
Najnovija grafika iz AMD-a koja dolazi u HIM varijanti. Radeon R9 280X je naslednik popularnog HD 7970 modela, i donosi za nijansu bolje performanse po dosta boljoj ceni. Nije teško predvideti da će ova serija biti izuzetno popularna.
AMD je upravo predstavio najnoviju generaciju grafičkih kartica koja je poznata pod imenom Volcanic Island, i mi smo već dobili priliku da vidimo jedan od modela, Radeon R9 280X u HIS verziji sa custom hlađenjem. Ova kartica će po dosta toga podseća na veoma dobar Radeona HD 7970 GHz Edition model, međutim biće u startu dosta povoljnije cene. Ono što AMD u startu naglašava je da se radi o kartici koja spada u takozvanu Sweet Spot kategoriju, gde je pod lupom odnos cene i performansi. Tradicija se nastavlja, pa opet po sve povoljnijim cenama imamo sve brže grafike, a ovoga puta je kao neka osnova uzet gaming u Full HD rezoluciji. Podrazumeva se da nova kartica podržava sve nove stvari, kao što su DirectX 11.2, OpenGL 4.3 i Mantle, stim što je na našu veliku žalost izostala podrška za TrueAudio tehnologiju o kojoj se dosta pričalo i koja je izgleda ostala rezervisana za top modele. Navikli smo da sve kartice iste generacije imaju isti set mogućnosti odnosno podržanih opcija, tako da je ovo došlo kao malo iznenađenje.
Prethodna generacija AMD grafike je bila predstavljena pre oko 2 godine, i tada smo videli prelazak na novu GCN (Graphic Core Next) tehnologiju i 40nm proizvodni proces, a sada je došlo vreme da se ta tehnologija usavrši i optimizuje. Verovatno se mnogi sećaju najbrže AMD single core grafike, Radeon HD 7970 modela koji je zasnovan na Tahiti procesoru, koja je i dalje prilično dobar izbor za one koji traže top performanse. Oni koji malo bolje poznaju materiju će odmah primetiti neobične sličnosti u specifikaciji R9 280X modela i Radeon HD 7970 GHz Edition-a. To svakako nije slučajno, pošto se koristi isti Tahiti GPU nešto većeg takta i bez takozvanog Boost-a odnosno dinamičkog overklokovanja. Da odmah kažemo i to da je nomenklatura (naravno) promenjena, pa tako imamo serije R7 i R9 koje će biti pogodne za igranje na rezolucijama od 1920x1080 piksela i 2560x1440 piksela. Dok očekujemo pojavljivanje najsnažnijih 290 i 290X verzija, dostupni su modeli Radeon R9 280X, R9 270X, R7 260X, R7 250X i R7 240, pa barem neće biti mnogo nedoumica oko kategorije kojoj pripadaju. Nije loše pomenuti i par detalja vezanih za nove kartice, a to je recimo podrška za Forward+ tehnologiju koja MSAA filtriranje prebacuje na hardver i omogućava daleko kompleksnije scene. Tu je i TressFX koji se tiče renderovanja kose i nove doze realnosti. Tu je i Mantle, o kome se dosta pričalo, a to je direktna komunikacija igara sa GPU-om (srećom, svi GCN modeli će to podržati), što bi trebalo da donese još bolje performanse od postojećih. Ono što nam je takođe bilo veoma zanimljivo jeste Raptr, što je servis koji će omogućiti direktnu komunikaciju igrača, deljenje konfiguracija i podešavanja, optimizovanje setovanja, praćenje napretka i osvajanja raznih nagrada.
