MSI 8500GT i 8600GT testirani

Na testu smo imali dva predstavnika nove nVidia serije procesora. U pitanju su modeli koji ciljaju na srednji i donji deo tržišta. Proverićemo kako se ponašaju u radu i kako se nose sa novim igrama.

Najveća borba, kada su grafičke kartice u pitanju, vlada u srednjoj kategoriji. Mali je broj onih koji sebi mogu da priušte zveri od par stotina evra, a kako još uvek, na našu veliku sreću, igre nisu eskluzivno rezervisane za te najnovije i najmoćnije grafičke procesore, na scenu stupaju kartice koje mogu da ponude pristojne performanse za pristojnu sumu novca. Sa promocijom nove generacije grafičkih procesora, dobili smo i nove predstavnike srednje kategorije, 8500GT, 8600GT i 8600GTS. Grafičke kartice bazirane na 8600GT i 8600GTS se razlikuju samo po taktu na kome rade procesori i memorija, dok su u svemu ostalom identični, dok je 8500GT kartica niže klase, koju osim takta memorije i procesora, od starije braće odvaja i 128bitna memorijska magistrala (u odnosu na 256bitnu kao kod 8600GT i 8600GTS), što je i najveća razlika koja je verovatno i zamišljena da dovoljno distancira ove kartice.

Ključne karakteristike

  • Veoma efikasno pasivno hlađenje kod 8600GT kartice
  • Veoma dobre performanse u svojoj kategoriji odlikuju obe kartice
  • Cena koja je u rangu sa karticama prethodne generacije
  • Podrška za DirectX 10 u srednjoj kategoriji

Utisak kvare

  • Glomazan hladnjak na poleđini 8600GT može zasmetati ostalim komponentama

Specifikacija

MSI NX8600GT - Procesor: G84 koji radi na 540 MHz

  • Memorija: 256 MB GDDR3 koja radi na 1.4GHz
  • Hlađenje: pasivno putem heat-pipe tehnologije
  • Interfejs: PCI-E x16
  • Izlazi: Dual DVI, TV out
  • Dodatno: DirectX 10 podrška, HDTV podrška, SLI podrška

    MSI NX8500GT - Procesor: G86 koji radi na 460 MHz

  • Memorija: 256 MB GDDR2 koja radi na 800MHz
  • Hlađenje: standardnim ventilatorom
  • Interfejs: PCI-E x16
  • Izlazi: DVI, S-sub, TV out
  • Dodatno: DirectX 10 podrška, HDTV podrška

MSI NX8600GT

MSI NC8600GT kartica je potpuno pasivno hlađena heat-pipe tehnologijom, pa tako sa hladnjaka koji je na prednjoj strani i pokriva procesor i memoriju, dve bakarne cevi odvode toplotu na zadnju stranu gde se nalazi veliki rebrasti hladnjak od aluminijuma. Ovaj sistem odlično obavlja svoj posao, pa se ni posle intenzivnog testiranja kartica nije mnogo zagrejala. Međutim, da sve ne bude idealno, postarao se pomalo glomazan hladnjak sa zadnje strane koji može napraviti priličnu gužvu u kućištu. U našem slučaju, zasmetalo je dodatno napajanje na ploči, a u zavisnosti od ploče, to može biti i memorija pa možete biti primorani da je pomerite za koji slot. Da budemo precizni, sve ovo nije nerešiv problem, samo kartica prilično tesno staje u kućište.

Instalacija drajvera i podešavanje kartice je kao i obično veoma jednostavno, a preporučujemo da proverite na nVidia web sajtu verziju poslednjih drajvera, pošto oficijalni drajveri proizvođača grafičkih kartica umeju dosta da kasne, a kako je u pitanju nova serija nVidia kartica, vrlo često novi drajveri mogu doneti puno toga.

Uporedili smo perfomanse MSI NX8600GT sa Point of View 8600GTS, XFX 7600GT i XFX 7900GS karticama da bi videli kako se rangira u odnosu na direktnu konkurenciju. Rezultati govore da je 7600GTdobio naslednika, koji uz performanse koje su uglavnom 10% bolje i DirectX10 podršku sa cenom koja je praktično u rangu sa 7600GT. Ipak, 7900GS se još uvek dobro drži, pa je teško verovatno da će se vlasnici ove kartice odlučiti za upgrade u ovom smeru. Što se tiče 8600GTS, iako je u pitanju identični grafički procesor, ipak je 15% jača od 8600GT, ali je pitanje da li vredi razlike u novcu i da li se možda overklokovanjem 8600GT može dovoljno približiti. Ovo je najslabija kartica nove generacije koja podržava SLI režim rada, pa bi bilo svakako zanimljivo videti kakvi se rezultati dobijaju u tom slučaju.

MSI NX8500GT

Ova kartica je standardnog, skoro referentnog dizajna, sa zlatnim ventilatorom koji nema grill. Boja štampane ploče je MSI crvena, kao i kod ostalih kartica ovog proizvođača. Procesor i memorija rade na nižem taktu nego na 8600GT,pa su i zahtevi za hlađenjem niži. Ventilator nije mnogo bučan, ali bi više voleli da vidimo verziju koja je pasivno hlađena. Od konektora su tu DVI, D-Sub i TV out izlazi.

Kao i u prethodnom slučaju, instalacija drajvera je protekla jednostavno i brzo, sa referentnin nVidia drajverima koji sada u jednom pakovanju podržavaju celu 8xxx seriju grafičkih kartica. Da bi proverili gde se ova kartica najbolje uklapa u celokupnu sliku, poredili smo je sa XFX 7300GT i XFX7600GS. Kao zaključak može da se kaže da je 7300GT ostao na začelju, dok 7600GS i 8500GT vode mrtvu trku. Kako su cene 7600GS i 8500GT prilično izjednačene, svakako se 8500GT nameće kao logičan izbor koji će dominirati nižem segmentu tržišta.

Zaključak

MSI je jedan od prvih proizvođača koji je ponudio kartice 8500GT i 8600GT, i one apsolutno opravdavaju očekivanja. Sa trenutnim cenama, definitivno prethodnu generaciju potiskuju, a kako očekujemo da cene padnu kada i ostali proizvođači ponude svoje modele, možemo apsolutno preporučiti ove kartice za sve one koji ne žele da potroše više od 150 odnosno 100€ za grafičku karticu. Međutim, ako već imate 7600GT ili 7900GS, malo je razloga za upgrade, pa preporučujemo da se ili strpite da cene još padnu, ili prištedite za 8600GTS ili možda sjajnu 8800GTS.

Pin Computers ustupio: MSI NX8600GT i NX8500GT
maloprodaja: Pin Computers partneri, spisak prodavnica na ovom linku. Tehnički sponzori Kimtec: Asus M2N32SLI Premium
AMD: AMD Athlon64 X2 5000+ AM2

Na testu smo imali dva predstavnika nove nVidia serije procesora. U pitanju su modeli koji ciljaju na srednji i donji deo tržišta. Proverićemo kako se ponašaju u radu i kako se nose sa novim igrama.

Na testu smo imali dva predstavnika nove nVidia serije procesora. U pitanju su modeli koji ciljaju na srednji i donji deo tržišta. Proverićemo kako se ponašaju u radu i kako se nose sa novim igrama.