
Ovo je nova NVIDIA grafička kartica koja pretenduje da bude jedna od najboljih u srednjem gornjem segmentu tržišta. Kako se pokazalo, NVIDIA je uradila sjajan posao i imamo karticu koja je pomutila slavu konkurenciji iz AMD tabora.
Već smo videli da je kompanija NVIDIA lansirala novu generaciju grafičkih kartica baziranih na Kepler GK104 grafičkom procesoru, i posle impresivnih modela GTX 690 i GTX 680, na red dolazi i GTX 670 koji je planiran za srednju-višu kategoriju. Kao što znamo, GTX 680 je praktično preoteo titulu najbrže single-GPU grafike modelu Radeon HD 7970, dok se GTX 670 suprotstavlja modelu Radeon HD 7950. Znamo da se proizvođač potrudio da napravi kartice koje će trošiti manje energije, manje se grejati i raditi brže od modela prethodne generacije, pa u slučaju GTX 670 očkeujemo rezultate bolje do čak 50%. Iako na prvi pogled cena deluje visoko, ipak se ovde radi o drugoj najbržoj single-GPU grafici kompanije NVIDIA koja puno toga novog donosi, što uvek sa sobom vuče i nešto jaču cenu.
Ključne karakteristike
- Nova Kepler arhitektura GPU-a
- Impresivne performanse
- Energetski efikasan rad
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: CPU 915MHz, (Boost Clock 980MHz)
- Memorija: 2048MB GDDR5 6008MHz (data rate), 256bit interfejs
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI-I, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA
NVIDIA GTX 670
Model GTX 670 koristi identičnu Kepler SMX arhitekturu koju je uvela GTX 680 kartica. Upitanju je GPU izrađen u 28nm procesu, koji se sastoji od GPCs (Graphics Processing Clusters) elemenata (model GTX 670 ih ima ukupno četiri), sa po dve SMX jedinice na svakom elementu. U odnosu na GTX 580, jedan SMX je isključen, pa ih ima ukupno sedam, sa 1344 CUDA procesora (model GTX 680 ih ima 1536). Interesantno je da je proizvođač rešio da sada Shader i Core clock budu u odnosu 1:1, za razliku od 2:1 prakse od ranije, što doprinosi efikasnijoj potrošnji energije. Svaki GPX element ima po jedan raster engine i alocirano 1MB L2 keš memorije, dok ukupno imamo 112 jedinica za teksturu i 32 ROP-a. Od interesantnih noviteta je tu i Boost Clock, što je automatski overklok do 980MHz (default clock je 915MHz) u trenucima kada je to potrebno i ukoliko to potrošnja energije dozvoljava (ograničeno je TDP-om kartice), što je nešto slično kao što možemo videti na novim AMD i Intel procesorima. Što se memorije tiče, u pitanju je identičan setup kao kod modela GTX 680, sa 2GB GDDR5 memorije na 1500MHz (efektivno 6000GHz) i 256bitni interfejs, tako da je jedina razlika jedna SMX jedinica.
Kartica na testu je referentna NVIDIA verzija koja i sama ima solidnu marginu za overklok, no očekujemo vrlo uskoro custom verzije poznatih proizvođača koji će sigurno predstaviti fabrički overklokovane verzije. Sama kartica se malo razlikuje od GTX 680, sa dužinom od oko 9.5", što omogućava da stane i u neka manja kućišta. Masivan plastični oklop pokriva celu površinu kartice, sa jednim povećim ventilatorom koji ima zadatak da vreo vazduh izbaci iz kućišta (dual slot dizajn sa prorezima kroz koje vazduh izlazi van kućišta). Za povezivanje, kartica ima dva Dual Link DVI porta, kao i po jedan HDMI i DisplayPort, tako da se simultano mogu koristiti četiri monitora. Imamo na raspolaganju dva SLI konektora, tako da se mogu povezati i dve ovakve kartice ako je potrebno. TDP kartice je 170W, pa imamo dva dodatna 6-pinska konektora, a proizvođač preporučuje minimalno napajanje snage 500W.
Ovo je nova NVIDIA grafička kartica koja pretenduje da bude jedna od najboljih u srednjem gornjem segmentu tržišta. Kako se pokazalo, NVIDIA je uradila sjajan posao i imamo karticu koja je pomutila slavu konkurenciji iz AMD tabora.