Ključne karakteristike
- Po performansama, pravi naslednik HD 7970 modela
- Sjajne performanse
Utisak kvare
- Izostala je podrška za TrueAudio
Specifikacija
- Procesor: 1050 MHz
- Memorija: 3GB GDDR5 na 6000MHz (384-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle
HIS Radeon R9 280X IceQ X2
Kao što smo videli, kartica iz do nedavno top segmenta sada prelazi u Mainstream, uz još povoljniju cenu, što će sigurno mnoge oduševiti (osim onih koji su skoro kupili HD 7970). HIS je predstavio karticu koja će sigurno biti veoma interesantna zbog cene (koja bi trebala da bude oko 260€). Radi se o modelu dual-slot dizajna, dužine 28cm (treba obezbediti dovoljno prostrano kućište za ovog gorostasa). Koristi dobro poznati Tahiti XTL čip koji je izrađen u 28nm procesu na površini od 365 mm2, sa 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i 32 ROP jedinica. Takt procesora je 1050MHz, dok je 3GB GDDR5 memorije setovano na 1500MHz, odnosno efektivno na 6000GHz, a koristi se 384-bitna memorijska magistrala. Ko voli brojke, da navedemo i sledeće podatke: Pixel Fillrate 33.6GP/s, Texture Fillrate 134.4GT/s.
Ova kartica je jedna od većih i težih koje smo imali priliku da vidimo do sada, i deluje masivno sa velikim plastičnim oklopom crne boje sa srebrnim stilizovanim slovom X na sredini. Kod ovakvih kartica je veoma bitno obezbediti što bolji sistem hlađenja, a sa dva 90mm ventilatora i masivnim aluminijumskim hladnjakom kroz koji prolaze poniklovane bakarne heat-pipe cevi nema nikakve dileme da neće biti nikakvih problema, što su testov i potvrdili pošto ni posle najvećeg mučenja nismo uspeli da pređemo temperaturu od 66 stepeni. Kartica koristi dva dodatna 8-pinska konektora za napajanje, što je dovoljno za 375W maksimalno, stim što je po specifikacijama TDP kartice 250W, pa imamo i sasvim dovoljnu rezervu. Na raspolaganju su dva DisplayPort 1.2 konektora, po jedan HDMI i DVI Dual-Link, a novitet je da se bilo koja tri konektora mogu koristiti za konfiguraciju sa tri monitora, stim što su podržane i UltraHD rezolucije od 4096x2160 piksela. Na kartici nalazimo i BIOS switch, koji u ovom slučaju predstavlja backup pošto su u pitanju dve identične verzije BIOS-a. Tu su u CrossFire konektori, tako da se može lepo profitirati spajanjem više ovakvih kartica.
Kartica u normalnim uslovima radi veoma tiho i ne greje se mnogo, a u mirovanju se taktovi procesora i memorije obaraju na 300MHz i 150MHz, uz prosečnu temperaturu od nešto iznad 30 stepeni, čime se dobija i dosta manja potrošnja energije. Proizvođač se odlučio da se temperature drže na što nižim vrednostima, tako da se i ventilator uključuje na maksimalnom broju obrtaja kada je kartica pod punim opterećenjem, a tada će se već i čuti dosta glasnije. Karticu smo provukli kroz bateriju testova da bi videli šta može da se očekuje, a rezultati su prilično zadovoljavajući. 3DMark Ice Storm 146.893 poena, Cloud Gate 21.057 poena, Fire Strike 7.539 poena. Unigine Heaven 4.0 i Extreme preset: 914 poena (1920x1080 piksela), 858 poena (2560x1440 piksela). Bioshock Infinite 75fps (1920x1080 piksela).
Rezime
Ova kartica (ali i ostali R9 280X modeli) će definitivno biti pravi hit, pošto smo do jučerašnji top model dobili u novom ruhu i po ceni srednje kategorije. Ukoliko planirate da igrate većinu igara u Full HD rezoluciji i na maksimumu detalja, R9 280X je sjajan izbor. Performanse su bolje od prethodnika Radeon HD 7970 modela, dok bez problema izlazi na kraj sa direktnom konkurencijom i vidu GTX 760 modela kompanije NVIDIA. Odnos cene i performansi je odličan i u ovom trenutku, nova AMD serija bez problema dobija odličnu ocenu i apsolutnu preporuku.
Conclusion
This card (and other R9 280X models) will be a true hit, as former top model now is available at affordable medium priced category. If you plan to play most games in Full HD resolution and with maximum level of details, R9 280X is a great choice. The performance is better than previous Radeon HD 7970 model, and this model can cope with the direct competition, such as NVIDIA GTX 760 model. Price/performance ratio is excellent, and at this point, the new AMD series gets a good score and absolute recommendation.
Testirani proizvod je uzorak.
AMD ustupio: HIS Radeon R9 280X IceQ X2