
Premijerno, testirali smo najnovije Intel procesore Lynnfield generacije koji u kompletu sa P55 Express čipsetom donose blagodeti Nehalem-a prosečnim korisnicima. Novi procesori imaju i novo podnožje, LGA1156, ali zadržavaju izuzetne performanse i7 modela koje smo već testirali i predstavljaju prave naslednike Core 2 Duo i Quad porodice.
Od predstavljanja novih Core i7 procesora Nehalem arhitekture (kodnog imena Bloomfield) i pratećeg X58 čipseta je prošlo skoro godinu dana (konkretno, u pitanju je bio novembar 2008. godine), a iako su i7 procesori pobrali lovorike u praktično svim testovima, i dalje je ostalo jasno da se radi o High-End proizvodima, odnosno procesorima i čipsetu koji nisu namenjeni običnim smrtnicima (za ovo treba samo pogledati cenu koja prevazilazi dubinu džepa prosečnog kupca). Oni srećniji (i, očigledno sa dubljim džepom) su mogli da se uvere u tehničku superiornost novih i7 procesora i stvarno fantastične performanse koje smo i mi proverili i potvrdili. Posle dugo iščekivanja i špekulacija na temu srednje klase procesora Nehalem arhitekture (dosta se baratalo sa i5 imenom), konačno imamo priliku da testiramo procesore kodnog imena Lynnfield, koji su i zvanični naslednik više nego uspešne Core 2 Duo generacije.
Iako bi voleli da proizvođači prave očigledniju i veću razliku između proizvoda različite kategorije, Intel se odlučio da malčice zakomplikuje priču. Naime, novi procesori dolaze pod Core i5 i Core i7 oznakama. Da u startu napravimo razliku, Bloomfield procesori su Core i7 900 serije, a Lynnfield su Core i5 700 i core i7 800 serije. Naravno, da bi upgrade bio komplikovaniji, umesto LGA1366 socketa, prešlo se na LGA1156, a u paketu sa novim procesorima smo dobili Intel P55 Express Chipset koji je kao i procesori, namenjen korisnicima srednje kategorije. Iako je Nehalem aritektura zadržana, ipak postoji više razlika od samog imena, pa tako možda i prvo što vidimo interesantno je da nema više trokanalnog memorijskog kontrolera, već su tu dva kanala i četiri memorijska slota na ploči (verovatno se nikome nije previše dopala činjenica da je uz prve i7 ploče moralo da se pazari po tri modula memorije). Takođe, QuickPath Interconnect je zamenjen za DMI (Direct Media Interface), što onima koji koriste sistem sa jednim procesorom neće praviti praktično nikakvu razliku. Core i5 procesori su izgubili HyperThreading, pa tako imaju "samo" četiri fizička jezgra u odnosu na 8 logičkih kao kod ostalih i7 modela.
Pored Intel Core i5-750 i Core i7-870 procesora koji su osnova, test sistem je sadržao i Intel Desktop Board DP55KG kao i jedan Box kuler i nešto snažniji Thermalright MUX-120 koji je dizajniran specijalno za LGA1156 socket i nešto zahtevnije korisnike. Što se memorije tiče, Intel nas je snabdeo spiskom podržanih odnosno testiranih modula, no mi smo probali Transcend DDR3 memoriju iz jedne od test konfiguracija koja je bez ikakvih problema radila. Ovo nam u startu govori da je P55 zreo čipset koji neće biti mnogo probirljiv, što je svakako dobra vest. Da bi dobili što približnije utisak šta mogu novi procesori, pokrenuli smo bateriju testova na kojoj smo testirali i7 900 seriju ali i Core 2 Duo i Core 2 Quad procesore čiji su i7-870 i i5-7750 direktni naslednici. Na ovaj način, videćemo nove procesore u svetlu real-life aplikacija kako bi mogli da zaključimo šta se može očekivati i koliko i da li se isplati upgrade.
Ključne karakteristike
- Najnovija generacija Lynnfield procesora
- Intel P55 Express Chipset
- Dvokanalni memorijski kontroler
- Vidljivo bolje performanse od Core2 generacije procesora
- Mnogo manja potrošnja u Idle režimu od prethodne generacije Core2
- Intel Turbo Boost alat za overklok
- Intel Hyper-Threading kod i7 modela
- 8MB Smart Cache memorije
- Integrisani memorijski kontroler IMC, dvokanalna DDR3 arhitektura
- Podrška za 1x16 ili 2x8 grafičku konfiguraciju
Utisak kvare
- Još jedan novi socket, LGA1156
Specifikacija
Intel Core i5-750 - Frekvencija: 2.66GHz
- Max Turbo Frequency: 3.20GHz
- Cache: 8MB
-
TDP: 95W
Intel Core i8-870 - Frekvencija: 2.93GHz
- Max Turbo Frequency: 3.60GHz
- Cache: 8MB
- TDP: 95W
Intel Lynnfield
Ono što vredi u startu objasniti je Turbo Boost tehnologija koju je Intel projektovao kao jednostavan način da se, u zavisnosti od zahteva sistema, dinamički podešava klok procesora odnosno posebno jezgara. Ovo radi prilično jednostavno i vrlo efikasno, u zavisnosti da li se koristi samo jedno, dva ili četiri jezgra, takt procesora se podiže u koracima od po 133MHz i to u pet koraka za jedan aktivan core, po četiri koraka za dva aktivna core-a i po dva koraka za sva četiri aktivna jezgra. Predviđeno je da se na tržištu pojavi pet modela novih procesora: Core i7 870 2.93GHz (3.6GHz), Core i7 860 2.8GHz (3.46GHz), Core i5 750 2.66GHz (3.2GHz), Core i7 860 2.53GHz (3.46GHz) i Core i5 750 2.4GHz (3.2GHz). Interesantno je da svi modeli disipiraju po 95W snage, što je dobrodošlo smanjenje u odnosu na prvobitne 130W Core i7 900 modele. Interesantno je da je fizički gledano, LGA1156 socket za bukvalno par milimetara uži od LGA1366, što malo komplikuje priču oko kulera i mora se čekati na punu podršku proizvođača.
