
Jedna od najbržih GTX 770 kartica na tržištu koja dolazi iz MSI-ja i koja je fabrički overklokovana. Proizvođač se potrudio da obezbedi veoma dobro hlađenje i da u startu ponudi karticu sa izuzetno dobrim performansama.
Neposredno pošto je NVIDIA izbacila najnoviju generaciju grafičkih kartica iz GTX 700, pojedini proizvođači su već požurili da nam predstave najnovije varijante i to ne bilo kakve, već fabrički overklokovane varijante, koje su naprednijim korisnicima i najzanimljivije. Do nas je stigla kartica iz MSI-ja, i to Lightning varijanta, a od ranije znamo da su modeli sa ovim sufiksom sa lakoćom bili u samom vrhu ponude, pa to isto očekujemo i ovoga puta. Interesantno je dodati i vrlo bitan podatak, a to je da u ovom trenutku ne postoji brža fabrički overklokovana verzija, odnosno da je MSI u startu ponudio najviše u odnosu na konkurenciju. Ostaje da se vidi kakve su dalje mogućnosti za overklok i kako se kartica generalno ponaša u radu.
Ključne karakteristike
- Impresivne out of the box performanse
- Odličan kvaliteti izrade
- Custom Twin Frozr IV sistem hlađenja
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: GK104 CPU 1150MHz (1200MHz Boost)
- Memorija: 3072MB GDDR5 7010MHz (data rate), 256bit interfejs
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI-I, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, CUDA
MSI GeForce GTX 770 Lightning
Ovo je kartica koja izgleda veoma interesantno, sa crnim plastičnim oklopom koji pokriva najveći deo kartice i koji ima karakterističnu žutu liniju spolja. U pitanju je nešto veća kartica ukupne dužine 12", i širine koja odgovara dual-slot dizajnu, tako da treba računati da mora da se odabere i neko dovoljno prostrano kućište. Koristi se dobro poznati (i priznati, odmah da kažemo) sistem hlađenja, Twin Frozr IV, koji koristi dva 80mm ventilatora sa karakterističnim dizajnom pera, čime se povećava protok vazduha a smanjuje buka. Sistem je i sa masivnim hladnjakom i heat-pipe cevima, što sve zajedno daje odlične rezultate i drži temperature pod kontrolom, čak i kada se i dodatno povećaju takt procesora i memorije.
Na kartici nalazimo dva dodatna 8-pinska konektora za napajanje koja su neophodna (što je dovoljno za maksimalno 375W), a sa zadnje strane i dva dual-link DVI konektora, HDMI i Display Port priključke, što je odličan setup pošto neće morati da se koriste nikakvi dodatni adapteri za konfiguracije sa više monitora. Ono što se takođe može videti jeste jedan prekidač i tri kontaktne tačke za direktno merenje radnog napona (Core, Memory, PLL). Prekidač sa druge strane služi za učitavanje otključane verzije BIOS-a, odnosno verzije gde nema GPU Boost limita i koja je zgodnija za korišćenje ukoliko planirate malo ozbiljniji overklok. Za one koji ne znaju, GPU Boost radi tako što omogućava overklok ali samo ukoliko temperature ne pređu zadate vrednosti. Sa zadnje strane kartice, osim dodatnog hladnjaka možemo videti i nešto interesantno, što proizvođač naziva GPU Reactor, a koji krije dodatnu pločicu sa elementima koji obezbeđuju dodatnu filtraciju napona, te samo ostaje pitanje zašto uopšte postoji mogućnost da se to skine odnosno kome bi ti moglo smetati.
Rezime
Napredan sistem hlađenja odlično radi svoj posao i temperatura nije prelazila 80 stepeni ni pod najvećim opterećenjem, što je dobra vest pošto je to granica gde se uključuje GPU Boost, odnosno granica gde se obara takt procesora zarad smanjenja temperature. Što se potrošnje tiče, ona je veća u odnosu na referentnu GTX 770 karticu, ali i dalje sasvim očekivana. Na kraju, da kažemo i to da iako jeste moguće još podići takt procesora i memorije, NVIDIA se potrudila da to što više ograniči, i nije bilo nikakvih iznenađenja i velikih brojki koje smo priželjkivali. Bez obzira na to, ovo je jedna od najbržih GTX 770 kartica na tržištu i MSI je uradio stvarno odličan posao, pa ukoliko ne planirate neki ekstremni overklok, može biti stvarno odličan izbor za novije igre i veće rezolucije.
Conclusion
Advanced cooling system is doing its job and the temperature did not exceed 80 degrees even under heavy load, which is good news, as this is the time when GPU Boost activates, i.e. the limit where processor speed is cut down for the sake of reducing the temperature. As consumption is concerned, it is higher in relation to reference GTX 770 card, but still expected. Although it is possible to raise the clock speed of processors and memory, NVIDIA made efforts to limit that as much as possible, and there were no surprises or big numbers that we wanted. Nonetheless, this is one of the fastest GTX 770 cards on the market, and MSI did a great job, so if you are not planning some extreme overclocking, this may be a great choice for newer games and higher resolutions.
Preporučena cena (uključujući PDV, septembar 2013.): 400€
Gigatron ustupio: MSI GeForce GTX 770 Lightning
maloprodaja: Gigatron Shop Kirovljeva br. 17, 011 / 354 13 78 ili 011 / 354 13 79
zvanični sajt: gigatronshop.com