Lenovo IdeaPad Z50-75

Novi Lenovo laptop koji dolazi opremljen sa AMD Kaveri platformom, 8 GB RAM-a, hibridnim hard diskom i Full HD 15.6" ekranom. Cena je i više nego povoljna za ono što se dobija, a Z50-75 zaslužuje toplu preporuku.

Iz Lenovo-a nam stiže veoma interesantan laptop koji će sigurno privući dosta pažnje: radi se o modelu sa kompletnom AMD platformom poslednje generacije (Kaveri), sa Full HD 15.6" ekranom, hibridnim hard diskom i cenom koja je prilično dobra za ovakvu konfiguraciju. Do sada, navikli smo da u ovoj kategoriji viđamo Intel platformu pojačanu NVIDIA grafikom, međutim AMD ima tu prednost što može bolje da integriše grafiku sa procesora i posebnog čipa, što donosi bolju kontrolu potrošnje ali i bolje performanse. Da li će to biti dovoljno da se konačno malo bolje pozicionira na tržištu prenosnih računara, ostaje da se vidi, no po svemu što smo do sada videli, prognoza je odlična.

Ključne karakteristike

  • Odlična i vrlo fleksibilna konfiguracija
  • Full HD ekran dosta dobrih karakteristika
  • Odlične performanse
  • Veoma dobra autonomija

Utisak kvare

  • Nešto slabija baterija

Specifikacija

  • Procesor: AMD FX-7500 2.1GHz (Turbo do 3.3GHz, 4MB cache, 4 jezgra)
  • Memorija: 8GB DDR3, Hybrid 1TB+8GB SSHD
  • Optika: DVD-RW
  • Grafika: Radeon M260X 2GB DDR3 i integrisana AMD Radeon R7
  • Ekran: 15.6" LED Full HD 1920x1080 piksela
  • Konekcije: Gigabit LAN, WiFi 802.11 b,g,n, Bluetooth 4.0, 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, D-Sub, HDMI-out, audio combo jack, 2 u 1 čitač memorijskih kartica (SD, MMC)
  • Baterija: 32 Wh Lithium-Ion, 4 cells
  • Kamera: 1MP 720p
  • Dimenzije: 265 x 380 x 26 mm
  • Težina: 2.5 kg

Lenovo IdeaPad Z50-75

Spolja gledano, ovaj model dosta podseća na IdeaPad-ove koje smo već imali priliku da vidimo, bez nekih posebno interesantnih detalja koji će odskakati. Crna plastika u kombinaciji matiranih i glossy finiša, generalno dobar kvalitet izrade i nešto što bi nazvali neupadljivim ali i elegantnim dizajnom koji neće privlačiti baš puno pažnje okoline. Na poklopcu imamo samo prepoznatljivi Lenovo logo, a dopalo nam se recimo i to što je sam poklopac prilično tanak i zaobljen po ivicama. Sa dimenzijama od 265 x 380 x 26 mm i težinom od 2.5Kg, ovaj 15.6" ne odskače baš mnogo od proseka svoje kategorije, i bilo bi veoma interesantno videti 14" verziju ovog modela koja bi sigurno bila dosta pogodnija za nošenje.

Ekran je dijagonale 15.6" i sa glossy finišom koji je dosta slabiji od onoga što najčešće viđamo, tako da rad napolju kao ni rad kada je jako dnevno svetlo neće biti toliko frustrirajući kao što obično biva kada su u pitanju klasične glossy varijante. Ono što odmah vidimo je da je u pitanju Full HD rezolucija od 1920x1080 piksela, a koristi se TN panel koji daje sasvim solidne boje i ne toliko široke uglove gledanja. Jačina osvetljenja je prosečna a kontrast pristojan, tako da su i utisci u radu vrlo pozitivni. Ovo je ogroman pomak u odnosu na prosečne rezolucije u ovoj kategoriji, i zaista se nadamo da će Full HD postati standard pošto je barem do sada to bilo rezervisano samo za one dosta skuplje modele.

