
Netbook računar kompanije Lenovo je Atom konfiguracija manje više istih performansi kao i većina drugih modela. Dizajn nije nešto posebno impresivan ali je zato odličnog kvaliteta i sa više nego dobrom autonomijom. Ljubitelji ThinkPad serije će videti neke sličnosti i sigurno zavoleti i ovog mališana.
Iako su netbook računari prisutni već neko duže vreme na tržištu i praktično da nema proizvođača koji već uveliko nije počeo da proizvodi ove računare, Lenovo se možda pomalo i nonšalatno pojavljuje među poslednjima sa svojom verzijom, S10 računarom IdeaPad serije koja je više prilagođena ne-poslovnoj primeni koju pokrivaju čuveni ThinkPad računari. IdeaPad S10e je model koji bi trebao da parira sada već impresivnom broju različitih netbook računara, a kako smo imali priliku da isprobamo većinu njih, poređenje će biti kompletno. Jedna stvar je u startu jasna, S10 možda sa zakašnjenjem dolazi, ali možda je Lenovo sačekao da dobro ispita potrebe korisnika i ponudi proizvod lišen svih dečijih bolesti koje inače prate nove modele.
Ključne karakteristike
- Pomalo konzervativan dizajn ali odličnog kvaliteta
- Sjajan ekran, jedan od najboljih 10.1" modela
- Prilično dobra autonomija, u regularnim uslovima oko 5h
- Odlične performanse za Atom konfiguraciju
- Operativni sistem je instaliran na SSD disk što obezbeđuje brže podizanje sistema
Utisak kvare
- Touchpad je dosta mali
Specifikacija
Lenovo IdeaPad S10e - Ekran: 10.1" WSVGA (1024x576 piksela i LED pozadinsko osvetljenje)
- Procesor: Intel Atom N270 na 1.6GHz (FSB 533MHz, L2 cache 512KB)
- Ram memorija: 1024MB DDR2 677MHz
- Grafika: integrisana Intel GMA950
- Hard disk: 4GB SSD, 160GB SATA 5400rpm
- Komunikacija : LAN, WiFi (802.11 a/b/g), Bluetooth
- Portovi : Headphone-out, Mic-in, 2x USB, D-Sub, LAN, ExpressCard slot
- Dimenzije: 250x183x22-27 mm
- Težina: 1.14 Kg
- Baterija: Li-Ion, 3-cell
- Dodatno: Čitač kartica 4-u-1 (MMC, Memory Stick, Memory Stick PRO, Secure Digital Card), 1.3MP Web kamera
- Operativni sistem: Microsoft Windows XP Home
Lenovo IdeaPad S10e
Po dimenzijama, S10 odgovara onome što smo i do sada viđali, minijaturni i vrlo kompaktan netbook računar prilično konzervativnog dizajna koji nas najviše podseća baš na neke od ThinkPad modela. Da li je to pozitivno ili negativno ostaje na kupcima da odluče, mi mislimo da je lepo što postoji ta prepoznatljiva nota koja sa druge strane i naglašava "ozbiljnost" za razliku od nekih drugih netbook-ova koji izgledaju više kao igračke. Ekran ovog modela je dijagonale 10.1" odnosno spada u prosek za ovu klasu računara, a slika u rezoluciji 1024x576 piksela je odlična i slobodno možemo reći možda i najbolja od svih netbook-ova koje smo videli. LED pozadinsko osvetljenje puno znači i to ne samo zbog uštede energije već i ravnomerno osvetljene površine koja se odlično vidi i po dnevnom svetlu.
Spolja gledano, jedino što malo odskače je zglob koji je sa strane metalik srebrne boje što je odličan kontrast crnoj. Plastika koja je upotrebljena je crne boje i mat obrade a kvalitet je dosta dobar i nema govora o nekom krckanju ili škripanju pri jačem pritisku. Sa težinom od svega nešto malo preko 1Kg, ovaj netbook se može svuda poneti i neće se ni osetiti, a zanimljivo je da u pakovanju dolazi izuzetno kvalitetna futrola koja neobično podseća na neke CaseLogic modele. Na spoljašnjoj strani poklopca stoji Lenovo logo, što opet izgleda vrlo diskretno, a pored crne boje proizvođač ima i belu i crvenu u ponudi što verovatno izgleda dosta atraktivnije. Kada se otvori, dočekuje nas vrlo kvalitetna tastatura koja je veličine oko 85% regularne, sa tasterima od čvrste plastike koja daje vrlo dobar osećaj kada se kuca i što je najbitnije, ne ugiba se ni malo pri jačem pritisku.
