Gigabyte Radeon HD 6990

Najbrža aktuelna AMD grafička kartica je Radeon HD 6990, a Gigabyte verziju smo propustili kroz bateriju najnovijih testova. Sjajne performanse, ali i velika potrošnja i buka su ono što se može očekivati od ove grafike koja definitivno nije za svakoga.

Iako je bilo planirano za kraj 2010. godine, AMD je tek početkom marta ove godine predstavio najnoviju grafičku karticu sa dual-GPU arhitekturom, Radeon HD 6990. Ovo se pokazalo kao dobar potez (svakako da nije slučajno) pošto je svega par nedelja kasnije i NVIDIA predstavila svoj GTX 590 model. Kartice sa dva procesora na jednoj štampanoj ploči su još odavno poznate, i znamo da se radi o modelima namenjenim hard kor igračima kojima je bitan svaki dodatni fps. Jasno je da ove kartice nisu ni malo jeftine (Radeon HD 6990 modeli kod nas kreću od oko 550€ pa na gore) i da neće puno ljudi moći da ih priušti, ali je i činjenica da uvek privlače mnogo pažnje. Ovom prilikom smo na testu imali Gigabyte model koji prati referentni dizajn AMD-a, i od koga očekujemo impresivne performanse, kao što smo to i videli kod fabričke Radeon HD 6990.

Ključne karakteristike

  • Izuzetno dobre performanse
  • Antilles arhitektura
  • Eyefinity opcije

Utisak kvare

  • Cena
  • Buka u radu

Specifikacija

  • Procesor: 2x 830 MHz (Cayman XT)
  • Memorija: 2x 2048MB GDDR5 na 1250MHz (efektivno 5000MHz)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: DVI, 4x Mini DisplayPort
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D

Gigabyte Radeon HD 6990

Ovo je kartica koja koristi Antilles arhitekturu što u prevodu znači da su dva procesora iz Cayman XT generacije odnosno Radeon HD 6970 modela našla mesto na jednom PCB-u. Koristi se VLIW4 arhitektura sa ukupno čak 24 SIMD engine-a, od kojih svaki ima po 64 ALU jedinice (praktično to znači 16 thread procesora sa po četiri ALU-a). Tu su i po četiri teksturne jedinice sa po 512KB L2 keš memorije i 64KB keša za lokalne podatke. Kada se sve sabere i pomnoži, dobijamo brojku od 3072 Shader-a i 192 teksturne jedinice, što znači da se mogu očekivati izuzetno dobri rezultati. Iako Cayman XT procesori imaju manje Shader-a od prethodne generacije Cypress procesora, imaju više SIMD engine-a, što se pokazalo boljim po pitanju performansi. Za komunikaciju sa ostatkom konfiguracije se sada koristi čip niske latencije koji obezbeđuje i veći protok podataka kroz 48 PCI-E linija, dok je maksimum protoka između GPU-ova 7.92 Gbps.

Default takt procesora kod Radeon HD 6990 modela je 830MHz, što je negde između modela HD 6950 i HD6970. Međutim, kao i kod modela HD 6970, postoji prekidač kojim se praktično dobija overklokovana varijanta na 880MHz. Postoji ukupno 4GB GDDR5 memorije (po 2GB za svaki procesor) koja radi na 1250MHz (kao kod modela ), a posebnu poslasticu predstavlja i činjenica da imamo CrossFire konektor, pa se dve ovakve kartice mogu povezati u Quad-GPU konfiguraciju. Što se potrošnje tiče, što će verovatno biti jedna od bitnijih stavki, može se očekivati oko 37W u mirovanju i između 340W i 415W pod punim opterećenjem. Jasno je da treba obezbediti veoma dobro (snažno) napajanje da bi sve radilo kako treba, po rečima proizvođača, minimum od 750W. Kartica inače ima dva dodatna 8-pinska konektora za napajanje. Uz četiri DisplayPort-a i jedan DVI konektor, moguće je paralelno povezati pet monitora (maksimalna rezolucija slike je 2560 x 1600 piksela).

Najbrža aktuelna AMD grafička kartica je Radeon HD 6990, a Gigabyte verziju smo propustili kroz bateriju najnovijih testova. Sjajne performanse, ali i velika potrošnja i buka su ono što se može očekivati od ove grafike koja definitivno nije za svakoga.