
Jedna od novijih NVIDIA grafičkih kartica iz high end segmenta, koja je namenjena onima koji traže vrhunske performanse. NVIDIA je u odnosu na prethodnu generaciju poradila na performansama hlađenja ali i potrošnji energije, tako da sada imamo daleko bolje rešenje koje se odlično pozicionira u aktuelnoj ponudi.
U trenutku pojavljivanja modela koji smo testirali, GTX 570, situacija je bila dosta drugačija nego sada, model GTX 580 je već bio predstavljen i NVIDIA je držala titulu za najbržu single GPU karticu. Iako to možda nije bilo odmah bilo jasno, GTX 570 nije direktni naslednik modela GTX 470, već koristi procesor baziran na potpuno drugačijoj arhitekturi, i ponekad se čini da proizvođači namerno unose zabunu označavanjem modela tako da je potrebno dobrano zaviriti ispod haube da bi se videlo kakva je kartica tačno u pitanju. U svakom slučaju, najjednostavnije rečeno, radi se o jednoj od dve najbrže NVIDIA kartice u ponudi. Iako su GTX 480 i GTX 470 svojevremeno bile izuzetno brze, vrlo brzo se moglo zaključiti da se dosta zagrevaju i troše prilično puno energije, tako da je proizvođač morao što pre da ponudi i naprednije modele koji će zadovoljiti prilično visoke kriterijume.
Ključne karakteristike
- Sjajne performanse
- Odlično hlađenje i tih rad
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: GF110, Engine 732MHz, Shader 1464MHz
- Memorija: 1280MB GDDR5 3800MHz/950MHz (Clock/Data rate), 320bit interfejs
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI
- Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA
NVIDIA GeForce GTX 570
Spolja gledano, GTX 570 izgleda identično, sa jedinom razlikom u vidu zelenih šara na kućištu. Ova kartica je dužine 10.5" i treba to imati na umu zbog dimenzija kućišta, Dizajn je dobro poznata Dual Slot varijanta koja na račun toga što zauzima dodatni slot u kućištu pruža i bolje performanse hlađenja. Primećujemo da sa zadnje strane ne vidimo otvore za vazduh, treba zahvaliti usavšenom Vapor Chamber sistemu hlađenja i ventilatoru koji duva direktno na hladnjak. Vapor Chamber je u suštini Heat Pipe sistem koji je potpuno ravan, tako da pokriva dosta veliku površinu (praktično celu površinu hladnjaka). Upotrebljena je kombinacija bakra (deo koji se oslanja na GPU) i aluminijuma (sam hladnjak), što bi trebalo da napravi razliku u odnosu na prethodnu generaciju kartica i po pitanju performansi hlađenja ali i po pitanju buke koja se pri tome proizvodi.
Procesor koji se koristi kod ove kartice je GF110 i u pitanju je model Fermi generacije izrađen u 40nm procesu, sa 3 milijarde tranzistora, baš kao što je slučaj sa modelom koji koristi GTX 480 kartica. Iako ima 480 CUDA jezgara, baš kao i model GTX 480, broj jedinica teksture je smanjen na 60, broj ROP-ova na 40, ima 640Kb L2 keša. Memorijski interfejs je 320-bitni, a instalirano je 1280MB brze GDDR5 memorije koja radi na 950MHz odnosno efektivno na 3800 MHz. Sam procesor radi na 732MHz, i gledajući specifikaciju, možemo da zaključimo da se radi o nekoj vrsti kombinacije modela GTX 470 i GTX 480, uz korišćenje GF110 arhitekture. Sa TDP-om od 219W, proizvođač traži napajanje od samo 550W, a na raspolaganju su dva dodatna konektora za napajanje od 6-pina. Tu su i tri SLI konektora pošto se mogu spojiti do tri kartice za surround mod i bolje performanse. Pored ovoga, na raspolaganju su dva DVI i jedan HDMI (verzija 1.4a) konektor.
Jedna od novijih NVIDIA grafičkih kartica iz high end segmenta, koja je namenjena onima koji traže vrhunske performanse. NVIDIA je u odnosu na prethodnu generaciju poradila na performansama hlađenja ali i potrošnji energije, tako da sada imamo daleko bolje rešenje koje se odlično pozicionira u aktuelnoj ponudi.