
Da AMD ne spava najbolje govori i nedavna premijera grafičke kartice sa dva procesora, najnovijem kandidatu za high-end segment tržišta. Kakve su performanse ATI 3870 X2 i da li opravdavaju očekivanja?
Koncept grafičke kartice sa dva procesora nije toliko nov, ali svaka nova inkarnacija (bilo nVidia ili ATI) izaziva veliko interesovanje. AMD je ubrzo po predstavljanju svoje najnovije 3870 grafičke kartice ponudio i verziju sa dva procesora, 3870 X2. Ova kartica je u ovom trenutku šampion brzine, bar što se AMD-a tiče, i cilja na deo tržišta koji zahteva maksimalne performanse. Cena ovih kartica će biti daleko niža od recimo nVidia kartica u ovoj klasi, a ostaje da vidimo kako će se 3870 X2 u realnosti "nositi" sa ljutom konkurencijom.
Ključne karakteristike
- Vrhunske performanse je stavljaju na čelo sadašnje ponude
- Efikasno dizajnirano hlađenje
- 1GB memorije (po 512MB za svako jezgro)
- Izuzetno napredne mogućnosti
- Očekivana veoma dobra cena
Utisak kvare
- Dosta igara ne koristi oba jezgra, spuštajući kartu na 3870 nivo
Specifikacija
ATI Radeon HD 3870 X2 - Procesor: RV670 koji radi na 825 MHz
- Memorija: 1 GB GDDR3 koja radi na 1.8 GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 1.1 x16
- Izlazi: 2x DVI, TV out
- Dodatno: DirectX 10.1 podrška, UVD
ATI Radeon HD 3870 X2
O samoj arhitekturi 3870 generacije smo već pisali, pa ćemo se koncentrisati na razlike. Dakle, na karticu relativno velikih dimenzija (27cm je dugačka) su smeštena dva procesora, sa po 512MB memorije posvećene svakom posebno. Definitivno treba voditi računa o veličini kućišta, pošto neće baš komotno stati u svako. Oba procesora rade na 825MHz, što je povišen takt u odnosu na originalnu verziju, ali je zato korišćena memorija DDR3 na 1.8GHz što je slabije od DDR4 memorije na 2.25GHz koju koristi obična 3870. Ako dodamo i to da je interfejs koji je AMD implementirao PCI-E 1.1 a ne 2.0, jasno je da je u pitanju strategija da se dobije što niža proizvodna cena, kako bi se dobila što konkurentnija kartica.
Što se tiče napajanja, na kartici se nalaze dva zasebna konektora, jedan 6-pinski i jedan 8-pinski. Kao što smo i pretpostavljali, za normalan rad je dovoljno da se koriste dva 6-pinska konektora, a ukoliko želite da overklokujete ovu karticu, moraćete da koristite i 8-pinski konektor da bi opcije za overklok postale dostupne. Od dodatnih zanimljivosti, vidimo da postoji jedan CrossFire konektor (za razliku od dva koliko je normalno), što znači da će biti moguće spojiti "samo" dve 3870 X2 kartice, a čim drajveri budu postali dostupni, videćemo i kakvi su rezultati.
Kartica je hlađena velikim hladnjakom koji pokriva najveći deo površine kartice, zajedno sa ventilatorom promenljivog broja obrtaja. Iako oni koji zahtevaju maksimalne performanse neće obratiti mnogo pažnje na buku, ipak moramo napomenuti da se kartica čuje i kada nisu pokrenute igre. U igrama nivo buke raste, ali ne toliko da bi ozbiljno smetalo. Ako bi hteli da poredimo ovo sa sličnim nVidia rešenjima, AMD ipak ima bučniju karticu. Ako pričamo o potrošnji struje, deklarisana vrednost je 196W, no ta vrednost je oko 15% veća u realnim uslovima.
Dual slot dizajn će okupirati susedan slot, ali za uzvrat pružiti i efikasnije hlađenje od single slot verzija. Posle par sati mučenja u raznim testovima, kartica je ostajala "samo" topla i mogla se držati u ruci. Vredi dodati i da treba očekivati razna posebna rešenja za hlađenje kao i specijalne verzije koje će dolaziti sa fabrički povećanim taktovima procesora i memorije (možda i sa DDR4 memorijom). Do tada, ostaje da vidimo za šta je sposobna AMD verzija 3870 X2.
Rezime
Rezultati svakako govore sami za sebe, a mi možemo rezimirati činjenicom da je AMD konačno uspeo da preotme titulu najbrže desktop grafičke kartice - barem vizelno izgleda kao obična kartica iako ima dva odvojena jezgra. Da li vredi porediti kartice sa jednim i dva procesora je jedna stvar, ali korisnike uvek najviše zanimaju brojke, a one su ovoga puta na strani AMD kartice. Model 3870 X2 je po mnogo čemu naprednija kartica od ekvivalentnih rešenja iz protivničkog tabora (i u cenovnom rangu, a i gledajući performanse). Definitivno troši manje struje (možda ne presudan faktor za potencijalne kupce, ali ne i nebitan) i doduše, malo je glasnija.
Jedino što se isprečilo na putu klasičnog nokauta su dve stvari: neusavršeni drajveri (nadamo se da će AMD poraditi na ovome i dati nam konačno savršeno stabilne drajvere) i podrška u igrama. Bez obzira na sirovu snagu jedne ovakve kartice, sve igre ne koriste njen maksimalni potencijal. Ovo je više stvar programera, a verujemo da će se uskoro i pojaviti patch-evi koji će i ovaj problem otkloniti. Borba se definitivno zahuktava (na naše zadovoljstvo) a cene padaju. Da li da sačekate još malo ili odmah svoju ušteđevinu pretvorite u 3870 X2 ostaje na vama.
Na sledeće dve stranice možete pogledati i detaljne grafikone testiranja.
Testirani model je uzorak
AMD ustupio: ATI Radeon HD 3870 X2 Tehnički sponzori Kimtec: Asus M2N32SLI Premium
AMD: AMD Athlon64 X2 5000+ AM2
Pin Computers: 2x 1GB Transcend DDR2 800
Kimtec: Antec 650W
Da AMD ne spava najbolje govori i nedavna premijera grafičke kartice sa dva procesora, najnovijem kandidatu za high-end segment tržišta. Kakve su performanse ATI 3870 X2 i da li opravdavaju očekivanja?
Da AMD ne spava najbolje govori i nedavna premijera grafičke kartice sa dva procesora, najnovijem kandidatu za high-end segment tržišta. Kakve su performanse ATI 3870 X2 i da li opravdavaju očekivanja?