Gigabyte Radeon HD 5830

Gigabyte verzija modela Radeon HD 5830, sa custom napravljenim sistemom hlađenja. Zbog ovoga, kartica je tiša i hladnija od referentne verzije, tako da ostavlja malo prostora overklokerima da pokušaju da podignu u startu sasvim dobre performanse.

Od kraja februara meseca kada je Radeon HD 5830 predstavljena je prošlo dosta vremena, i konačno na testu imamo jedan custom model kompanije Gigabyte. Uvek je interesantno videti šta proizvođači umeju u odnosu na referentni model. Kartica sa testa na žalost nije fabrički ovekrlokovan model, već se radi samo o izmenjenom dizajnu koji će imati uticaja na bolje hlađenje, što doduše automatski znači da će i kartica biti rasploženija za ovekrlok. U svakom slučaju, posle onih dosta skupljih kartica, nije loše videti jednu iz gornjeg srednjeg segmenta koja će sa cenom ispod 300€ biti sigurno dostupna većem broju kupaca.

Ključne karakteristike

  • Performanse ispod Radeon HD 5850 modela
  • Radi vrlo tiho
  • Podržani Eyefinity, Stream, CrossFire
  • Vrlo dobre performanse

Utisak kvare

  • Vrlo blizu modela HD 5770

Specifikacija

  • Procesor: RV870 koji radi na 800MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 4GHz
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 2.0 x16
  • Izlazi: 2x DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11 podrška, ATI Eyefinity, ATI Stream, UVD 2, CrossFireX

Gigabyte Radeon HD 5830

Kao što je već dobro poznato, Radeon HD 5830 kartica koristi isti RV870 procesor Cypress generacije kao i modeli HD 5850 i 5870. Naravno, proizvođač je morao da napravi još jedan model slabijih performansi kako bi pokrio i taj deo tržišta, a koji je bolji način da se to uradi nego da se isključe tri od deset dostupnih Shader clastera (čisto poređenja radi, 5850 ima dostupnih devet, a 5870 svih 10 clastera). Jasno je da sa 1120 Shader procesora neće biti ugrožene pozicije skupljih kartica. Sam grafički procesor radi na 800MHz, i u pitanju je isti 40nm model sa impresivnih 2.15 milijadre tranzistora. Da kažemo i to da su isključeni clasteri fizički odvojeni, tako da se ne treba nadati da će nekim trikom moći da se uključe i tako dobije mnogo brža kartica za iste pare.

Gigabyte kartica je dosta drugačijeg dizajna u odnosu na referentu verziju, sa i dalje punom veličinom i ogromnim hladnjakom sa dva ventilatora. Iako se možda ne bi moglo pretpostaviti, hlađenje je dosta tiho i prilično efikasno, tako da će to sigurno obradovati one koji nameravaju da se bave overklokom. Interesantan podatak je da je TDP kartice 175W, što je više nego što troši HD 5850 (151W) dok je u mirovanju 25W (što je manje od HD5850 koji troši oko 27W). Kao i referentna verzija, i kartica sa testa ima dva dodatna 6-pinska konektora za napajanje, CrossFire konektor za uparivanje sa drugom karticom i za ovu generaciju grafike standardne video izlaze: 2x DVI, HDMI i DisplayPort.

Gigabyte verzija modela Radeon HD 5830, sa custom napravljenim sistemom hlađenja. Zbog ovoga, kartica je tiša i hladnija od referentne verzije, tako da ostavlja malo prostora overklokerima da pokušaju da podignu u startu sasvim dobre performanse.