
Jedna od najpopularnijih grafičkih kartica u aktuelnoj ponudi je Radeon HD 6870, ovom prilikom sa Gigabyte oznakom. U pitanju je referentna verzija koja postiže praktično identične rezultate kao i AMD-ova. Ipak, zbog odnosa cene i performansi će i dalje biti vrlo tražena.
Nedugo posle predstavljanja, na test počinju da pristižu grafičke kartice iz nove AMD 6800 serije. AMD je napravio pravu pometnju promenom nomenklature (naslednik serije 5800 je serija 6900 Caymen, dok će postojati i dual GPU varijanta 6900 Antilles), a ono što treba znati je da 6800 serija grafike spada u srednju kategoriju koja bi trebala da bude karakteristična zbog odličnih performansi i cene, sa dovoljno snage da se suoči sa najnovijim igrama u visokim rezolucijama. Model 6870 treba gledati kao neku vrstu zamene za 5870 pošto se arhitektura minimalno razlikuje, dok je akcenat stavljen na optimizaciju potrošnje, ali i efikasniju proizvodnju koja rezultuje i nešto boljom cenom. Da odmah prekratimo neizvesnost, ako gledamo performanse, ova kartica bi trebala da se nađe negde između modela 5850 i 5870 modela prethodne generacije.
Ključne karakteristike
- Smanjena potrošnja energije u odnosu na kartice prethodne generacije
- Dosta dobre performanse
- Odlična cena
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 915 MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 na 4.2GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, 2x Mini DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Gigabyte Radeon HD 6870
Procesori kodnog imena Barts nove 6800 serije postoje u dve varijante: Pro (za 6850 model) i XT (za 6870 model). Ako se posmatra NVIDIA konkurencija, najbliža je GTX 460 kartica, tako da je realno očekivati i najveću borbu upravo tu, u srednjem segmentu gde su odnos cene i performansi najbolji. U pitanju je DirectX 11 procesor sa 14 SIMD klastera, 56 jedinica za teksturu, 1120 shader procesora, 32 ROP-a. Integrisan je 256-bitni memorijski kontroler i na raspolaganju je 1GB memorije (na taktu od efektivno 4200MHz i protokom od 134 GB/s). Fabrički takt procesora je 900MHz, i procesnu moć od 2.0 TFLOPS. Spisak podržanih tehnologija uključuje: DisplayPort u 1.2 verziji, HD3D, UVD3, HDMI 1.4a, Morphological AA, poboljšani Anisotropic filtering i Tessellation, što bi direktno trebalo da se odrazi na performanse.
Kartica je dugačka skoro 10" i predstavlja vernu kopiju referentnog modela pošto izgleda da AMD još uvek nije dao zeleno svetlo za custom varijante. Pošto je deklarisana na 150W TDP-a, pozadi ima dva 6-pinska konektora za napajanje, a interesantno je da u Idle režimu mirovanja troši svega oko 19W. U realnosti, ove brojke su prilično tačne, što znači da je AMD uspeo da optimizuje potrošnju, što se između ostalog ogleda i na grejanje kartice. U mirovanju, izmereno je oko 35 stepeni, dok će pod punim opterećenjem dostići 70. Dobra stvar je da sistem hlađenja nije bučan i spada čak u tiše na karticama ove kategorije. Gledano spolja inače, ova kartica je bukvalno identična referentnoj verziji, sa samo zalepljenom nalepnicom Gigabyte-a, tako da ne treba očekivati neke velike razlike u performansama.
Jedna od najpopularnijih grafičkih kartica u aktuelnoj ponudi je Radeon HD 6870, ovom prilikom sa Gigabyte oznakom. U pitanju je referentna verzija koja postiže praktično identične rezultate kao i AMD-ova. Ipak, zbog odnosa cene i performansi će i dalje biti vrlo tražena.