Kontroverzni AMD Phenom 9700

Kompanija AMD je posle dosta odlaganja (više od godinu dana) predstavila naslednika svoje najpopularnije K8 generacije mikroprocesora. Phenom je ujedno i prvi procesor sa četiri jezgra ove kompanije, ali treba imati na umu da je jasno stavljeno do znanja da modeli koji su predstavljeni, Phenom 9500 (2.2GHz), 9600 (2.3GHz) i 9700 (2.4GHz), ne predstavljaju high-end (odnosno modele top klase).

Imamo prilike da premijerno testiramo prvu Spider konfiguraciju koja nam stiže direktno iz AMD-a, a do sutrašnjeg objavljivanja testa kompletne konfiguracije pozabavićemo se malo detaljnije novim AMD procesorom imena Phenom. Spider platforma obuhvata nove Phenom procesore, novu generaciju grafičkih kartica i naravno novi čipset 7xx generacije. Sa jedne strane procesor sa 4 jezgra, sa druge 4 grafičke kartice povezane u CrossFireX konfiguraciju a u sredini čipset koji sve to omogućava - pravi pravcati pauk sa 8 nogu.

Novi Phenom procesori su projektovani da se nose sa aktuelnim Intel dvojezgarnim i četvorojezgarnim modelima, dok se kasnije u toku 2008. godine očekuju novi modeli (najavljeni su budući Black Edition modeli otključanih množilaca). U svakom slučaju, nadamo se da ćemo vrlo brzo videti nove Phenom-e.

Zanimljiva je nomenklatura novih modela, pa tako dok Intel predstavlja najbrži quad-core QX9650 procesor, AMD-ov najbrži nosi oznaku 9700. Ovo je svakako marketinški trik, a mi bi samo konstatovali da nam je drago što je stari Performance Rating sistem značavanja otišao u penziju.

Ono što je posebno zanimljivo, i što će sasvim sigurno obradovati trenutne vlasnike AMD konfiguracija je i to da su svi procesori i ploče najnovije i one prethodne generacije međusobno kompatibilni. Naravno, najbolja kombinacija jeste da imate celokupnu konfiguraciju baziranu na novoj platformi, ali možete bez ikakvih problema kupiti Phenom i staviti ga u svoju AM2 ploču. Ovo je veoma lep gest AMD-a kojim će sasvim sigurno nagraditi svoje korisnike. Probali smo, radi savršeno i Phenom na AM2, i Athlon na AM2+ soketu, dakle kompatibilnost u oba pravca.

Ključne karakteristike

  • Pravi četvorojezgarni procesor
  • Integrisan memorijski kontroler
  • 2MB L3 deljene memorije vidljive svim jezgrima
  • Duži životni vek zbog odlične kompatibilnosti
  • Četiri jezgra potpuno eliminišu bilo kakva zastajkivanja u radu
  • Odličan u komprimovanju kako fajlova tako i video materijala
  • AMD Overdrive aplikacija za overklokovanje u realnom vremenu bez rizika
  • Mogućnost izmene takta za svako jezgro ponaosob

Utisak kvare

  • Slabiji od direktnog konkurenta Intel Q6600, sem zipovanja i video enkodiranja

Specifikacija

AMD Phenom 9700 - Takt: 2.4GHz

  • L1 Cache: 4x (64kB + 64kB)
  • L2 Cache: 4x 512kB
  • L3 Cache: 2MB deljeno
  • TDP: 125 W
  • Podnožje: AM2, AM2+ i AM3

AMD Phenom 9700

AMD naziva Phenom prvim pravim 4-jezgarnim procesorom, a to nije bez razloga. Sasvim sigurno ste čuli za Intel-ove quad core procesore, a oni predstavljaju dva 2-jezgarna procesora zapakovana u jedno kućište. Phenom sa druge strane četiri jezgra smešta na jednu osnovu i time dobija efikasniji dizajn. Tako je na površinu od 285 mm² smešteno 600 miliona tranzistora (čisto da podsetimo da najnoviji ATI grafički procesor ima 666 miliona tranzistora) što je više nego duplo više nego Athlon X2 koji ih ima 227 miliona. Prva generacija Phenom-a se proizvodi u 65nm procesu (kao i poslednja generacija Athlon-a), a iz AMD-a najavljuju skori prelazak na 45nm proces. Sve ovo plus nova arhitektura samog mikroprocesora obezbeđuje, kako proizvođač navodi, do 25% bolje performanse od Athlon-a na istom taktu.

