Novi Tesla H890W sa Windowsom

Najnoviji Tesla tablet koji nam dolazi sa Windows 8.1 operativnim sistemom. Odličan kvalitet izrade, vrhunski IPS ekran, veoma dobre performanse su samo početak. Ovaj tablet može da se poredi sa dosta skupljim modelima, tako da verujemo da će biti pravi hit na našem tržištu.

Do sada su svi već čuli za Tesla tablete, a čini se da je domaći brend uspeo za kratko vreme ono što je malo ko mislio da je moguće: da se nametne na prilično zasićenom tržištu i da postane prepoznatljivo ime koje domaći kupci prepoznaju i poštuju. Videli smo da su se pojavili i Tesla televizori, očekuje nas premijera i telefona, a sada dobijamo i prvi Windows tablet koji će sigurno privući mnogo pažnje. Tesla H890W je verovatno i najzreliji proizvod ove kompanije koji će biti sjajna opcija za zahtevne korisnike kojima treba ozbiljan tablet za rad i zabavu. Windows operativni (u ovom trenutku 8.1 verzija, stim što se Windows 10 već uveliko testira), ali i Office paket su ono što će većini biti poznato okruženje, a Tesla je uspeo da u jednom uređaju objedini sa jedne strane odlične performanse i autonomiju, sjajan ekran i kvalitetnu izradu, a sa druge dobru cenu, tako da u startu imamo veoma konkurentan proizvod koji će definitivno mnogima biti interesantan.

Ključne karakteristike

  • Windows 8.1 sistem (Windows 10 update)
  • Office 365 paket (licenca na godinu dana)
  • Za najbrže HALO: Spartan Assault na poklon
  • Odličan kvalitet izrade, kaljeno staklo sa obe strane
  • Vrhunski IPS ekran visoke rezolucije
  • Bluetooth, Dual Band WiFi, GPS
  • Odlične performanse

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: Intel Atom Quad Core 3735, 1.33-1.83GHz (2MB cache)
  • Memorija: 2GB RAM, 32GB interno, MicroSD do 32GB
  • Grafika: Intel HD Graphics
  • Ekran: 8.9” LED Backlight, 1920x1200 piksela, IPS panel
  • Konekcije: WiFi 802.11b,g,n (2.4/5GHz Dual Band), Bluetooth 4.0, micro USB (OTG), 3.5mm audio
  • Dodatno: GPS+AGPS
  • Napred: 2.0MP napred, 5MP (autofocus) pozadi
  • Baterija: Li-Polymer 5000mAh
  • Dimenzije: 231 x 194 x 8.5 mm
  • Težina: 476 g
  • Operativni sistem: Windows 8.1+Bing

Tesla H890W

Već od samog pakovanja, definitivno je jasno da se radi o proizvodu više klase, i proizvođač je sve spakovao u kvalitetnu, čvrstu kutiju sa poklopcem koji se drži pomoću magneta. Nešto smo slično već viđali kod poznatijih proizvođača. Pakovanje pored samog tableta sadrži strujni punjač (izlaz 2A), klasičan USB (sa MicroUSB konektorom) i USB OTG kablove, kao i headset prilično dobrog kvaliteta sa in-ear slušalicama i mikrofonom na kablu. Odmah možemo da kažemo da nam se dopalo to što se koristi USB interfejs za punjenje baterije, tako da možete koristiti i bilo koji drugi punjač koji imate u kući. Naravno, 2A (i jače) varijante će imati i najbolje rezultate, odnosno najbrže puniti tablet. Tu su i korisničko uputstvo (na više jezika) kao i garancija, a dobra stvar je da znamo da postoji veoma dobra, lokalna servisna mreža, tako da će svi eventualni problemi biti rešeni maksimalno brzo.

Tablet je odličnog kvaliteta izrade, i za razliku od prethodnih modela čije je kućište bilo od aluminijuma (što nam se veoma dopalo), ovde imamo plastiku, koja je sa prednje i zadnje strane presvučena kaljenim staklom! Osim zaista atraktivnog finiša koji će H890W dosta razlikovati od bilo čega što se u ovom trenutku može naći na tržištu. Ovo takođe znači i da su veće šanse da će se nešto razbiti ukoliko vam padne, no kaljeno staklo jeste dosta čvrsto i uloga jeste da zaštiti laptop od oštećenja. Tanki aluminijumski okvir svakako doprinosi da tablet izgleda i tanje nego što jeste, dok su osnovne dimenzije 231 x 194 x 8.5 mm, što odgovara 8.9" kategoriji. Par napomena, pomenuto staklo sa zadnje strane nije klizavo i dobro se "lepi" za ruke, ali je zato težina od 476g nešto veća od onoga što smo očekivali. Inače, pored ove verzije koja je crne boje, postoji i bela varijanta, pa šta kome bude više odgovaralo.

