje dobro povezano, odnosno da li kartica dobija dovoljno struje. Sa zadnje strane, kartica ima dva DVI konektora (Dual-Link podržan) i jedan S-Video izlaz. U pakovanju dolazi i HDMI adapter, a na kartici postoji i konektor za povezivanje na S/PDIF sa ploče (ili zvučne kartice). Sa dva SLI konektora, moguće je povezati maksimalno tri ovakve kartice što bi bilo dovoljno za maksimalne performanse u bilo kojoj igri i na bilo kojoj rezoluciji.

Rezime

Obe kartice su zaista odličnog kvaliteta izrade, a Palit se potrudio da se pokaže u najboljem svetlu. Revolution R700 je stvarno zanimljiva kartica i uvek je uživanje videti kako proizvođači mogu unaprediti referentni dizajn i funkcionalnost. Voleli bi da vidimo i jednu revolucionarnu verziju GTX280 modela, no verovatno ćemo morati još malo da sačekamo. Što se cena tiče, one su realne pošto se za najbolje uvek mora izdvojiti dosta novca. Obe kartice imaju sasvim dobre performanse, stim što ne uspevaju da zauzmu prvu poziciju u poređenju sa drugim modelima. Takođe, jasno je da uprkos svemu, GTX280 predstavlja u većini slučajeva bržu karticu, što samo dokazuje koliko je NVIDIA ozbiljno shvatila konkurenciju.

Conclusion

Both cards characterize good build quality and Palit make an effort to be the best. Revolution R700 is an interesting card with an updated design and functionality, which is the best thing to see. It will be very nice to see a revolution version of GTX280 model but it is obvious we’ll have to wait a little longer. Prices of these products are real because the best things demand lots of money. Both cards deliver high performances but they cannot be in the line with other models. It is clear that GTX280 is a faster card in spite of all, and that is the best index of how serious nVidia conceives its competition.

Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartice ponašaju u ostalim testovima.

Testirani proizvodi su uzorci.

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
RHS ustupio: Palit Revolution R700, GTX280

Testirali smo dve grafičke kartice kompanije Palit: GTX280 sa NVIDIA procesorom i Revolution R700 sa dva AMD/ATI procesora. Ove grafike spadaju u sam vrh trenutne ponude i uvek je zanimljivo videti kakvi su rezultati u ovom segmentu. Velikih iznenađenja naravno nema, a odluka nije ni malo laka.