
Još jedna od referentnih Radeon HD 6850 grafičkih kartica, ovoga puta je u pitanju MSI koji je napravio i nešto atraktivniji poklopac hladnjaka. Performanse su u rangu onoga što smo videli kod ostalih modela ove kartice, dakle nema iznenađenja. I dalje se ipak radi o kartici odličnog odnosa cene i performansi.
Testirali smo i MSI verziju sve popularnije Radeon HD 6850 kartice, koja dolazi kao referentna varijanta sa default vrednostima takta procesora i memorije. Vidimo da su Radeon 6850 kartice dosta popularne, što i nije tako čudno pošto je u pitanju sjajna kartica koja za uloženi novac daje prilično dobre performanse. Iako su se na tržištu već pojavile razne fabrički overklokovane varijante, još uvek ima i dosta referentnih verzija koje su nešto jeftinije, a samim tim i interesantnije krajnjim kupcima. Sa cenom od oko 150€ koliko ove kartice sada koštaju, gađa se takozvani sweet-spot, odnosno sama sredina tržišta u kojoj odnos cene i performansi igra glavnu ulogu. U odnosu na prethodne AMD grafičke kartice, HD 6850 donosi tiši rad, manju potrošnju energije i za nijansu bolje rezultate.
Ključne karakteristike
- Odlične performanse u cenovnoj klasi
- Dosta malo se zagreva, mala potrošnja energije
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 775 MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 na 4GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
MSI Radeon HD 6850
Iako se vizuelno dosta razlikuje od ostalih Radeon HD 6850 kartica, stvar je samo u plastičnom oklopu koji je atraktivna crno crvena kombinacija sa 80mm ventilatorom na sredini. Kartica je očekivano dual slot varijanta, a vazduh se uvlači sa prednje strane kartice gde je ventilator i duva ka krajevima, tako da samo deo odlazi van kućišta, što znači da treba voditi računa o hlađenju kućišta. Po specifikacijama, TPD kartice je 127W, uz IDLE potrošnju od 19W, što smo uspeli i da potvrdimo, tako da su to i relevantni podaci. Za ovu snagu, potreban je i dodatni 6-pinski konektor za napajanje. Dodatno, imamo i CrossFire konektor tako da se kartica može upariti sa još jednom, ako su potrebne još bolje performanse. Sa zadnje strane kartice su smeštena dva DVI, HDMI i DisplayPort konektori, a otvori na bracket-u su isečeni u obliku MSI logo, što izgleda vrlo interesantno.
Po pitanju temperatura, u IDLE režimu smo izmerili ispod 40 stepeni, dok pod maksimalnim opterećenjem nije prešla granica od 60 stepeni, uz prosečnu buku koja je ispod 40dBA tako da se može slobodno reći da spada u tiše kartice. Ova kartica koristi Barts Pro GPU (samo da podsetimo da je Barts XT našao mesto u 6870 modelima) izrađen u 40nm procesu sa čak 1700 miliona tranzistora raspoređenih na 255m2 površine čipa. Arhitektura je takva da postoji 12 SIMD klastera, 48 jedinica za teksturu, 960 shader-a, 32 ROP-a. Procesor je klokovan na 775 MHz a memorija na efektivno 4000MHz (koristi 256-bitnu magistralu). U odnosu na generaciju 5xxx Radeon kartica, vidimo da postoji novi Anti-aliasing mod (Morphological AA) ali i da su znatno unapređene performanse Anisotropic filteringa i teselacije.
Još jedna od referentnih Radeon HD 6850 grafičkih kartica, ovoga puta je u pitanju MSI koji je napravio i nešto atraktivniji poklopac hladnjaka. Performanse su u rangu onoga što smo videli kod ostalih modela ove kartice, dakle nema iznenađenja. I dalje se ipak radi o kartici odličnog odnosa cene i performansi.