Sa strane ekrana, imamo okvir srednje širine, taman dovoljno da se može lepo uhvatiti bez dodirivanja ekrana. Ekran je dijagonale 8.9" i rezolucije od 1920x1200 piksela, što je odnos stranica od 16:10, i što će odlično odgovarati onima koji vole da gledaju filmove. IPS panel daje vrhunske boje i široke uglove gledanja, ima odlično osvetljenje i generalno nemamo ama baš nikakvih primedbi - ovo je definitivno jedan od najboljih ekrana koje je Tesla do sada ugrađivala u tablete. Od stvari koje se vide pre uključivanja tableta, možemo da primetimo sočiva kamera (2MP sa prednje strane, 5MP zadnje) i stereo zvučnici sa desne strane (u landscape položaju). Dodatno, sa gornje strane tableta su MicroUSB konektor, 3.5mm priključak za headset, a sa leve bočne strane i Power i Volume tasteri (Power je za nijansu većih dimenzija) kao i slot za MicroSD memorijsku karticu. Podržan je kapacitet do 32GB. Iako nam crna verzija izgleda dosta lepše od bele, moramo da konstatujemo i to da će se otisci prstiju dosta više primećivati, što nekome može biti i razlog da se pre opredeli za belu.

Srce ovog tableta čini Intel Atom 3735 procesor, quad-core model nominalne brzine od 1.33GHz do maksimalno 1.83GHz. Sistem je opremljen sa 2GB RAM-a i internom memorijom od 32GB (od čega je svega oko 20GB dostupno u startu, stim što postoji i posebna Recovery particija), tako da preporučujemo da se čim pre investira u memorijsku karticu. Grafika je integrisana i u pitanju je standardna Intel HD Graphics opcija. Od stvari koje treba pomenuti su tu Bluetooth 4.0 ali i Dual Band WiFi 802.11 b/g/n adapteri, ali i ugrađeni GPS+AGPS, kao i ugrađena 5000mAh baterija. Uz ekran ove rezolucije i ovakvu konfiguraciju, očekivana autonomija je između 4h i 5h, što je sasvim pristojna brojka za ovakav tablet. Što se tiče Windows 8.1 operativnog sistema, do izražaja dolazi tablet interfejs koji maksimalno koristi touch interakciju, stim što se naravno ukoliko priključite miš i tastaturu lako prebacuje u desktop i ono na šta je većina već sigurno navikla.

Potencijalni kupci ovog tableta treba da imaju u vidu i par dodatnih činjenica: prvo, dobija se licenca na godinu dana za Office 365 paket aplikacija, što uključuje i 1TB web prostora za skladištenje podataka, a oni najbrži će biti obradovani kuponom sa kodom za igru HALO: Spartan Assault, što treba zahvaliti lokalnoj Microsoft kancelariji. Tablet ima dovoljno snage za zahtevnu igru kao što je ova, tako da će i sve ostalo što uključuje regularan rad, multimediju i korišćenje tableta biti bez ikakvih problema. Za one koje zanima šta je sa najavljenim updatom na Windows 10, dobre vesti: Tesla se uveliko testira sa novom verzijom OS-a i update će biti dostupan ubrzo po pojavljivanju finalne verzije, i to kako se najavljuje, potpuno besplatno. Za razliku od Android tableta koji i dalje nisu baš prvi izbor kada se biraju tableti na kojima će se nešto i ozbiljnije raditi, Windows modeli imaju veliku prednost što je najveći broj korisnika upoznat sa Windows platformom, i što će tranzicija sa desktopa (ili laptopa) na tablet biti laka i brza.

Rezime

Kompanija Tesla je napravila veliki korak napred i potrudila se da prvi Windows model bude impresivan. Sa ovakvom konfiguracijom i ekranom, bez problema može konkurisati nekim dosta skupljim modelima poznatijih proizvođača, uz napomenu da uz ovaj tablet ne dobijate takozvani bloatware, odnosno softver koji proizvođači instaliraju a koji samo opterećuje sistem. Tu je samo ono najosnovnije, dok će Windows Store biti tu da se pronađu i instaliraju sve potrebne dodatne aplikacije, a već sada ih ima zaista mnogo i sve su odlično prilagođene modernom i praktičnom Windows interfejsu. Pomenućemo samo da će mnogi biti obradovani Here Maps softverom za navigaciju koji radi besprekorno, pa eto još jedne primene za one koji traže tablet i navigaciju za kola. Tesla će vrlo uskoro ponuditi i futrolu/postolje sa Bluetooth tastaturom, što će sigurno biti izuzetno tražena periferija za one koji dosta kucaju i kojima softverska on-screen tastatura neće biti dovoljno dobra. Sve zajedno, Tesla H890W je tablet koji možemo preporučiti svima koji traže Windows platformu na prenosnom uređaju, a po ovoj ceni će biti jako teško, praktično nemoguće naći nešto bolje.

Conclusion

Tesla made a big step forward and made sure that the first Windows model is impressive. With such a configuration and screen, this model can compete with more expensive models of well-known manufacturers. With this tablet the buyers will not get the so-called bloatware, i.e. software that manufacturers install only to burden the system. There are only the most basic things while for additional applications you can visit the Windows Store. This service already has many applications that are all customized according to modern and practical Windows interface. Many users will be delighted with Here Maps navigation software, and this is another possible application ideal for those looking for a tablet and a navigation system. Tesla will soon offer a case/a stand with Bluetooth keyboard that will certainly be popular peripheral among those who enjoy typing a lot and to whom on-screen keyboard is not enough. We do recommend Tesla H890W tablet to anyone looking for the Windows platform on a portable device, and at this price, it is impossible to find something better.

Preporučena cena (uključujući PDV, jun 2015.): 200€

ComTrade Shop ustupio: Tesla H890W
Spisak maloprodaja na sajtu ComTrade Shop-a.