Gigabyte Radeon HD 7770 OC

Gigabyte se dobro potrudio da prevaziđe referentnu verziju popularne kartice, i po svemu sudeći i uspeo. Od custom dizajna i hlađenja, to fabričkog overkloka procesora za 100MHz, rezultati govore u prilog tome da imamo odličnu karticu po veoma dobroj ceni.

Sigurno je da Radeon HD 7770 ne spada u najbrže kartice na tržištu, pa iako volimo da vidimo i testiramo one najskuplje modele, činjenica je da najveći broj kupaca ipak gleda modele srednje kategorije koji su koliko toliko pristupačni. Upravo tu spadaju i kartice kao što je Gigabyte model koji smo i videli. Ono što znamo je da se proizvođač potrudio da custom dizajnom i fabričkim overklokom izvuče malo bolje performanse. Takođe znamo i da Gigabyte u ponudi ima i regularnu verziju modela HD 7770 kao i da OC varijanta ima samo takt procesora veći za 100MHz, što se realno može bez problema dobiti i overklokom referentne verzije. Ipak, ima dovoljno onih koji vole da dobiju sve na gotovo i proverenu varijantu, tako da je ovo upravo ono što će im najviše odgovarati.

Ključne karakteristike

  • Nova GCN (Graphics Core Next) arhitektura
  • Fabrički overklokovana verzija
  • Odlične performanse

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 1.1 GHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 1250MHz (128-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11.1 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D

Gigabyte Radeon HD 7770 OC

Ako se pogleda originalna, referentna verzija ove kartice, jasno je da je Gigabyte zasukao rukave i praktično od nule napravio novu. Sa originalnih 8.25", ova kartica se smanjila na 7.8" uz i dalje Dual-Slot dizajn koji je daleko bolji izbor zbog efikasnog hlađenja. Vredi pomenuti da je Gigabyte koristio plavi PCB novog dizajna, koji se uklapa u Ultra Durable 2 arhitekturu koja je poznata i po korišćenju komponenti vrhunskog kvaliteta (feritne prigušnice, Lower ESR Solid kondenzatore i Low RDS (on) MOSFET elemente). Tu je i nešto veći ventilator koji će obezbediti manju buku i bolje hlađenje. Sve zajedno, možemo potvrditi da se radi o grafičkoj kartici odličnog kvaliteta, kod koje iako nije među najskupljim modelima, nije bilo uštede u proizvodnji.

Što se tiče video izlaza, tu nema nekih promena u odnosu na referentnu karticu, pa imamo dva mini-DisplayPort konektora, HDMI i dual-link DVI-I priključke. Za one koje zanima multi-monitor setup, ovde se može prkiključiti maksimalno šest monitora (ako se po tri priključe na DisplayPort konektore), ili koristeći Eyefinity tehnologiju tri različita displeja. Kao što je i očekivano, postoji "samo" jedan CrossFire konektor, tako da se kartica može upariti sa još jednom, radi boljih performansi. Kao što je poznato, za napajanje se koristi jedan dodatni 6-pinski konektor, što odgovara TDP-u od 100W, stim što znamo da je maksimum u realnoj eksploataciji oko 80W, dok će u mirovanju biti oko 3W što je vrlo lepa broja i niska potrošnja koja odlikuje sve AMD kartice novije generacije.

Gigabyte se dobro potrudio da prevaziđe referentnu verziju popularne kartice, i po svemu sudeći i uspeo. Od custom dizajna i hlađenja, to fabričkog overkloka procesora za 100MHz, rezultati govore u prilog tome da imamo odličnu karticu po veoma dobroj ceni.