Sa prednje strane se nalaze statusne diode pomerene skroz u levo i dva integrisana zvučnika, što je dosta dobar raspored pošto napred ništa neće smetati dok se radi, a kod ovako kompaktnih modela prostora uvek manjka. Sa desne bočne strane se nalazi ExpressCard slot, dva audio konektora (za mikrofon i slušalice), USB i LAN priključak. Kensingt port je smešten na zglob, a sa zadnje strane nema ničega pošto baterija zauzima celu zadnju stranu. Sa leve bočne strane se nalazi otvor za ventilaciju, konektor za napajanje, analogni D-Sub video konektor, slot čtitača kartica (MMC, MS, MS PRO, SD) i USB port. Iako USB portova nikad nije previše, ipak je utisak da je sve što treba na svojem mestu.
Ova verzija S10 računara dolazi opremljena Intel Atom procesorom na 1.6GHz, 1GB memorije i dva hard diska, klasičan SATA kapaciteta 160GB i SSD od 4GB na kome je instaliran operativni sistem. Grafička (Intel GMA950) i zvučna (Realtek HD) kartica su integrisane i čine dobro rešenje za netbook ovako malih dimenzija. Pored instaliranog Windows XP u Home verziji, postoji i mogućnost podizanja sistema u takozvanom Quick Start režimu što je vrsta linuksa prilagođenog osnovnoj upotrebi. Ovo konkrentije znači da se po uključivanju može podići za bukvalno par sekundi ova Quick Start verzija operativnog sistema koja ima instalirane programe za pregled Intertnet stranica, instant messaging i recimo Skype. Zamisao je dosta dobro realizovana, pa ukoliko se nalazite ngde gde želite što brže da proverite svoj email recimo, ovako nešto može biti prava stvar. Kombinacija SSD i klasičnog hard diska je odlična stvar pošto dosta utiče na performanse sistema pogotovo kod podizanja sistema. Pomenućemo i jednu zanimljivost, Lenovo VeriFace softver koji donosi prepoznavanje lica i logovanje na računar na taj način. Ovo radi dosta dobro i predstavlja vrlo zanimljiv način zaštite podataka i privatnosti.
Rezime
U radu se S10 pokazao prilično dobro, dosta živahno za svoju specifikaciju, no to je između ostalog i posledica toga što nije instalirana tona dodatnih programa koja bi usporila računar. Rad je dosta udoban kada je tastatura u pitanju, dok touchpad zbog mlaih dimenzija zaslužuje samo prelaznu ocenu. Baterija je 3-ćelijska i može izvući do 5h autonomije u prosečnim uslovima korišćenja što je solidan rezultat, i znači da se uz malo ekonomisanja možda može na mišiće dobiti i rad na baterije celih 8 radnih sati, što je nekako cilj svih ultra prenosnih modela. Generalno, utisci su dosta povoljni i nama se IdeaPad S10 dosta dopao, pošto kombinuje vrlo kvalitetnu izradu sa performansama i autonomijom koja će zadovoljiti osnovne potrebe prosečnih korisnika. Kako su svi netbook računari u klasi praktično identičnih specifikacija, tu veće razlike u performansama i nema, već se svodi na dizajn i to šta se kome više sviđa.
Conclusion
C10 proved to be very good, active for its specification but that is due the fact there is no additional program that could slow down computer. It is real enjoy working with it, speaking of keyboard, while touchpad deserve only a passing grade because of its small dimensions. 3-cell battery could provide you 5hrs of autonomy in average terms of use, which is solid result, and it means you could provide the whole 8 hrs of work – ultimate goal for all ultra portable models. Generally, impressions are positive and we do like IdeaPad S10 because it offers combination of good build quality with performances and autonomy which will satisfy the basic needs of average users. Bearing in mind all netbook computers in the class of practically identical specification there is no major discrepancies in performances but everything is related do design and own taste.
Preporučena cena (uključujući 8% PDV, april 2009.): 315€
Pin Computers ustupio: Lenovo IdeaPad S10e
maloprodaja: Pin Computers partneri, spisak prodavnica na ovom linku.