HIS HD 7770 GHz Edition CrossFire

Na test smo dobili sjajnu HIS Radeon HD 7770 GHz edition grafiku u dva primerka, pa smo odmah proverili šta se može očekivati od CrossFire konfiguracije. Kao što smo mogli i videti, dobijaju se dosta bolje performanse uz i dalje odličnu potrošnju i vrlo malo zagrevanje.

Kao što je poznato, a što smo već i ispratili, u februaru ove godine, AMD je predstavio novu generaciju grafičkih kartica iz Cape Verde entry level 7700 serije. Da samo kratko podsetimo da smo imali priliku da upoznamo i Mainstream seriju (Pitcairn) u vidu serije 7800, ali i High-end Tahiti modele 7900. Možda i najbitniji podatak kupcima je da serija 7700 ne predstavlja osveženje neke prethodne, već potpuno novu generaciju GPU-a baziranu na istoj GCN arhitekturi kao i High-end 7900 varijante. Proizvođač je uspeo da i sa faktičkim smanjenjem Shader jedinica dobije bolje performanse, zahvaljujući novoj arhitekturi, ali i da izbaci na tržište prve grafike koje probijaju barijeru od 1GHz (te otud i GHz Edition sufiks). Ono što smo zaključili kada smo prvi put videli i testirali modele serije 7700 je da imamo stvarno sjajne grafike sa impresivnim performansama i više nego odličnom cenom. Sada, tu je HIS model koji ima nešto unapređeni sistem hlađenja i novi 4-slojni PCB. Ono što će biti interesantno je videti šta se dobija kada se dve ovakve kartice upare, kao i da li se takva investicija isplati gledajući performanse.

Ključne karakteristike

  • Nova GCN (Graphics Core Next) arhitektura
  • Fabrički overklokovana verzija, Vapor-X sistem hlađenja
  • Sjajne performanse, pogotovo kod CrossFire setup-a

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 1GHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 1125MHz (128-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11.1 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D

HIS HD 7770 GHz Edition CrossFire

Znamo da je GPU ove kartice izrađen u novom 28nm procesu i da je proizvođač uspeo da na 123mm2 smesti impresivnih 1.5 milijarde tranzistora. Model 7770 ima ukupno 640 Shader procesora raspoređenih u 10 Compute Unite-a, 40 jedinica za teksturu i 16 ROP-ova. Interesantno je videti da i Entry level modeli sada dolaze sa 1GB memorije, a ovde se koristi dosta brza GDDR5 memorija koja radi na 1125MHz (quad data rate daje efektivno brzinu od 4500MHz), dok je memorijski kontroler 128-bitni. Ipak, 72 GB/s framebuffer protoka je sasvim dovoljno za karticu ove kategorije. Što se tiče arhitekture, AMD je sa VLIW5 i VLIW4 pristupa prešao na GCN odnosno Graphic Core Next, iza čega je ideja da se dobije bolje iskorišćenje resursa, manja potrošnja i fokus ka procesoru koji će pored dobrih grafičkih performansi moći vrlo lepo da se snađe i sa programima koji omogućavaju da se pored CPU-a i GPU koristi za bolje performanse.

Gledajući dizajn, HIS grafika ne odudara toliko od onoga što smo do sada videli, dual-slot varijanta sa masivnim hladnjakom i sistemom heat-pipe cevi, kao i jednim centralno postavljenim ventilatorom. Ipak, ono što možemo potvrditi je da se hlađenje praktično i ne čuje, što je svakako pohvalno. AMD je uspeo da potrošnju ove generacije grafike spusti na oko 80W pod opterećenjem, stim što se preko PCIe interfejsa i dodatnog 6-pinskog konektora isporučuje 150W. Naravno, bitno je prilično i šta se dešava u mirovanju, a tu smo videli da je potrošnja oko 10W, ili u sleep režmu čak oko 3W, što je stvarno sjajno. Što se tiče video izlaza, ovde imamo na raspolaganju po jedan DVI i HDMI kao i dva mini Display Porta, što nije neuobičajeno, ali i znači da će za neku složeniju Eyefinity konfiguraciju morati da se nabavi ili adapter za DP interfejs ili noviji monitor sa ovim interfejsom.

Na test smo dobili sjajnu HIS Radeon HD 7770 GHz edition grafiku u dva primerka, pa smo odmah proverili šta se može očekivati od CrossFire konfiguracije. Kao što smo mogli i videti, dobijaju se dosta bolje performanse uz i dalje odličnu potrošnju i vrlo malo zagrevanje.