Intel i7-4770K Haswell

Najnoviji desktop procesor Intel Haswell generacije, koji dolazi otključan. Iako će se najveća razlika osetiti kod mobilnih procesora, odnosno modela namenjenih laptop, ultrabook i drugim prenosnim uređajima, svakako vredi ispratiti ono što je Intel spremio.

Intel je lansirao novu generaciju procesora, poznatu kao Haswell, i na testu smo već imali priliku da vidimo model i7-4770K. Znamo da je prethodna generacija procesora (Ivy Bridge) predstavljao dobrodošlo ubrzanje u odnosu na svog prethodnika, Sandy Bridge, dok je sada fokus Intel-a na nečemu drugom. Čini se da su desktop modeli Intel procesora bez ozbiljnije konkurencije, no činjenica je i da na polju štedljivih procesora manje potrošnje ipak ima mesta za poboljšanja, i tu je Intel upravo video glavnu šansu. U direktnom poređenju novog Core i7-4650U sa Core i7-3667U modelom prethodne generacije (ovi procesori su namenjeni flagship modelima ultrabook računara), proizvođač navodi da će se dobiti do 3h više autonomije kod zahtevnih zadataka kao što je recimo gledanje videa, dok će u mirovanju moći da se računa na duplo duže vreme autonomije, što stvarno zvuči impresivno.

Ono što posebno privlači pažnju jeste da su Haswell procesori izrađeni u 22nm 3D procesu, identično kao Ivy-Bridge modeli, pa je dobro pitanje kako su to postigli. U ovom slučaju, radi se o unapređenoj tehnologiji koja reguliše napon procesora koji sada daleko brže reaguje na zahtev za većim taktom, i obrnuto, brže smanjuje potrošnju spuštanjem takta. Takođe, kod modela namenjenih laptopovima i ultrabookovima, imamo sada 15W procesore, na čiju je ploču sada upakovan i čipset. Da stvar bude komplikovanija, Intel sada više ne priča o TDP-u (koji doduše i sam ne označava maksimalnu snagu koju procesor oslobađa, već koliko je potrebno hlađenja da bi se temperatura disipirala), već je uveo SDP (Scenario Design Point). Ovo kažemo pošto je impresivna brojka od 7W (kojom je Intel krstio najštedljiviji procesor nove generacije), zapravo 13W po TDP-u, uz mogućnost da se potrošnja ograniči na hardverskom nivou (što će doduše uticati i na performanse). Intel je osvežio i integrisanu grafiku koja dolazi na procesorima, koja će sada moći da se izbor i sa malo zahtevnijim zadacima, kao što je igranje igara, i koja će se pojaviti u više verzija, u zavisnosti ranga procesora koji će je koristiti. Primera radi, najsnažnija Iris Pro verzija grafike se poredi sa prilično dobrim Nvidia GT 650M GPU-om.

Ključne karakteristike

  • Unapređene performanse
  • Bolja integrisana grafika u odnosu na prethodnu generaciju
  • Poboljšana energetska efikasnost

Utisak kvare

  • Novi LGA1150 socket

Specifikacija

  • Takt: 3.5GHz, 3.9GHz Turbo (4 core, 8 thread)
  • L3 Cache: 8MB
  • TDP: 84W
  • Podnožje: LGA1150
  • GPU: Intel HD4600

Intel i7-4770K Haswell

Par zanimljivosti za početak, u ovoj generaciji procesora, Intel je lansirao čak 13 različitih modela, a Core i3 je izbačen iz jednačine i sada imamo samo i5 i i7 modele procesora. Za one koji su se obradovali i ponadali upgrade-u, predstavljen je i novi socket, LGA1150, naravno moraće da se nabave i nove matične ploče u odnosu na Ivy Bridge. U startu, znamo za šest Core i7 modela, od kojih smo na test dobili kao i obično, najzanimljivi model koji ima oznaku 4770K, a kao što je već i dobro poznato, K znači da procesor ima i otključani množilac, pa je veoma zgodan za one koji planiraju da se bave overklokom. Odmah da kažemo i to da je Intel vratio u igru CPU Strap opciju, kojom se može podešavati base clock procesora, bez uticaja na ostale magistrale sistema. Zanimljivo je da se najsnažnija verzija integrisane grafike ne nalazi na ovom procesoru, već kod modela sa oznakom R, mada je prilično diskutabilno koliko kupaca će se odlučiti za najskuplji Intel desktop procesor da bi koristili integrisanu grafičku karticu.

