NZXT Tempest Airflow King

Impresivno kućište kompanije NZXT koje je namenjeno onim najzahtevnijim korisnicima. Iako je Midi tower formata, dolazi sa čak šest instaliranih ventilatora koji pružaju izuzetno dobo hlađenje. Kvalitet izrade, performanse hlađenja i tihi rad u potpunosti zaslužuju pohvalu.

Ovo je naš prvi susret sa kompanijom NZXT i kućištima koja se od nedavno mogu kupiti na našem tržištu. Kućišta ove kompanije su namenjena hardverskim entuzijastima i igračima koji traže maksimalno efikasno hlađenje, kvalitet i jednostavnost instalacije sistema ali svakako i atraktivan dizajn koji je uvek na ceni. Čini se da NZXT, uprkos velikoj gužvi u ponudi kućišta gde već postoji par velikih imena, itekako ima šta da kaže i pokaže. Model koji ćemo videti je iz serije Tempest, Airflow King, a već i letimičan pogled na specifikaciju nam kaže da ovo ime nije slučajnost.

Ključne karakteristike

  • Odilčan kvalitet izrade
  • Impresivno hlađenje, čak 6 ventilatora dolazi instalirano
  • Tool free instalacija 3.5" i 5.35" uređaja
  • Lako je uraditi dobro kabliranje

Utisak kvare

  • Nije potpuno tool free

Specifikacija

NZXT Tempest Airflow King - Format: Midi Tower

  • Uređaji: Ukupno 9 ležišta, 3x 5.25" eksterno (proširivo do 6), 8x 3.5" interno
  • Napajanje: Nema Hlađenje: - Napred: 2x120mm Blue LED
  • Pozadi: 1x120mm
  • Gore: 2x140mm
  • Bočno: 1x120mm Blue LED
  • Dodatno: 2x USB, 2x audio, FireWire i eSATA konektori
  • Dimenzije: 211.5X521.5X562 mm
  • Težina: 11.2 Kg

NZXT Tempest Airflow King

Iako je "samo" Midi Tower formata, dimenzije nisu za zanemarivanje, a kako je cela konstrukcija čelična ne treba da čudi ni težina od preko 11Kg, i to bez napajanja. Celo kućište je crne boje i izgleda pomalo monolitno, sa ivicama koje nisu sve paralelne ali deluju kao da je isklesano od jednog parčeta metala. Jedino što odskače je providna bočna stranica, no kako postoje korisnici koji vole da vide šta se dešava unutar kućišta, ovo ne mora biti obavezno i mana. Prednjom stranom kućišta dominiraju mesh maske kojih ima ukupno 9. Kada se cela prednja stranica skine, vidimo da se sa unutrašnje strane nalaze i celom visinom filteri za vazduh. Mogu se instalirati tri 5.25" uređaja, a ukoliko je potrebno skidanjem jedne HDD fioke i dodatna tri do maksimalno šest.

Kada se kućište pogleda sa zadnje strane, vidimo da ima otvore zaštićene gumom, za vodeno hlađenje, kao i da napajanje stoji na dnu kućišta, što znači da je dobar raspored elemenata koji se najviše greju, napajanja sa jedne strane i procesora i grafike sa druge strane. Bočna stranica se skida odvrtanjem thumbscrew šrafova, a pored otvora ugrađenog ventilatora, pozadi se nalaze i dva otvora za strujanje vazduha, što bi trebalo da obezbedi sasvim dobru ventilaciju i za neke zahtevnije sisteme. Kada se otvori, kućište otkriva dosta prostora pošto mogu stati i E-ATX matične ploče. Na tray-u na koji se montira matična ploča postoje i dva proreza kroz koje se mogu kablovi provući i sakriti iza ploče (i druga bočna stranica se lako skida da kabliranje bude još jednostavnije).

Po pitanju hlađenja, ovo kućište zaista zaslužuje ime Airflow King. Sa bočne strane se nalazi jedan 120mm Blue LED ventilator, dva takva ventilatora su montirana napred, tako da duvaju hladan vazduh direktno na hard diskove, pozadi stoji još jedan 120mm ventilator (koji ne svetli) dok su na vrhu kućišta čak dva 140mm ventilatora. Gore se po potrebi umesto ova dva ventilatora može postaviti hladnjak sistema vodenog hlađenja, a za dvostruki 120mm hladnjak su već izbušene rupe. Pomenućemo da ventilatori sa prednje strane imaju filtere za vazduh koji se lako skidaju, te se čini da se mislilo na svaku sitnicu. U pakovanju pored svih potrebnih šrafova dolaze i držači za kablove koji se mogu zalepiti u unutrašnjosti kućišta, što je još jedna stvar koja će dodatno olakšati kabliranje.

U kućište se može instalirati ukupno osam hard diskova, koji staju po četiri u dve fioke koje se mogu skinuti (za ovo će biti potreban šrafciger). Diskovi stoje vertikalno, što je pomalo neobično, ali je i zgodan trik da na što manje prostora stane što više diskova, a da se ipak obezbedi dobra ventilacija. Montiranje je lako, potrebno je samo fiskirati dva nosača na sam disk i ubaciti ga u ležište u fioci. Za 5.25" uređaje postoje plastiče poluge pomoću kojih se lako fiksiraju na svojoj poziciji, a za svaki slučaj ostavljeni su i prorezi za šrafove. Kartice se fiksiraju klastičnim šrafovima, i šteta je što nije upotrebljen neki tool free sistem da i celo kućište dobije taj epitet. Sve ivice kućišta su obrađene i zakrivljene, pa nema govora o ozleđivanju pri montaži komponenti.

Rezime

NXZT Tempest Airflow King je sjajno kućište koje nudi izuzetne mogućnosti hlađenja za jedan Midi Tower model, natprosečno kvalitetnu izradu i generalno je utisak da se radi o kućištu najviše klase. Uprkos velikom broju ventilatora, kućište uopšte nije bučno pošto su ventilatori većeg prečnika i sa manjim brojem obrtaja. Cena je sasvim odgovarajuća i zaslužena, a po svemu što smo videli, ovo kućište može stati uz rame i poznatijim imenima i skupljim modelima. Zaista najtoplija preporuka.

Conclusion

NXZT Tempest Airflow King is an excellent casing offering superb cooling possibilities for a Midi Tower model, build quality above average, and we got the impression of a high quality casing. In spite of great number of fans casing isn’t loud at all because those are high diameter fans with small number of rotations. Its price is an appropriate one, and justified and according to all this casing could be compared to much more expensive and known brands. We recommend this product.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, januar 2009.): 96€

ALTI ustupio: NZXT Tempest Airflow King
maloprodaja: ALTI prodajna mesta na ovom linku.