Iz kompanije AMD su najavili (doduše, ne zna se još tačan datum) i pojavljivanje Phenom-a sa 2 i 3 jezgra. Samo da objasnimo o čemu se radi, zbog smeštanja 4 jezgra na jednu osnovu, proces proizvodnje je komplikovaniji i samim tim se češće dešava da bude "škarta", to jest slučajeva da jedno od jezgara nije funkcionalno. Da ovo ne bi bio finansijski rizik, kod ovakvih primeraka procesora će defektno jezgro (ili jezgra) biti isključena i biće prodavan naravno po nižoj ceni.

Iako je Phenom više evolucija nego revolucija u odnosu na Athlon, izmena ima dosta, a mi ćemo navesti samo par koje su i najbitnije. Kao rezultat četvoro-jezgarnog dizajna, svako jezgro, pored 128kB L1 keša, ima svojih 512kB L2 keš memorije, a sva četiri zajedno pristupaju 2MB L3 kešu. Unapređeno je predviđanje grananja kod izvršavanja instrukcija, što direktno doprinosi bržem izvršavanju koda programa.

Znatno je unapređena virtuelizacija, što je bitno za serversku primenu, a Hypertransport je doživeo reviziju 3.0. Ovo obezbeđuje teorijski protok podataka od 20.8GB/s, što kada se imaju u vidu buduće konfiguracije sa 4 grafičke kartice itekako ima smisla.

AMD je takođe unapredio set instrukcija sa SSE4A ekstenzijama, a Cool'n'Quiet je doživeo 2.0 reviziju koja donosi efikasniju i bržu promenu radnog takta. Ovo je postignuto omogućavanjem isključivanja i zaštitu od pregrevanja procesora korišćenjem više senzora raspoređenih po procesoru. Direktni rezultat je smanjena potrošnja energije i grejanje kada se ne koristi puna snaga procesiranja. AMD je predstavio i OverDrive alat za overklok, koji dozvoljava da se svako jezgro zasebno overklokuje, što predstavlja zanimljivu novinu koja je veoma fleksibilna i odlično radi.

Rezime

Rezultati najbolje govore za sebe, a zaključak koji možemo izvući je da iako nije zasenio Intel-ova quad-core rešenja, Phenom donosi dosta noviteta. Treba imati na umu da su aktuelni Phenom modeli ciljani na srednju klasu, odnosno da i nije zamisao da se takmiče sa najbržim Intel quad-core procesorima. Oni uz kompatibilnost sa prethodnom generacijom matičnih ploča donose znatno bolje performanse od Athlon 64 X2 procesora iste brzine.

Ono što će biti presudno za uspeh su dve stvari: cena i rasploživost. Ukoliko bude uspeo da Phenom plasira po dovoljno niskoj ceni, i ako ga bude bilo u dovoljnim količinama na tržištu, mislimo da sa pravom možemo očekivati prilično dobre rezultate.

Na sledećoj stranici možete pogledati rezultate koje je Phenom ostvario na standardnim testovima u poređenju sa nekim od standardnih procesora. Uvidećete da su rezultati vrlo kontradiktorni, tj. da test Sandra Multimedia Integer i Multi-core Efficiency imaju znatan pad, dok su ostali testovi poprilično uravnoteženi. Stiče se utisak da tu ima još prostora da se dorade neki detalji, i da će tek onda kada dobijemo i zvanični primerak iz prodaje, biti potrebno odraditi još jedan test.

AMD ustupio: AMD Phenom 9700

Kompanija AMD je posle dosta odlaganja (više od godinu dana) predstavila naslednika svoje najpopularnije K8 generacije mikroprocesora. Phenom je ujedno i prvi procesor sa četiri jezgra ove kompanije, ali treba imati na umu da je jasno stavljeno do znanja da modeli koji su predstavljeni, Phenom 9500 (2.2GHz), 9600 (2.3GHz) i 9700 (2.4GHz), ne predstavljaju high-end (odnosno modele top klase).