Kao naslednika popularnog Z77 čipseta, sada stiže na red Z87, koji donosi realno malo toga novog, ako izuzmemo veći broj podržanih USB 3.0 i SATA 6.0 portova, kao i podršku za bržu memoriju. U prodaji se već pojavio veliki broj matičnih ploča sa novim čipsetom, a evo i jedne dobre vesti, a to je da će kuleri koji su se koristili na LGA1155 sistemima bez problema instalirati i koristiti i na novim pločama (ovo će za razliku od uvođenja novog socket-a sigurno nekoga i obradovati). Iako znamo da Intel više ne proizvodi matične ploče koje se mogu kupiti, i dalje će biti dostupne za potrebe testiranja, pa je tako u kompletu sa procesorom stigla i Intel Desktop Board DZ87KLT-75K. Ploča je odličnog kvaliteta, sa tri PCIe x16 slota, mSATA konektorom, dva debug LED statusna displeja i Power i Reset tasterima (CLR CMOS je sa zadnje strane). Da pomenemo da novi čuipset (kao i ova ploča) podržavaju Thunderbolt i WiDi tehnologije, no još uvek nemamo baš puno periferija koje se mogu pronaći a da su kompatibilne.

Rezime

Kao što se može pretpostaviti, ovaj procesor je prilično raspoložen za overklok (naravno, kao i uvek, zavisiće dosta od konkretnog primerka). U praksi znači da će većina takt moći da podigne do 4.5GHz bez ikakvih problema, a oni srećniji sa boljim primercima procesora i do 4.8GHz, što je dosta dobar rezultat. Jasno je da će nova generacija procesora najveći pomak napraviti kod modela namenjenih laptopovima i drugim prenosnim uređajima, ali dok su u desktop segmentu razlike definitivno manje. Ipak, unaprešđena arhtektura donosi primetno efikasnije upravljanje napajanjem procesora, što vrlo lepo radi i dok je recimo procesor overklokovan, što je stvarno impresivno. Na kraju, naš utisak je da će vlasnici Ivy Bridge procesora imati realno malo razloga da prelaze na novu platformu (pogotovo što će morati da nabave novu ploču), dok će svi ostali imati o čemu da razmisle pošto se radi o najboljem što Intel može da ponudi u ovom trenutku, a mislimo da AMD još uvek nema šta da kaže na tu temu, bar kada su oni malo snažniji procesori u pitanju. Napravljen je i veliki pomak po pitanju integrisane grafike, no AMD je i tu prilično jak takmičar, pa ostaje da se vidi kako će se malo jeftiniji modeli nove Haswell generacije pokazati u direktnom poređenju.

Conclusion

As you can imagine, this processor is quite good for overclocking (of course, as always, a lot will depend on the particular specimen). In practice, this means that the clock could be raised to 4.5GHz without any problems and those with better processor could go up to 4.8GHz, which is quite a good result. It is clear that the new generation will make the greatest progress in models designed for laptops and other mobile devices, while in the desktop segment the differences are much more insignificant. However, improved architecture brings noticeably more efficient power supply managing, which works very well regardless of overclocked processor, which is impressive. Finally, the owners of Ivy Bridge processors will not have many reasons to switch over to the new platform (especially as they will have to purchase a new motherboard), while all the others will have something to think about as this is the best that Intel can offer at the moment, and we think that AMD still has nothing to say on the subject, at least regarding more powerful processors. A great step forward in terms of integrated graphics was made, but Intel is a strong competitor, so it remains to see how new processors of Haswell generation will behave in direct comparison.

Preporučena cena (uključujući PDV, jun 2013.): 310€

Intel ustupio: Intel i7-4770K Haswell
zvanični sajt: intel.com

Najnoviji desktop procesor Intel Haswell generacije, koji dolazi otključan. Iako će se najveća razlika osetiti kod mobilnih procesora, odnosno modela namenjenih laptop, ultrabook i drugim prenosnim uređajima, svakako vredi ispratiti ono što je Intel spremio.