Tastatura je AccuType varijanta koju smo već više puta mogli da vidimo, i u pitanju je karakterističan oblik tastera (gde je donja ivica zakrivljena), kao i razmak između. Utisak prilikom kucanja je dobar i na to smo već i navikli kada je Lenovo u pitanju, sa minimalnim ugibanjem. Interesantno je da su funkcijski F tasteri dobili sekundarnu ulogu, odnosno da se do njih dolazi u kombinaciji pritiska na Fn taster: neobično i nešto što vidimo po prvi put, no kako se multimedijalne i sistemske prečice koriste češće od F tastera, ne očekujemo da to nekome bude problematično. Touchpad je standardnih dimenzija, oivičen srebrnom lajsnom i sa dva pripadajuća tastera, gladak je i precizan, sa podrškom za multi-touch. Nema nekih posebnih iznenađenja po pitanju rasporeda konektora i sa desne bočne strane imamo 3.5mm headset konektor, slot čitača memorijskih kartica, jedan USB 2.0 port i optički uređaj. Sa prednje i zadnje strane nema ničega, dok su sa leve bočne strane karakterističan pljosnati konektor za napajanje, po jedan USB 2.0 i 3.0 port, D-Sub i HDMI video izlazi i LAN port, kao i jedan veći otvor za ventilaciju.

Konfiguracija je vrlo interesantna i radi se o jednom od ređih model sa kompletnom AMD platformom, počevši od FX-7500 quad-core procesora (2.1GHz do 3.3GHz, TDP 19W), integrisanom Radeon R7 grafikom (384 Shader-a i takt na 553MHz) kao i zasebnom Radeon M260X grafikom (384 Shader-a i takt od 715MHz) sa 2GB sopstvene memorije. Za razliku od Intel modela gde se koriste integrisana ili zasebna NVIDIA grafika, ovde se obe grafike koriste stalno, u Hybrid CrossFireX/Dual Graphics varijanti, gde je moguće vrlo fino skaliranje u zavisnosti od potreba. Po tom pitanju, AMD je napravio veliki pomak i zaista ima u rukama nešto što radi bez ikakvih problema i petljanja sa drajverima, uz jednostavan recept: kada je potrebno, obe grafike će povući maksimalne performanse, odk će u protivnom vrlo efikasno štedeti resurse. Dodajmo i 8BG RAM-a (opet, sjajna stvar za računar ove kategorije) kao i hibridni Seagate hard disk kapaciteta 1TB sa 8GB SSD-om, što je opet jedno iznenađenje u ovoj kategoriji. Ostatak konfiguracije čine integrisani WiFi i Bluetooth adapteri, kao i uobičajena HD Web kamera sa 1MP senzorom.

Rezime

Laptop koji se reklamira kao entry level model za multimediju i gaming zaista i opravdava svoju namenu: dobija se stvarno odlična konfiguracija kojoj sve i da hoćemo, zaista ne možemo naći manu. Hibridni hard disk će dosta značiti za ubrzanje podizanja sistema i pokretanje aplikacija, dok će dve grafičke kartice itekako ubrzati ono što je najbitnije, a to su igre i multimedija. S obzirom da je tu Full HD ekran, ne treba očekivati da će najnovije i najzajtevnije igre biti u kombinaciji, no sve ispod toga će biti pravo uživanje zahvaljujući sjajno osmišljenoj konfiguraciji. Što se autonomije tiče, ona nije toliko impresivna (oko 4.5-5h prosečnog korišćenja), za šta je jedini krivac u suštini baterija nešto manjeg kapaciteta od 2800mAh. Kada se sve sabere i oduzme, za oko 550€ se dobija puno toga: sjajna AMD konfiguracija sa integrisanom i zasebnom grafikom, dosta RAM-a, hibridni hard disk i Full HD ekran. Po ovoj ceni u ovom trenutku jednostavno ne može da se nađe ništa ni približno slično, i zbog svega toga dobija odlične ocene i preporuku.

Conclusion

This laptop model is an entry-level model for multimedia and gaming and it justifies its purpose: it provides the perfect configuration, beyond reproach. The hybrid hard drive will mean a lot for speeding up booting time and application launching, while the two graphics cards will accelerate what is most important - games and multimedia. Bearing in mind there is a Full HD screen, you will not be able to run the latest or demanding games, but everything else will be a real pleasure thanks to the great configuration. When it comes to autonomy, it is not impressive (about 4.5-5hrs of average use) due to a small capacity battery - 2800mAh. For 550 Euros, buyers will get a great AMD configuration with integrated and discrete graphics, plenty of RAM, a hybrid hard disk and a Full HD screen. At this price, currently it is not possible to find anything similar, and therefore this model receives excellent reviews and recommendations.

Preporučena cena (uključujući PDV, februar 2015.): 550€

PC Practic ustupio: Lenovo IdeaPad Z50-75
maloprodaja: PC Practic, spisak prodavnica na ovom linku.