
Iako je u pitanju referentni dizajn Radeon HD 6970 grafike, Gigabyte je napravio odličan posao, tako da imamo karticu koja postiže i bolje rezultate od fabričke verzije. Ipak, i dalje je tesna borba sa GeForce GTX 570, tako da odluka neće biti ni malo laka.
Iako je AMD imao dosta veliku prednost od čak 6 meseci kada su u pitanju DirectX 11 grafičke kartice, NVIDIA je dosta brzo uhvatila korak sa GeForce GTX 480 (koja nije tako dobro prošla uprkos sjajnim performansama) a zatim i GTX 570 koja je postala i dosta popularna. Naravno, odgovor na to je usledio u vidu Radeon HD 6970 koja je došla u vidu naslednika dobro poznate Radeon HD 5870. Uprkos malo zbunjujućoj nomenklaturi, vrlo brzo smo videli da je AMD uspeo da malo osveži svoju ponudu pošto je ova kartica unapredila neke od bitnih specifikacija u odnosu na svog prethodnika (kao što su recimo prelazak na VLIW4 arhitekturu, unapređen render back end odnosno poboljšane Anti-Aliasing performanse).
Ključne karakteristike
- Dosta dobre performanse
- Dobar odnos cene i performansi
Utisak kvare
- Veoma jaka konkurencija
Specifikacija
- Procesor: 880 MHz (CaymanXT)
- Memorija: 2GB GDDR5 na 1375MHz (256-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Gigabyte Radeon HD 6970
Odmah na prvi pogled je jasno da pred sobom imamo referentnu verziju modela Radeon HD 6970, sa Gigabyte nalepnici na hladnjaku. Ovo znači da neće biti iznenađenja po pitanju performansi pošto je sve već viđeno. Kartica spada u veće modele i sa 27cm dužine će zahtevati malo prostranije kućište - ništa novo za one koji su već imali neku od kartica iz high-end segmenta. Dizajn same kartice se ne razlikuje mnogo od onoga što smo već videli kada su top AMD modeli u pitanju, masivan hladnjak, 75mm ventilator postavljen na samom kraju kartice i dual slot dizajn koji omogućava efikasnije hlađenje. Vidimo da pored CrossFire konektora (dakle moguće je napraviti setup sa više ovakvih kartica spojenih) postoji i jedan mali prekidač, kojim se učitava rezervna verzija BIOS-a ukoliko se pretera sa OC-om.
Što se video izlaza tiče, pored DVI-a imamo i HDMI i dva Mini DisplayPort-a, čime se dobija dobra osnova za Eyefinity setup sa više monitora. Za napajanje su tu po jedan 6-pinski i jedan 8-pinski dodatni PCIe konektor, a interesantno je da je Gigabyte nekako uspeo da smanji potrošnju u odnosu na referentni model (20W u mirovanju i oko 250W pod opterećenjem). Kod ovog modela, procesor je i dalje izrađen u 40nm procesu, a proizvođač je povećao površinu na 389mm2, kako bi smestio više tranzistora, čak 2.64 milijarde. Procesor je podešen na impresivnih 880MHz, a 2GB instalirane memorije na 1374, odnosno efektivno 5500MHz. Što se overkloka tiče, mogu se doboti prosečni rezultati, ali sa ovako visokim klokom procesora, ne treba očekivati previše.
Iako je u pitanju referentni dizajn Radeon HD 6970 grafike, Gigabyte je napravio odličan posao, tako da imamo karticu koja postiže i bolje rezultate od fabričke verzije. Ipak, i dalje je tesna borba sa GeForce GTX 570, tako da odluka neće biti ni malo laka.