MSI R5770

Sjajnu Radeon 5770 smo premijerno testirali i zaključili da se radi o fantastičnoj kartici srednjeg segmenta čiji odnos cene i performansi nema puno konkurencije. MSI verzija je vrlo slična, identičnog dizajna i sličnih performansi, tako da i dalje ima našu preporuku, pogotovo pošto ne verujemo da će prve kartica drugih proizvođača bitnije da se razlikuju.

Vrlo brzo posle premijere Radeon HD5770 modela, proizvođači izbacuju na tržište svoje verzije ove grafike za koju ima svih indicija da će biti vrlo uspešna. MSI je jedna od prvih kompanija koja je grafiku ponudila na tržištu, a odmah vidimo da je u pitanju brat blizanac sample referentnog modela koji smo već testirali. Najčešće i jeste ovako nešto u pitanju pošto proizvođači koriste referentni i provereni dizajn, a na karticu samo zalepe svoju nalepnicu. Iako tu ima malo mesta za neke velike razlike, pogotovo pošto se koristi identična memorija i fabričke vrednosti taktova, proizvođači kroz implementaciju drajvera i pratećih programa pokušavaju da izvuku dodatne performanse, ali treba znati da sve dok se ne pojave neke OC varijante, ne treba očekivati neke ogromne razlike.

Ključne karakteristike

  • Vrlo kvalitetna izrada, referentni dizajn
  • Malo se greje, radi tiho
  • Sjajne performanse za grafiku ovog ranga
  • Prilično dobra cena

Utisak kvare

  • Nema većih razlika u odnosu na druge 5770 grafike

Specifikacija

  • Procesor: 850 MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 2.4GHz
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX

MSI R5770

Radeon 5770 je grafika napravljena da se pozicionira u srednji segment tržišta, ispod skoro predstavljenih 5870 i 5850 grafika. Ono što kupci treba da znaju je da je u pitanju identična arhitektura i procesor, a da su performanse skalirane tako da budu nešto niže. Gledano samo performanse, trebalo bi da se nalazi između 4850 i 4870 grafičkih kartica prethodne generacije, stim što zadržava naprednu tehnologiju najboljih modela 5xxx serije. Najbitniji noviteti su kompatibilnost sa DirectX 11 i podrška za DirectCompute, multi-threading, Hardware Tessellation i nove Shader 5.0 ekstenzije. Još jedna vrlo bitna stvar koju proizvođać ističe je Eyefinity, odnosno mogućnost da se na jednu grafiku priključe tri monitora i to do rezolucije od 2560x1600 piksela.

Grafički procesor koji se koristi je izrađen u 40nm procesu sa preko milijardu tranzistora (ima ih tačno 1.04 milijarde) i 800 Shader procesora. Takt procesora je 850MHz, što je impresivno za karticu ove klase, dok je 1GB brze GDDR5 memorije setovan na efektivno 4800MHz. Kartica ima Dual-Link DVI konektore, po jedan HDMI i DisplayPort, što bi trebalo da bude sasvim dovoljno za bilo koga. Sa zadnje strane se nalazi i dodatni 6-pinski konektor za napajanje, a maksimalno opterećenje iznosi oko stotinak vati snage, što je opet veoma mala brojka za grafiku ovog kalibra. Tu se nadovezuje i činjenica da dual slot dizajn radi odličan posao za hlađenje, pa tako kartica ostaje bukvalno mlaka i posle više sati intenzitvnog korišćenja u zahtevnim igrama.

Rezime

Kao što smo i pretpostavljali, ova grafika se po performansama ne razlikuje mnogo od referentne kartice koju smo premijerno testirali. Ono što međutim može kupcima biti vrlo interesantno je softver koji se dobija, Afterburner. On služi za overklok i mogu se podešavati radne frekvencije GPU-a, Shader-a i memorije, a što je posebno interesantno, i radni naponi koji su do sada zahtevali nešto komplikovanije postupke. Ono što i dalje stoji je da je 5770 izuzetno atraktivna kartica po odnosu performanse i cene, tako da nema ni malo dilema oko toga da li se isplati. MSI verzija nam ne donosi puno toga novog, ako ne računamo stvarno odličan OC program, i sva je prilika da dok proizvođači ne budu počeli da prave svoje verzije custom dizajna i fabrički ovekrlokovane, nećemo videti mnogo toga drugačijeg.

Conclusion

Just as we expected to, this graphics is not different from the referent card we have had originally tested. The most interesting thing for buyers will be Afterburner software. You can use it for overclocking and for setting up of GPU operating frequency, Shader, and memory or working voltages that sometimes required complicated procedures. 5770 model is an attractive card, speaking of performance/price ratio so there is no dilemma whether is worthwhile or not. MSI version doesn’t provide anything new but great OC program and it looks like it is going to stay like that.

On the following pages, you can see performance of this card in other tests. Na narednim stranicama možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, oktobar 2009.): 150€

Test konfiguracija Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 3GHz 12MB
Hlađenje: Cooler Master GeminII, 2x12cm fans
Matična ploča: Asus Rampage Extreme X48
Memorija: 2x 2GB Kingston HyperX DDR3 1333MHz
Hard disk: Seagete Barracuda 7200.11 750GB SATA2 32MB
Napajanje: Cooler Master Real Power Pro 1000W
Optika: LG BluRay/HD-DVD GGC-H20L
Monitor: LG L245WPM-BN 24" 1920x1200px HDMI
Operativni sistem: Microsoft Vista Ultimate
Gigatron ustupio: MSI R5770
maloprodaja: Gigatron Shop Kirovljeva br. 17, 011 / 354 13 78 ili 011 / 354 13 79

Sjajnu Radeon 5770 smo premijerno testirali i zaključili da se radi o fantastičnoj kartici srednjeg segmenta čiji odnos cene i performansi nema puno konkurencije. MSI verzija je vrlo slična, identičnog dizajna i sličnih performansi, tako da i dalje ima našu preporuku, pogotovo pošto ne verujemo da će prve kartica drugih proizvođača bitnije da se razlikuju.