NVIDIA GTX 780 Ti

Impresivna grafička kartica koja stiže iz NVIDIA-e, koja predstavlja i trenutno najbržu grafiku ove kompanije na tržištu. Ono što se dobija su veoma dobre performanse, dovoljne za sve nove igre i visoke rezolucije, ali sa druge strane imamo i najnoviju AMD R9 290X koja je vrlo blizu po performansama, a opet znatno jeftinija.

Još uvek nismo zaboravili fantastičnu NVIDIA GeForce GTX Titan, karticu koja je prva predstavila GK110 GPU i suvereno uzela titulu najbrže single GPU kartice. Ono što možda nije svima bilo poznato je da je ovaj GPU u Titan-u koristio samo 14 od 15 dostupnih SMX procesora, i ispostavilo se da je NVIDIA napravila odličan potez pošto je u međuvremenu AMD izašao na tržište sa novom generacijom i fantastičnim R9 290X modelom koji je mogao da se takmiči sa Titanom, a u startu je imao dosta povoljniju ceni. NVIDIA je bila spremna i odmah odgovorila sa modelom GTX 780 Ti. Pred nama je još jedan kandidat za top single GPU karticu, i trenutno najbrže NVIDIA rešenje na tržištu.

Ključne karakteristike

  • Referentni, fabrički dizajn
  • 3GB memorije
  • Impresivne performanse

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: GK110 CPU 875MHz (928MHz Boost)
  • Memorija: 3GB GDDR5 7GHz (data rate), 384bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI-I, HDMI, DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11.1 podrška, CUDA

NVIDIA GTX 780 Ti

Kartica sa testa je fabrička verzija GTX 780 Ti, tako da nema nekih posebno interesantnih i novih detalja spolja, a nadamo se da će se u što skorije vreme pojaviti i custom verzije drugih proizvođača, što znači najčešće i poseban sistem hlađenja a ne retko i fabrički overklok. NVIDIA je već imala vremena da istestira hlađenje na Titan i GTX 780 modelima i ima jako malo promena. Ono što se ne vidi spolja je da je u pitanu B1 revizija GK110 čipa, pa dok pomenute Titan i GTX 780 možemo naći i u novoj i staroj reviziji, GTX 780 Ti će biti dostupna samo sa B1 čipom. Promene su navidljive korisniku, ali ono što očekujemo je malo utegnutu potrošnju, pogotovo što smo videli da je temperaturna granica pomerena sa 80 na 83 stepena. Kartica je skoro pa preslikana GTX 780, dužine 10.5" i sa masivnim metalnim (aluminijum je u pitanju) oklopom i naravno dual-slot dizajnom. Tu je i već viđeni tunnel ventilator, dok je hlađenje bazirano na vapor-chamber tehnologiji i deluje da bez većih problema izlazi na kraj sa karticom koja vuče do 250W pod punim opterećenjem.

Što se tiče GK110 procesora, on je izrađen u 28nm procesu (što je dobro poznato) i ima ukupno 7.1 milijarde tranzistora, sa uključenih svih 15 SMX-ova, što znači da ima ukupno 2880 Stream procesora (Titan ih ima 2688), 240 jedinica za teksturu (224 kod Titana) i 48 ROP-ova, isto kao kod Titana i GTX 780. Osnovni takt je povećan na 875MHz i ide do 928MHz u Boost-u. NVIDIA se opredelila da ostavi 3GB GDDR5 memorije i 384-bitni memorijski interfejs, ali je zato efektivno takt 7GHz (data rate), što itekako pravi razliku. Već smo pomenuli da je TDP 250W, pa iako ista cifra važi i za ostale kartice bazirane na GK110 čipu, očekujemo ipak za nijansu veću potrošnju, što je i logično pošto kartica koristi puni potencijal procesora.

Impresivna grafička kartica koja stiže iz NVIDIA-e, koja predstavlja i trenutno najbržu grafiku ove kompanije na tržištu. Ono što se dobija su veoma dobre performanse, dovoljne za sve nove igre i visoke rezolucije, ali sa druge strane imamo i najnoviju AMD R9 290X koja je vrlo blizu po performansama, a opet znatno jeftinija.