NVIDIA GeForce GTX 590

Na test smo dobili najbržu NVIDIA grafičku karticu koja se može kupiti, GeForce GTX 590. Ovo je kartica sa dva GF110 procesora na jednog štampanoj ploči i glavni konkurent uz Radeon HD 6990 za najbržu na svetu.

Još od prvog pojavljivanja Fermi arhitekture, špekulisalo se o grafičkoj kartici sa dva GPU-a. Ovo inače nije toliko nov koncept, ali uvek privlači puno pažnje pošto su po pravilu to i najbrže grafičke kartice na tržištu. Jedva je prošlo dve nedelje od kako je AMD predstavio svoj model, Radeon HD 6990, a NVIDIA izlazi sa svojim projektom i GeForce GTX 590. Videli smo da je NVIDIA dosta vremena provela na optimizaciji postojećih GPU-ova kako bi dobili energetski efikasnije modele, i upravo je jedan od ovih unapređenih modela, procesor GF110 odabran da nađe svoje mesto na GTX 590. Pod šifrom Gemini, NVIDIA je pripremila karticu koja će se takmičiti sa HD 69900 za titulu najbrže na svetu, što je laskavo priznanje koje je ova kompanija više puta u prošlosti osvajala.

Ključne karakteristike

  • Unapređeni dizajn, veoma efikasno hlađenje
  • Sjajne performanse
  • Surround multi monitor podrška

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 2x GF110, Engine 607MHz, Shader 1215MHz
  • Memorija: 2x 1.5GB GDDR5 3414MHz, 2x 384bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 3x DVI, DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA

NVIDIA GeForce GTX 590

Prvu stvar koju možemo primetiti jeste dizajn i veličina kartice. Pomalo odstupajući od dosadašnje tradicije, kartica ima jedan, centralno postavljen ventilator od 80mm (nešto slično je uradio i AMD) koji zahvaljujući dizajnu i pozicioniranju hladnjaka efikasno uspeva da ohladi oba procesora (vazduh se uvlači sa prednje strane i gura prema oba kraja kartice gde se nalaze procesori). Vidimo sa zadnje strane da postoje dve metalne pločice koje pokrivaju memorijske module i služe da dodatno pomognu hlađenje. Glavni su ipak hladnjaci, a to su vapor-chamber varijante sa bakarnom osnovom i gusto raspoređenim aluminijumskim rebrima, dok celom površinom kartice postoji i dodatni aluminijumski hladnjak koji se oslanja na memoriju i druge elemente koje treba ohladiti. Treba reći i da je GTX 590 dovoljno uzana da se bez problema dve ovakve kartice mogu instalirati jedna pored druge (i ventilator je tako usađen da neće biti problema sa protokom vazduha). Ovo je veoma bitna stvar pošto je postalo veoma bitno da kartica bude i što tiša, a NVIDIA je ovde uradila sjajan posao i situacija je takva da imamo pred sobom karticu koja se skoro pa ne čuje, čak ni pod punim opterećenjem. Dužina kartice je samo 11", što je manje nego što se očekivalo, tako da će biti i manje razmišljanja oko toga da li će stati u kućište bez problema (primera radi, Radeon HD 6990 je dugačka 12"). Čini se da je NVIDIA dosta vremena uložila u dizajn kartice i to se svakako odmah i vidi.

Sa deklarisanim TDP-om od 365W, bilo je potrebno da se postave i dva dodatna 8-pinska konektora za napajanje. Napominjemo da je preporučeno napajanje od 800W za ovu zver, tako da ne bi trebalo mnogo eksperimentisati pošto jednostavno GTX 590 zahteva stabilno i snažno napajanje. Ovde ćemo reči i još nešto vrlo bitno, iako je GF110 procesor isti onaj koji smo mogli videti na GTX 580 karticama, da bi se potrošnja držala pod kontrolom, NVIDIA ga je downclock-ovala i tako imamo da je takt ugrađenih procesora "samo" 607MHz, što je osetno manje od pomenute kartice. Shaderi radi na 1215MHz, a instaliranih 3GB memorije (svaki procesor adresira po 1.5GB) efektivno na 3414MHz, na dvostrukom 384-bitnom interfejsu. Ovaj princip svakako nije nov i to isto primenjuje i AMD, a samo znači da generalno gledano postoji mogućnost da se dosta postigne overklokom, ukoliko naravno potrošnja i buka pri hlađenju neće biti problematični. Notiraćemo takođe da Radeon HD 6990 ima 4GB memorije na raspolaganju, što nekome može biti bitna informacija. Dobra vest je da instalirani GF110 procesori nisu ničim drugim ograničeni i da će raditi na svom maksimumu sa 2x 512 core-a, 2x 48 ROP-a, 2x 64 jedinice za teksturu i 2x 16 PolyMorph jedinice. Gledajući konektore, vidimo da su na raspolaganju tri DVI i jedan DisplayPort, a ova kartica podržava i Surround multi monitor konfiguraciju (primera radi, 3D Vision Surround na tri 3D monitora recimo, iako je stvarno teško zamisliti ovakav scenario u realnosti).

Na test smo dobili najbržu NVIDIA grafičku karticu koja se može kupiti, GeForce GTX 590. Ovo je kartica sa dva GF110 procesora na jednog štampanoj ploči i glavni konkurent uz Radeon HD 6990 za najbržu na svetu.