NVIDIA GeForce GTX 560 Ti

Najnovija grafička kartica kompanije NVIDIA se našla u našoj test konfiguraciji. U pitanju je model koji će sigurno biti u žiži interesovanja kao jedan od najboljih po odnosu cena/performansi. Ono što je sigurno je da imamo izuzetno zanimljivu karticu i da treba videti šta će proizvođači grafičkih kartica ponuditi.

NVIDIA je upravo premijerno predstavila najnoviju grafičku karticu koja gađa takozvani Sweet Spot na tržištu, odnosno predstavlja odnos cene i performansi koji je i najbolji u aktuelnoj ponudi. Oznaka Ti nije nešto novo i možda se neki sećaju GeForce 4 modela koji su svojevremeno nosili ovu oznaku. Ona je skraćenica za Titanium i u suštini nema nema neki poseban značaj osim što zvuči malo bombastično (pravo čudo da niko još nije počeo da koristi Adamantium u oznaci). Bilo kako bilo, ova kartica nas dosta podseća na prilično popularan model GTX 460 koji je svojevremeno bio i najpopularniji baš zbog izuzetnog odnosa cene i kvaliteta. Pošto smo videli da su GTX 470 i GTX 480 ispeglani i osveženi u vidu naslednika GTX 570 i GTX 580, red je i na karticu koja će sigurno biti najprodavanija (bar u NVIDIA taboru).

Ključne karakteristike

  • Izuzetno dobre performanse
  • Očekujemo prilično popularnu cenu
  • Vrlo dobro rešeno hlađenje

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: CPU 822MHz, Shader 1645MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 4008MHz (data rate), 256bit interfejs
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, mini HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA

NVIDIA GeForce GTX 560 Ti

Iako DirectX 11 nije više tako nova tehnologija, i dalje najveći broj aktuelnih kartica koje igrači koriste jeste iz prethodne generacije DirectX 10 modela. Među njima se svakako izdvaja i model 8800GT, za koji NVIDIA tvrdi da je i dalje jedan od modela koje igrači najčešće koriste. U nastavku dobre tradicije, GTX 560 Ti bi trebala da višestruko unapredi performanse na svim poljima, a najavljuje se čak i razlika od nekih 25% u odnosu na GTX 460 koja je aktuelna kartica najnovije generacije. Procesor je izrađen u 40nm procesu sa 1.95 milijardom tranzistora, sa deklarisanim TDP-om od 170W (proizvođač preporučuje napajanje od minimum 500W). I dalje je u pitanju Dual Slot dizajn koji je popularan zbof činjenice da je moguće ugraditi veći hladnjak, odnosno bolje performanse hlađenja. U ovom slučaju, hladnjak je pretrpeo male izmene tako da nas čeka još tiši i efikasniji rad nego kod GTX 460 modela.

Arhitektura procesora je takva da postoje 2 Graphic Processing Cluster-a, 8 Streaming Multiprocessor-a, što u zbiru daje 384 CUDA jezgara, 64 jedinice za teksturu i 32 ROP jedinice. Dok procesor radi na 822MHz, takt CUDA jezgara je 1644 MHz. Memorija koje ima 1GB koristi 256-bitni interfejs i radi efektivno na 4008MHz. Za brojke, ovo znači 128.3 GB/s memorijskog protoka i 52.6 GigaTexels/sec za teksture, što samo po sebi deluje obećavajuće. Sama kartica je dužine 9", sa nešto malo drugačije dizajniranim hladnjakom, dva 6+pinska konektora za dodatno napajanje i SLI priključcima, tako da očekujemo vrlo dobre rezultate u SLI modu. Što se konektora tiče, postoje dva DVI-I i jedan Mini HDMI. Interesantno je da kartica nasleđuje neke od stvari koje koristi i dosta skuplji model GTX 580, kao što je na primer sistem monitoringa, ali ima i 4-fazni sistem napajanja, što bi trebalo da obezbedi nesmetan i stabilan rad kartice i u ekstremnim uslovima.

Najnovija grafička kartica kompanije NVIDIA se našla u našoj test konfiguraciji. U pitanju je model koji će sigurno biti u žiži interesovanja kao jedan od najboljih po odnosu cena/performansi. Ono što je sigurno je da imamo izuzetno zanimljivu karticu i da treba videti šta će proizvođači grafičkih kartica ponuditi.