Kuleri koje smo dobili u paketu su trenutno jedino i dostupni, Box kuler za standardne konfiguracije (kuler je vrlo niskog profila, što je u svakom slučaju dobro) i odlični Thermalright MUX-120 koji je namenjen onima koji traže malo bolje performanse koje će postići overklokom. Sistem montaže oba kulera je isti i nalik na LGA775 modele, dakle vrlo jednostavno i bez potrebe da se cela ploča vadi iz kućišta. Ono što možemo potvrditi je da je baš kao što smo i očekivali, Box kuler odlično rešenje za prosečne korisnike i sve one koji ne nameravaju ozbiljnije da overklokuju svoj procesor. Takođe, pokazalo se da u slučaju overkloka definitivno predstavlja ograničavajuću okolnost. Tu uskače Thermalright i kuler tower formata sa 120mm ventilatorom i četiri dvostruke heat-pipe cevi. U kombinaciji sa odličnom termalnom pastom, ovo je i više nego dobra solucija koja će pomoći da se se izvuče maksimum iz ovih procesora generalno dosta raspoloženih za overklok.
Što se tiče matične ploče, na test smo dobili model DP55KG koji je ujedno i top model u Intel ponudi sa P55 Express čipsetom. Ova ploča je standardnog ATX formata, crne boje PCB-a sa prepoznatljivim motivom lobanje kojoj, kada se ploča upali, oči sijaju crvenom bojom (crvene LED lampice). Ova ploča podržava Intel LGA1156 procesore i DDR3 memoriju (4 slota za maksimalno 16GB DDR3 1600 i brže module), podrškom za grafiku i x16 ili 2x8 modu, 8 SATA i dva eSATA porta i ukupno 13 USB konektora. Tu je i integrisana 8-kanalna zvučna kartica, ali i gigabitni LAN i čak Bluetooth adapter koji je integrisan na ploči. Pošto je P55 single chip rešenje, hlađenje je vrlo jednostavno i pomoću običnog malog aluminijumskog hladnjaka koji ostaje mlak na dodir i posle dužeg testiranja. Treba pomenuti još i šestofazni sistem fitracije napona procesora, što obezbeđuje stabilan rad, kao i to da postoji Debug displej koji prikazuje kod grešaka koje se mogu javiti pri podizanju sistema.
Rezime
Posle onoga što smo videli, mogu se izvući zaključci i bez informacija o cenama na našem tržištu. Poznate su predviđene cene u Americi na 1000 komada, i one iznose $555 za model Core i7-870, $285 za model Core i7-860 i $199 za model Core i5-750. Po rezultatima testova, novi procesori predstavljaju dobar iskorak na Core2 generaciju koja doduše i dalje nije zastarela, ali ako se gleda budućnost, logičnije je ulagati u novu platformu. Prava je šteta što nismo dobili model i7-860 koje će, gledajući cenu, biti pravi pogodak. Sve u svemu, Lynnfield procesori predstavljaju mainstream verziju moćnih modela iz serije 900, nešto slabijih performansi ali su dovoljno bolji od svojih prethodnika da dileme po pitanju upgrade-a praktično i nema. Treba naravno sačekati malo kompletniju ponudu matičnih ploča različitih proizvođača kada ćemo moći da vidimo nove procesore u punom sjaju. Do tada, čestitke Intel-u koji je zadao još jedan težak domaći konkurenciji.
Conclusion
After everything we saw, we can make some conclusions without knowing prices at local markets. Prices for 1000 units are already revealed: $555 for Core i7-870 model, $285 for Core i7-860 model and, $199 for Core i5-750 model. According to the test results these new processors represents big change in relation to Core2 generation, which isn’t too old but if you’re looking at the future it is logical to invest in new platform. It’s a real shame we didn’t have i7-860 model which will hit bull’s eye, obviously. Overall, Lynnfield processors represents mainstream version of more powerful model from 900 series with mediocre performances but they are still better than its predecessors. It would be very good to wait complete motherboard offer from different producers and then we will be able to see new processors in all their glory. Until then, Intel deserves all the praise for the finished job.
Testirani proizvodi su uzorci
Na sledećoj strani možete videti rezultate testiranja novih Intel Core i7 procesora
Intel ustupio: Intel Lynnfield
Premijerno, testirali smo najnovije Intel procesore Lynnfield generacije koji u kompletu sa P55 Express čipsetom donose blagodeti Nehalem-a prosečnim korisnicima. Novi procesori imaju i novo podnožje, LGA1156, ali zadržavaju izuzetne performanse i7 modela koje smo već testirali i predstavljaju prave naslednike Core 2 Duo i Quad porodice.