Intel Core i7-4960X Extreme Edition

Najnoviji Intel procesor iz Ivy Bridge Extreme serije, sa osnovnim taktom od 3.6GHz do 4.0GHz u Turbo režimu. Ovo nije procesor baš za svakoga, međutim u svakom slučaju se radi o jednom od najboljih procesora koji se mogu trenutno kupiti.

Za one nestrpljive, Intel Core i7-4960X Extreme Edition je procesor iz Ivy Bridge E serije, što je revizija Sandy Bridge E modela koji su inicijalno predstavljeni pre oko 2 godine. U pitanju su procesori namenjeni high-end desktop entuzijastima, tako da i ne čudi to što su osetno skuplji od Haswell desktop modela. Recept je bio jednostavan, procesor sa više jezgara, PCI linija magistrale, dosta veći memorijski protok i jako dobra stvar za najzahtevnije korisnike. Ipak, od uvođenja nove LGA 2011 arhitekture i socket-a, jako malo toga se realno promenilo, pa iako imamo najnoviji procesor, matične ploče i dalje koriste stari X79 čipset, koji recimo samo to da podržava dva SATA 6Gb/s, kao i to da USB 3.0 nije uopšte podržan. Ipak, radi se o jednom od najsnažnijih Intel Desktop procesora u svakom slučaju, te će biti veoma interesantno videti šta sve donosi novo.

Ključne karakteristike

  • Sjajne performanse
  • Najsnažniji Intel desktop procesor
  • Poboljšana energetska efikasnost

Utisak kvare

  • I dalje koristi nešto stariji X79 čipset

Specifikacija

  • Takt: 3.6GHz, 4.0GHz Turbo (6 core, 12 thread)
  • Intel Smart Cache: 15MB
  • TDP: 130W
  • Podnožje: LGA2011

Intel Core i7-4960X Extreme Edition

Novi Ivy Bridge Extreme serija se izrađuje u 22nm procesu, 1.86 milijarde tranzistora, 6 fizičkih jezgara (12 threadova je raspoloživo) i čak 15MB Intel Smart Cache memorije. Postoje tri procesora dostupna u ovoj seriji: Intel Core i7 4820K, 4930K i najsnažniji 4960X koji smo mogli i da vidimo. Sva tri su otključana, što će obradovati overklok entuzijaste koji će uz malo ozbiljnije hlađenje moći da se lepo poigraju i izvuku još bolje performanse. TDP sva tri procesora je 130W, a nije loše znati i da svi procesori stižu bez box kulera (da bi cena bila što povoljnija, ukoliko u ovoj kategoriji uopšte možemo govoriti o povoljnim cenama). Ipak, Intel se potrudio i da ponudi TS13X vodeni sistem hlađenja koji je kompatibilan sa svim LGA 2011, 1156 i 115x procesorima, za one kojima tako nešto treba, stim što će procesor definitivno bez ikakvih problema raditi i sa klasičnih vazdušnim kulerom.

Intel je malo izmenio stvari kod novih procesora, pa iako smo kod prethodne generacije imali situaciju sa čak 8 jezgara od kojih su dva bila isključena, što je između ostalog rezultovalo i površinom čipa od čak 435mm2, sada se koristi 6 jezgara, bez ikakvog viška, pa je i površina manja, svega 257mm2. Pored maksimalne količine keš memorije (ovde je ima 15MB), ovaj procesor oficijelno podržava DDR3-1866 memoriju (za razliku od svojih prethodnika koji su podržavali DDR3-1600 memoriju). TDP od 130W govori o tome da se ne radi baš o mnogo štedljivom procesoru, no to svakako nije ni fokus ovog segmenta. Za slučaj da se neko pita zašto tek sada vidimo Ivy Bridge Extreme seriju, a ne Haswell Extreme, odmah da kažemo i to da se zbog namene (uglavnom serverske prirode) nametnuo zahtev da se svaki socket zadrži barem dve generacije, kako se ne bi jurio upgrade i promena matičnih ploča, pa tek sledeće godine sa predstavljanjem 14nm Broadwell procesora iz desktop generacije možemo očekivati Haswell Extreme verzije. Ova generacija procesora ima čak 40 PCIe 3.0 linija magistrale, quad-core memorijski kontroler i podršku za bržu memoriju.

Rezime

Što se overkloka tiče, ovaj procesor baš i nije bio previše raspoložen, do 4.4GHz uz malo podešavanja se može stići, no uz malo bolje hlađenje bi i taj utisak mogao da se poboljša. Ono što jesmo primetili je da potrošnja solidno raste kod overkloka, tako da nije loša ideja investirati u snažnije napajanje. U stock podešavanjima, u odnosu na prethodnu generaciju smo videli oko 5-8% bolje performanse, uz nešto manju potrošnju. Takođe, u poređenju sa top modelom Haswell generacije smo primetili da se dobjaju solidno bolji rezultati (oko 15%) u svemu osim single-thread varijanti gde je Haswell model prilično lako odneo pobedu. Iako ovakav procesor nije za prosečne korisnike, ukoliko vam treba platforma sa čak 40 PCIe 3.0 linija (dakle malo ozbiljnija multi-GPU konfiguracija) i dosta memorije (ploče imaju do 8 slotova na raspolaganju), a cena nije nikakav problem, Core i7-4960X Extreme će biti pravi i jedini izbor. U protivnom, u pitanju je stvarno čista egzotika.

Conclusion

As far as overclocking, this processor is not the best solution; it is going up to 4.4GHz but with better cooling it could be better. Consumption is growing rapidly in overclocking, so it's not a bad idea to invest in a more powerful power supply. In the stock configuration, compared to the previous generation, we have seen some 5-8% better performance with lower power consumption. Compared with the top model of Haswell generation, we noticed much better results (about 15%) in all but single-threaded variant where Haswell model won. Although this processor is not for the average user, if you need a platform with up to 40 PCIe 3.0 lines (a serious multi-GPU configuration) and a lot of memory (boards have up to 8 slots available), and the price is not a problem, Core i7-4960X Extreme is the only choice. Otherwise, it's pure exoticism.

Testirani proizvod je uzorak.

Intel, Grayling doo, Intel PR agencija ustupio: Intel Core i7-4960X Extreme Edition
zvanični sajt: intel.com