
Na testu smo imali gigabyte Radeon HD 5870 karticu koja dosta odskače od referentne verzije koju najčešće viđamo. Proizvođač se dosta potrudio da napravi karticu sa naprednim sistemom hlađenja i izuzetno kvalitetne izrade i ugrađenih komponenti. Ova kartica je raspoložena za overklok i deluje da je za to i napravljena.
Prošlo je prvo vreme dok su se proizvođači grafičkih kartica ispucali sa referentnim verzijama popularnog Radeon HD 5870 modela, i vreme je da se vidi šta može da se nađe od malo egzotičnijih varijanti. Na testu smo imali Gigabyte karticu iz Ultra Durable serije koju karakteriše custom dizajn sistema hlađenja, ugrađene veoma kvalitetne komponente i dodatni sloj bakra u PCB-u koji utiče na povećanje stabilnosti i poboljšanje hlađenja. Ultra Durable tehnologija nam je poznata sa matičnih ploča ovog proizvođača, i u praksi se pokazalo da ima dosta koristi od onoga što je Gigabyte implementirao, a kod grafičkih kartica koje se nalaze u samom vrhu ponude je veoma bitno napraviti što bolju osnovu za overklok pošto je i poenta izvući što više snage odnosno frejmova u novijim igrama. Ovakva kartica svakako nije jeftina, no to niko nije ni očekivao pošto se za vrhunske performanse uvek mora dobro platiti.
Ključne karakteristike
- Ultra Durable tehnologija
- Unapređeni sistem hlađenja
- Sjajne performanse
Utisak kvare
- Cena
Specifikacija
- Procesor: RV870 koji radi na 850 MHz
- Memorija: 1GB GDDR5 na 4.8GHz
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 2.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, Display Port, HDMI
- Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX
Gigabyte Radeon HD 5870 GV-587UD-1GD
Ova kartica je pune veličine, dual slot dizajna i zahtevaće malo veće kućište da bi stala bez problema. Dizajnirana je tako da se deo toplog vazduha izbacuje van kućišta, ali deo ostaje unutra, tako da iako hlađenje same kartice jeste odlično, treba malo voditi računa i o temperaturi unutar kućišta. Sistem hlađenja je inače napravljen tako da se koristi veliki aluminijumski hladnjak (sa tankim i gusto raspoređenim rebrima) sa četiri nešto deblje bakarne heat-pipe cevi i čak dva ventilatora nešto većeg prečnika. Inače, ceo sistem hlađenja se drži na PCB-u sa samo šest šrafova, pa je skidanje (zbog čišćenja recimo) veoma jednostavno. Za napajanje su tu dva dodatna 6-pinska konektora (u pakovanju se dobijaju i dva Molex na 6-pin PEG adaptera za napajanje), i treba dobro planirati kupovinu napajanja pošto ovaj model ume da povuče dosta struje, pod punim opterećenjem i do 160W. Sa zadnje strane kartice su na raspolaganju dva DVI, HDMI i Display Port video konektori.
Procesor koji kartica koristi je RV870 iz Cypress generacije, sa 2.154 milijarde tranzistora i izrađen u 40nm procesu. Na raspolaganju je 1600 Stream procesora raspoređeno u okviru 20 SIMD engine-a, sa 16 thread procesora od po 5 jezgara svaki, 80 teksturnih jedinica i 32 ROP-ova. Memorijski interfejs je 256-bitni i na raspolaganju je 1024MB brze GDDR5 memorije. Takt procesora je setovan na 850MHz, dok je memorija na 1200MHz odnosno efektivno 4.8GHz. Ultra Durable tehnologija koju je proizvođač patentirao na matičnim pločama donosi između ostalog i deblji sloj bakra u PCB-u, što smanjuje impedansu i poboljšava termalne performanse. Tu su naravno i komponente vrhunskog kvaliteta kao što su Solid kondenzatori iz Japanske proizvodnje koji imaju daleko bolje performanse i duži životni vek od standardnih, feritne prigušnice i Lower RDS(on) MOSFET elemente. Sve ovo se odražava i na temperaturu koju kartica proizvodi, a izmerili smo maksimalno 75 stepeni pod punim opterećenjem, što je stvarno sjajan rezultat.
Na testu smo imali gigabyte Radeon HD 5870 karticu koja dosta odskače od referentne verzije koju najčešće viđamo. Proizvođač se dosta potrudio da napravi karticu sa naprednim sistemom hlađenja i izuzetno kvalitetne izrade i ugrađenih komponenti. Ova kartica je raspoložena za overklok i deluje da je za to i napravljena.